Spotkanie: Katarzyna Tubylewicz, autorka „Rówieśniczek” w IKM

2017-06-20

#KatarzynaTubylewicz, pisarka, publicystka i tłumaczka literatury szwedzkiej, będzie #17.06 o godz. 18.00 gościem Instytutu Kultury Miejskiej, który wraz z wydawnictwem W.A.B. zaprasza na spotkanie autorskie z okazji wydania książki – #Rówieśniczki. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Drotkiewicz. – Ta powieść to czysta kobieca frajda, czyta się to tak, jak się czyta #Atwood albo #Oates – łapczywie – powiedziała o „Rówieśniczkach” Agnieszka Graff.

Najnowsza powieść Tubylewicz „Rówieśniczki” opowiada o trudnej, kobiecej przyjaźni i ludzkich grach o władzę. W świecie opisanym przez autorkę odbijają się istotne zagadnienia współczesności, takie jak problemy relacji między płciami, rasizm i brak tolerancji.

Katarzyna Tubylewicz jest publicystką, pisarką, tłumaczką literatury szwedzkiej (m.in. przełożyła powieści #MajgullAxelsson i Jonasa Gardella), jest felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Jest autorką powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”. Prowadzi też zajęcia na temat kultury polskiej i przekładu na Uniwersytecie Sztokholmskim. Była kierowniczką programową pierwszej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury Odnalezione w Tłumaczeniu.

Agnieszka Drotkiewicz jest pisarką, autorką powieści między innymi “Paris London Dachau”, “Dla mnie to samo”, #Teraz czy wydanych w 2014 roku #Nieszporów.

– W literaturze, zwłaszcza polskiej, mamy dużo więcej skomplikowanych i niejednoznacznych portretów mężczyzn niż kobiet. Dlatego w moich powieściach jest dokładnie na odwrót – opowiada Tubylewicz o swojej prozie.

20 czerwca