Monika Płusa – MŁODOŚĆ

2017-06-21 / Warszawa

Młodość to dla każdego inny etap w życiu, jest bardzo znaczący ponieważ oddziela dwa skrajne okresy – dzieciństwa i dojrzałości. Ciało jest wtedy w najlepszej formie, siły witalne są nieograniczone, a umysł otwarty na świat. To czas eksperymentów, przekraczania granic, odkrywania płci przeciwnej, poznawania wciąż nowych ludzi, tworzenia nowych relacji i kształtowania się samoświadomości. Szczególną rolę odgrywa w tym zmysł dotyku, który odbiera każde zetknięcie ciała. W swoich fotografiach artystka pokazuje gesty i momenty styku ciał oraz stan ułudy przepleciony z beztroską. Zatrzymuje czas kiedy dominuje zabawa, radość, miłość, szaleństwo, jędrność i siła ciała, łącząc je niekiedy z sielankowym pejzażem. W cyklu Oswajanie przedstawia również lęk młodości, którym jest przemijanie. Krótkofalowe myślenie młodych ludzi, nie liczących dni, żyjących chwilą, napotyka często obawę przed zmianami w fizjonomii. Monika Płusa także konfrontuje się z tym problemem tworząc nierzeczywiste i wyolbrzymione kompilacje ciał, które pomagają się oswoić z niepokojem związanym z przemijającym czasem. Zaznacza jak silne jest wśród młodych ludzi poczucie, że młodość mogłaby trwać zawsze. Aktualne wciąż marzenie o nieśmiertelności piękna i świeżości ciała pozostaje niespełnione. Praca pt. „ŚP. MŁODOŚĆ” to porcelanowe medaliony upamiętniające młodość. Artystka przywołuje wspomnienia z tego okresu by zachęcić widza do refleksji i westchnienia nad jego młodością.

Wystawa prezentuje fotografie dyplomowe zrealizowane pod okiem profesora Wojciecha Prażmowskiego i Zuzanny Szarek oraz emulsje srebrowe wykonane u profesora Mariusza Wideryńskiego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Monika Płusa

Monika Płusa (ur.1992) – zajmuje się fotografią analogową i cyfrową oraz technikami szlachetnymi w fotografii: cyjanotypią i emulsją srebrową. Swoje prace pokazywała i sprzedawała dwa razy w Galerii Art’Course w Strasbourgu we Francji biorąc udział w wystawach Jeunes Artistes i Marché des Créateurs „Mamma Mia !” w styczniu i maju 2017 roku. Cyjanotypie zaprezentowała również na wystawie „Made in Photo #9” w Galerii Enter(PHOTO)tainment na ASP we Wrocławiu w 2016 roku, 20tym biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu – REMIS 2015 oraz na wystawie „Pogranicza fotografii” w Oranżerii w Wilanowie w 2015 roku. Brała udział w wystawie „Obszar pamięci” w Muzeum Mazowieckim w Płocku w 2016 roku, a także „Otwarta Ząbkowska” w Galerii Uległa. Wybrane publikacje: magazyn ASF- International Fine Art Photography nr. 5/2015, album „ParlamentEuropejski w obiektywie – Bruksela” 2015. W latach 2011/2012 studiowała w Warszawskiej Szkole Fotografii i Warszawskiej Szkole Filmowej. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie.

monikaplusa.tumblr.com
www.instagram.com/monika_plusa

21 czerwca

Warszawa
ul. Rydygiera 15a