Spektakl „Magnificat” Chóru Kobiet w Zamku Ujazdowskim

2018-02-18 / Warszawa

Magnificat jest drugim spektaklem zespołu. Chór Kobiet konfrontuje się w nim z postacią Najświętszej Marii Panny – najważniejszym obrazem kobiecości w Kościele katolickim. To polemiczna wypowiedź na temat wizerunku kobiecości i roli przypisywanej kobietom w polskim społeczeństwie. 

„Rewelacja, eksperymentalny spektakl Chóru Kobiet (…) 20 kobiet śpiewa, szepcze, krzyczy, melorecytuje kolaż tekstów – od Sofoklesa i hymnów maryjnych po artykuły „Gazety Wyborczej” i przepisy kulinarne Nigelli Lawson.”

Roman Pawłowski, Z czym do Europy, czyli pół roku polskiej kultury, „Gazeta Wyborcza”, 01/07/2011

„Chór Kobiet głośno, inteligentnie i z poczuciem humoru użycza głosu kobiecie, która nie chce być zredukowana do własnej cielesności i nie godzi się na odgrywanie obcych skryptów. Tą kobietą jest oczywiście szamanka Górnicka. To jej głos, wzmacniany kolumnami głosowymi performerek na scenie – jak podczas rockowego koncertu – odważnie i bezlitośnie demoluje szowinistyczne fundamenty naszej rodzimej kultury. Recytacje, śpiewy, sapania, okrzyki tworzą rewelacyjne oratorium, rozpisane – z wielką wyobraźnią – na dwadzieścia pięć głosów a cappella.”

Mirosław Kocur, Kobiety jako ludzie, „Teatr”, 09/2011

Spektakl otrzymał m.in. główną nagrodę Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2012 w Szczecinie oraz nagrodę dla najlepszego spektaklu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MESS w Sarajewie. Przedstawienia Chóru Kobiet Magnificat oraz Requiemaszyna zostały pokazane podczas festiwalu Berliner Festspiele Foreign Affairs w Berlinie w 2014 roku. W 2013 roku odbył się przegląd całej dotychczasowej twórczości Chóru Kobiet na festiwalu Sens Interdit w Lyonie oraz na Malta Festival w Poznaniu.

„Magnificat” Chóru Kobiet odbędzie się 18 lutego w niedzielę o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

18 lutego

Warszawa
Zamek Ujazdowski

Dodaj komentarz