Wystawa „Portret osobisty vol. 2”

Tomek fot. Mikołaj Grynberg
Tomek fot. Mikołaj Grynberg

Wystawa „Portret osobisty vol. 2” wieńczy projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”, podczas którego znakomici polscy fotografowie – duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaj Grynberg, Rafał Milach oraz Maciek Nabrdalik wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. Był to czas uważnego patrzenia – przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na samych fotografów. To już druga odsłona projektu, podczas której pojawiają się pytania dotyczące znaczenia portretu fotograficznego, eksperymentowania z treścią i formą, ale też próby sił między osobą fotografowaną a fotografującym. Jedno pytanie pozostaje niezmienne: Na ile jest to portret autora, a na ile bohatera?

Czym jest portret osobisty w rozumieniu autorów?

Duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel: „Każdy portret jest w jakimś stopniu osobisty. Powstaje na zderzeniu spotkania i osobistego podejścia fotografa i osoby fotografowanej, która wyraża się, manifestuje na swój własny, indywidualny sposób. To, co się wytwarza, jest odsłoną osobowości danej osoby. Takie spotkanie jest przyspieszoną formą wchodzenia w osobistą relację.”

Mikołaj Grynberg: „Portret zawsze jest osobisty, tak, jak osobiste jest patrzenie. Portretujący i portretowany – obie strony – znajdują się na ostatecznym obrazie. Ci, którzy twierdzą, że tak nie jest, wierzą w prawdę obiektywną. Tam, gdzie zamieszane jest postrzeganie, obiektywność dawno została pożegnana. Portretowanie bywa próbą sił albo współpracą. Niezależnie od tego, jak było w trakcie sesji – miło czy trudno – na koniec widz i tak ogląda ich wspólne dzieło.”

Rafał Milach: „Ponieważ nie wierzę w prawdę obrazu fotograficznego jako dowodu na istnienie, jestem sceptyczny jeżeli chodzi o prawdę o osobie portretowanej, którą oglądamy na zdjęciu. Fotograf jest zawsze agresorem, który zakłóca zastany porządek samą obecnością lub zdecydowaną ingerencją. Portretowanie korzysta z tego schematu, dlatego najczęściej jest odbiciem samego fotografa-reżysera, który sam nakłada lub prowokuje zakładanie maski u fotografowanej osoby. Mając świadomość tego procesu celowo ukryłem swoich bohaterów za scenografią, gestem i przedmiotem. Zbudowałem portrety opierając się o poszlaki i strzępy informacji koncentrując się na performatywnym wymiarze sytuacji, w której znalazłem się z bohaterami zdjęć.”

Maciek Nabrdalik: „Portret osobisty to dla mnie dokument spotkania dwojga ludzi w bardzo konkretnym momencie. Zderzenie ich doświadczeń, które byłoby inne dzień później i inne dzień wcześniej. To też dokument ich relacji. Bardzo mi zależało, by w przypadku tego projektu, nasze relacje były zrównoważone. Spotykaliśmy się w zupełnej ciemności, żebym nie musiał myśleć o odpowiednim świetle, czy korzystnych profilach. Nie chciałem, żeby te fotografie stanowiły jakakolwiek ilustrację. Nie chciałem, żeby próbowały opisywać czyjeś twarze, zajęcia, charaktery, czy „dusze”. Wierzę, że dla obu stron pozostaną dokumentem dobrego spotkania.”

Emma fot. Maciek Nabrdalik

Emma fot. Maciek Nabrdalik

O projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”
Podobnie jak w roku ubiegłym projekt odbył się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązywał do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

„Portret osobisty…” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbyły się w 2018 roku unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel – uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotkał i sportretował 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja odbyła się na podstawie zgłoszeń). Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem spędzonego czasu są zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Celine fot. Rafał Milach

Celine fot. Rafał Milach

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkali się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowiadał o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów byli twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących łączyli dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści dyskutowali także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Tegorocznymi rozmówcami byli: Magda Cielecka, Marcin Cecko, Jacek Kawalec oraz Marek Adamski. Spotkania były otwarte dla publiczności.

Podczas prac nad projektem powstały również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami byli zaproszeni fotografowie. Zrealizował je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Dominik fot. Magda Wunsche i Aga Samsel

Dominik fot. Magda Wunsche i Aga Samsel

Więcej informacji: WWW | FB | IG | TT

——————————————

Artyści: Mikołaj Grynberg, Rafał Milach, Maciek Nabrdalik, Magda Wunsche i Agnieszka Samsel
Kuratorki i autorki projektu: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek

Wernisaż: 28.11.2018, godz. 18.00
Wystawa: 29.11.2018 – 5.01.2019
wt.-sob.: 11.00-18.00, niedz.: 13.00-17.00
Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

Oprowadzania kuratorsko-autorskie:
8.12, godz. 13.00 – Mikołaj Grynberg i Rafał Milach
15.12, godz. 13.00 – Magda Wunsche i Agnieszka Samsel oraz Maciek Nabrdalik

Premiera filmów:
4.12, o godz. 18.00 premierę będą miały również cztery filmy o portrecistach, które zrealizował Piotr Małecki.
UWAGA! Miejsce: Teatr Studio, Plac DEFILAD 1, Warszawa.

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Galeria Promocyjna, Teatr Studio, barStudio
Partner wernisażu: Catering Hotel Bellotto
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, ELLE, Fotopolis.pl, Notes Na 6. Tygodni, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2” jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.