Koncert: Hubert Zemler Solo w Pardon, To tu

2018-02-20

#HubertZemler to wykształcony akademicko perkusista, laureat brązowego medalu na Muzycznej Olimpiadzie w Korei (w kategorii perkusja solo); a przede wszystkim muzyk współtworzący kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej.

Przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od free jazzu (#Kapacitron, #HornyTrees), muzykę współczesną …(Arturas Bumsteinas, Zdzisław Piernik), world music (#Ritmodelia, #CalleSol), rock i blues (Neurasja, Incarnations), po ambitny pop w zespole #Natu. Ciągle poszukujący, konsekwentnie podążający swoją drogą wytworzył własne, oryginalne brzmienie, poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry. Jego solowy projekt to synteza jego muzycznych poszukiwań. To również przestrzeń w której muzyk buduje swoją opowieść na jednym instrumencie, wykorzystując do tego niezwykle rozległą paletę brzmień jaką daje instrument akustyczny. W tej niezwykle trudnej, eksperymentalnej i w dużej mierze improwizowanej formule, jest miejsce na niezwykłą, wrażliwą delikatność, jak też na ekspresyjny, szaleńczy atak.

Mając do dyspozycji perkusję (wspomaganą balafonem, cymbałkami i różnymi przeszkadzajkami), rozpościera Zemler misternie i pomysłowo zbudowany krajobraz, w pojedynkę angażując słuchacza w każdym jego fragmencie. Udowadnia przy tym, jak wiele walorów, bez zbędnych efektów, można wydobyć z jednego instrumentu. Bardziej stawia na klimat i nastrój niż czysto siłowe, ekspresyjne fajerwerki (te pojawiają się dopiero w przedostatnim utworze), kapitalnie wykorzystując niezwykle bogatą paletę brzmień i zwracając uwagę na najdrobniejsze detale. Marcin Marchwińśki, PopUpMusic

20 lutego