Wschód Kultury w Białymstoku – inny wmiar

Ostatnia odsłona Wschodu Kultury ma miejsce w Białymstoku. Tematem festiwalu jest wielokulturowość Podlasia a szczególnie Białegostoku, gdzie od wieków mieszkają ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Inny Wymiar, bo taką nazwę nosi ta odsłona festiwalu jest próbą stworzenia dialogu między tymi kulturami. Dialogu niejednokrotnie bardzo trudnego, dlatego na festiwalu nie zabraknie opowieści o traumach, konfliktach i niełatwych aspektach wielokulturowości. Inny Wymiar nie ogranicza się jednak tylko do rozpamiętywania przeszłości, ale też patrzy w przyszłość pokazując nie tyle to co dzieli, ale przede wszystkim to co łączy.

Wystawa
Trudne sprawy

Trudne sprawy
Sergey Kiryuschenko i Sergey Shabohin to jedni z najważniejszych, współczesnych białoruskich artystów. Pierwszy tworzy abstrakcyjne płótna i instalacje, które komentują trudną sytuację w jego ojczyźnie. Drugi dosłowniej opowiada o mechanizmach represji, opierając swoją twórczość o codzienne życie. W jego pracach znajdziemy prywatne historie, slogany, znalezione przedmioty, które opowiadają o władzy i samowoli systemu państwowego.

  • Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2

Muzyka
Do wiwatu!

Do Vivatu
Jazz, folk i elektronika w polsko-ukraińskim wydaniu. Dagadana to kwartet, który tworzy Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk. Muzycy na swoim koncie mają współpracę chociażby z Raz Dwa Trzy czy Gabą Kulką. Jak sami o sobie mówią, ich receptą na sukces jest połączenie ciepłych wokaliz z akustycznym brzmieniem kontrabasu i perkusji, i dziecięcymi instrumentami muzycznymi. W Białymstoku zwycięzcy kilku Fryderyków wystąpią na scenie w towarzystwie muzyków z Chin i Ukrainy.

  • Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5

Muzyka
Gruzińska Joplin

Gruzinska Janis
Nazywają ją gruzińską Janis Joplin, i choć jej muzyka daleka jest od rocka i bluesa, to faktycznie coś jest w tym określeniu. Nino Katamadze, podobnie jak Joplin, śpiewa całą sobą. Na scenie daje z siebie wszystko i zamienia się w prawdziwy wulkan energii. W jej głosie czuć gruziński klimat, aromaty i smaki. Jej muzyka, to muzyka korzeni pełna nostalgii i emocji. Nie trzeba znać gruzińskiego, żeby dać się zabrać w tą podróż po tradycyjnej muzyce przełamanej jazzowymi wokalizami, psychodelą i wyrafinowanym rockiem.

  • Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej, ul. Świętojańska 22

Moda
East fashion

moda bialystok
Moda nie jedno ma imię. Inaczej wygląda w Polsce, inaczej w Ukrainie i innych krajach Partnerstwa Wschodniego. Podczas Wschodu Kultury nadarzy się okazja do spotkania i podejrzenia młodych twórców ze wschodu. Na wspólnym pokazie zaprezentuje się Agnieszka Iskierka z Polski, Sergey Cherkas z Ukrainy, Bazhen Mashnina z Białorusi oraz Pankaj i Nidhij z Indii. Pokaz będzie kontynuacją projektu, który powstał w ramach festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w 2013 roku i jak zapowiadają organizatorzy zakończy się zaskakującym finałem.

  • Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE, ul. Kraszewskiego 6 lok.2

Akcja
Orient Express

Orient Express
W ramach spaceru edukacyjnego będzie można poznać historię miejsc związanych z Dworcem Fabrycznym, który dawniej nazywany był Dworcem Poleskim. Podczas wycieczki uczestnicy będą mogli również posłuchać opowieści o zapomnianych terenach w dzielnicy Wygoda, w której znajduje się dworzec i dowiedzieć się licznych ciekawostek z dziedziny kolejnictwa.

  • Początek spaceru w galerii im. Slendzińskich na ulicy Waryńskiego 24a.

Teatr
Ostre kły

noc wilków
Z pozoru to zupełnie prosta historia. Cztery wilki opowiadają o problemach i intrygach w ich watasze, które wynikają z chęci sprawowania władzy. Pozornie wszystko jest tu proste. Wiadomo jednak, że wilki to tylko pewna metafora. Dramat wielokrotnie nagradzanego Ołeksandra Witera „Noc Wilków” to opowieść o potrzebie kłamstwa, sile posiadania i pozorach, które potrafią sprowadzić na manowce. Dramat, który nigdy nie był wystawiony w Polsce zostanie przeczytany przez aktorów Białostockiego Teatru Lalek. Performatywnemu czytaniu będzie towarzyszył koncert zespołu Karbido i Zero-85.

  • Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1

Wystawa
Kat i ofiara

Kat i ofiara
„Kości się przemieszały”- tytuł wystawy Nikity Kadana bezpośrednio nawiązuje do sytuacji na Ukrainie. Tematem prac artysty jest nie tylko przeszłość, ale też przyszłość jego ojczyzny. W swojej twórczości Kadan rozlicza się z komunizmem, rozdrapuje narodowe traumy i przygląda się niezażegnanym konfliktom. Tytułowe kości należą zarówno do ofiar, jak i do katów. A ocena jednych i drugich występków okazuje się wcale nie taka łatwa…

  • Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2

Wystawa
Krwawa blizna

Krwawa blizna
Rozwieszone płótna przypominają nosze do przenoszenia rannych. Tylko zamiast jasnego, żółtego koloru są czerwone, jakby zbroczone krwią. Na nich namalowane są litery, które układają się w napis „Nothing common, nothing personal”. Instalacja artystyczna Daniila Galkina, która zostanie zaprezentowana na ulicy Białegostoku to dobitny komentarz do sytuacji na Ukrainie i symboliczny obraz protestów na Majdanie. Nosze układają się w transparent a ich kolor świadczy o tym, że za deklarację polityczne płaci się na Ukrainie krwią. Artysta pokazuje, że jego ojczyzna jest jedną, sączącą się raną, w której granica między publicznym a osobistym jest bardzo płynna..

 


Białystok
01-04 wrześnie 2016

Dodaj komentarz

-->