Wiadomo, kto zagra Andersa Breivika. Produkcja filmu rusza pełną parą

źródło: YouTube

O tym, że Netflix kupił prawa do do filmu o przeprowadzonym w 2011 roku przez Andersa Breivika zamachu terrorystycznym pisaliśmy w sierpniu. Wiadomo było wtedy również, że za kamerą produkcji stanie znany z między innymi z reżyserii filmów o Jamesie Bournie, Paul Greengrass, który ma również napisać scenariusz produkcji. Teraz pojawiła się także informacja o obsadzie.

Jak donosi publiczny norweski nadawca NRK, w produkcji zagrają Anders Danielsen Lie oraz Jon Øigarden. Pierwszy wcieli się w rolę terrorysty Andersa Breivika (zbieżność imion przypadkowa), drugi zagra jego obrońcę, Geira Lippestada.

Anders Danielsen Lie to aktor bardzo dobrze znany polskim widzom. Zagrał główne role w dwóch dobrze przyjętych u nas filmach Joachima Triera, „Reprise. Od początku raz jeszcze…” oraz „Oslo, 31 sierpnia„. W ostatnich latach można go było zobaczyć w norweskich serialach „Układ” i „Nobel”, a także w filmie „Personal Shopper”, gdzie partnerował Kristen Stewart.

Norweskie media z zapałem śledzą przygotowania do kręcenia historii o Breiviku. Dzięki temu wiadomo, że Paul Greengrass kontaktował się z Åsne Seierstad, autorką wydanej także w Polsce książki „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”, co pozwala sądzić, że film może być w jakimś stopniu na niej oparty. Znany jest także budżet „Norwegii”, bo tak brzmi roboczy tytuł – to 20 milionów dolarów, z czego 2 miliony przekazał Norweski Instytut Filmowy.

To, czego dokonał w lipcu 2011 roku skrajnie prawicowy terrorysta Breivik określa się jako najbardziej krwawy zamach w powojennej historii Norwegii. Mężczyzna najpierw zabił 8 osób w zamachu na siedzibę premiera w Oslo, a kilka godzin później rozstrzelał 69 uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy na wyspie Utøya.

13 komentarzy

Dodaj komentarz