Wolskie Centrum Kultury stawia na muzykę!

Koncertowa Wola to nie tylko masowe koncerty odbywające się w amfiteatrze Parku Sowińskiego, ale także cykliczne działania muzyczne dostosowane do różnych grup docelowych.

Działania te wpisują się w proces „odczarowywania” domów kultury, z jednej strony aktualizacji ich oferty, z drugiej to niejaki powrót do ich dawnych funkcji wspierania kultury alternatywnej (vide polski punk w latach 80.)

Stąd na scenach Wolskiego Centrum Kultury pojawia się ambitna i nieszablonowana muzyka:

  • około jazzowa, neoklasyczna, współczesna;
  • muzyka elektroniczna w różnym wydaniu
  • muzyka gitarowa, zarówno synthpop, coldwave, jak i bardziej alternatywny sznyt.

Wyróżnia to WCK na tle innych domów kultury, tworząc spójną, konkurencyjną dla komercyjnych klubów ofertę

W lutym 2019 roku cykl rozpoczęła Misia Furtak, która zaprezentowała swoją najnowszą płytę. W marcu wystąpił już zespół Wczasy (feat. Blokowisko).

Nadchodzące wydarzenia w Wolskim Centrum Kultury

19 Wiosen

Grupa powstała w Łodzi w 1993 roku i istnieje na scenie szeroko pojętej muzyki niezależnej już prawie ćwierć wieku, tworząc enigmatyczną miksturę różnych generacji i tożsamości. To jeden z ciekawszych zespołów instrumentalno-wokalnych w Polsce. Rozpoznawani są za sprawą charakterystycznego gitarowo-syntezatorowego brzmienia tworzonego przez Grzegorza „Fagota” Fajngolda oraz wielowarstwowego surrealistyczno-groteskowego przekazu tekstów Marcina Pryta. Twórczość 19 Wiosen trudno jednoznacznie określić. Oprócz wyczuwalnej inspiracji kończącym dziś już ponad czterdzieści lat punkiem, słychać też bez wątpienia fascynację wczesnym big beatem i włoską piosenką z czasów świetności festiwalu w San Remo, klasyką garażowego punk i rhytm’n’bluesa. Sami członkowie zespołu lubią nazywać swoją twórczość „aeropunkiem”, „punkiem poza czasem”, „spirytualem”, „samobójbrzmieniem”. Na uwagę zasługuje współpraca zespołu z Wilhelmem Sasnalem: koncerty w związku z otwarciem wystaw artysty w Polsce i we Włoszech, a także wspólna praca przy filmach.

Man Forever

Posłuchaj na żywo występu jednego z najbardziej cenionych perkusistów w Nowym Jorku! Side project perkusisty Oneida.
Odkrywczy, innowacyjny, odważny – taki jest projekt muzyczny „Man Forever” perkusisty Johna Colpittsa (znanego również jako Kid Millions).
Muzyk i kompozytor, posługujący się stylami DIY rocka, improwizacji i współczesnej muzyki klasycznej, nagrał płytę, która wychodzi poza tradycyjną klasyfikację gatunków i pokazuje nowy, kreatywny kierunek. Na albumie „Play What They Want” nie brakuje gościnnych występów Laurie Anderson, Yo La Tengo, czy Mary Lattimore.

Gaba Kulka

Oficjalnie karierę muzyczną rozpoczęła w 2006 roku od samodzielnie nagranej i wydanej własnym sumptem płyty „Out”. To wtedy zaczęły zauważać ją media i rosnąca publiczność. Jednak przełomem był wydany z wielkim hukiem trzy lata później „Hat, Rabbit”. Posypały się laury: „Mateusz” radiowej Trójki, nominacja do paszportu Polityki, złota płyta i doskonałe recenzje, a także Fryderyk dla „wokalistki roku”. Chwilę później światło dzienne ujrzał „Sleepwalk”, wspólne dzieło Gaby i znanego m.in. z zespołu Futro, Konrada Kucza. Był to pierwszy z licznych i różnorodnych projektów, w jakich artystka wzięła udział (od piosenek Iron Maiden w autorskich aranżacjach zespołu Baaba po piosenki Wojciecha Młynarskiego) zanim publiczność mogła usłyszeć kolejny w pełni autorski, premierowy album: długo wyczekiwany, świetny „The Escapist” wydany w 2014 roku. Na płycie słychać jak wyraźnie zarysował się muzyczny charakter Gaby i towarzyszącego jej od kilku lat na koncertach i w studiu składu muzyków. Czuć silne inspiracje gigantami piosenki lat 70-tych, jazzem i folkiem, ale i krzykliwymi latami 80-tymi – w singlowym utworze „Wielkie wrażenie”. We wrześniu 2016 ukazało się nowe wydawnictwo Gaby zatytułowane „Kruche”. Album zebrał bardzo dobre notowania u recenzentów. Obecnie artystka przygotowuje nowy, autorski materiał oraz stale koncertuje.

Michael Feuerstack

Kanadyjski songwriter, gitarzysta i wokalista. Znany ze współpracy z Richardem Reed Peerym z Arcade Fire. Od 25 lat na scenie, tworzy swój własny niepowtarzalny styl komponowania. Współpracował z wieloma artystami zarówno jako instrumentalista, producent jak i współtwórca muzyki. Współpracował z takimi twórcami jak The Luyas, Bell Orchestre, Camille Delean, Thus Owls, Paper Beat Scissors, Land of Talk, Julie Doiron i wieloma innymi. Jego ostatnią płytą jest krążek Natural Weather.

 

Co miesiąc pojawia się także impreza zatytułowana Fala dźwięku – najbardziej progresywne odmiany muzyki eksperymentalnej, sound artu etc.