Gdynia odkrywa Amerykę!

2017-05-20

Opis książki:
Autorski album Agnieszki Niezgody i Jacka Laskusa „Hollywood PL” to kolaż czterech lat niezwykłych osobistych spotkań w iście filmowej scenerii od Malibu, Los Angeles, Nowego Jorku, Londynu, Paryża po Warszawę i Wrocław. To osobiste rozmowy, nagrane w domach bohaterów, polskich filmowców ze światowym dorobkiem. Zdobywców Oscarów, a dziś nominujących do najważniejszych branżowych nagród. Intymne nowele biograficzne układają się w znakomicie skonstruowaną opowieść o człowieku, roli przypadku w życiu, smaku sukcesu i goryczy porażki, odwadze i strachu, emigracyjnym losie, rozterkach polskiej i światowej duszy oraz kulisach kapryśnego przemysłu fabryki marzeń. Przywilej przekroczenia domowych progów i wspólnota emigracyjnych doświadczeń sprawiają, że autorce udaje się wytworzyć wyjątkowy nastrój i przestrzeń sprzyjające głębokiej, prawdziwej rozmowie.

Anglojęzyczna wersja albumu w Stanach Zjednoczonych będzie promowana przez placówki dyplomatyczne Rzeczpospolitej Polskiej m.in. w Waszyngtonie i Los Angeles w 2014 roku.

AGNIESZKA NIEZGODA
Autorka / producentka / wydawczyni
Od piętnastu lat wsłuchuje się reporterskim uchem w ludzkie historie.

Pracowała jako dziennikarka m.in. w tygodniku „Polityka” i miesięczniku „ELLE”. Prowadziła też telewizyjny talk show. W 2009 roku opublikowała debiutancką powieść „Dobranocka”, która została następnie kupiona na film fabularny. Od kilku lat jest korespondentką w Stanach Zjednoczonych, skąd współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Focus”. W ciągu czterech lat pisania oraz produkcji albumu „Hollywood PL” założyła także Wydawnictwo Hollywood PL, aby zapewnić projektowi niezależność.

JACEK LASKUS
Fotografik / producent
Od trzydziestu lat współtworzy obrazy filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i reklam w Hollywood oraz na świecie jako operator filmowy. Pracował z takimi reżyserami, jak Robert Altman, Dan Perie sen., Michael Tolkin, Jonathan Demme. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, które dwukrotnie nominowało jego pracę do rocznej nagrody, oraz Polskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych.

20 maja