W morzu pogłosów – Alcest w Hydrozagadce

Czwartkowy wieczór spędziliśmy przedzierając się przez lodowate, praskie powietrze w drodze do Hydrozagadki, gdzie spodziewaliśmy się podobnie lodowatej atmosfery za sprawą występu Francuzów z #Alcest.

Zanim jednak dostaliśmy danie główne, skosztowaliśmy dwóch przystawek. Na pierwszy ogień poszli Brytyjczycy z #TheFauns. I trudno się w tym wypadku oszukiwać, jeśli wymazalibyśmy z muzycznej historii #CocteauTwins lub #MyBloodyValentine, omawiany zespół nie miałby prawa istnieć. Kwintet roztoczył jednak w okół siebie niezwykle przyjemną, ciepłą aurę i trudno było nie docenić ich piosenek, jakkolwiek rodzajowe by nie były. Zupełnie inne uczucia wzbudził w nas fiński kolektyw Hexvessel, na którego czele stał niezwykle zmanierowany, Anglik z pochodzenia, Mat McNerney. Mieszanka neo-folku i ciężkostrawnego psychodelicznego rocka w swoich najbardziej pompatycznych momentach przywodziła nam na myśli etno-koszmarki rodzaju #Zakopower .Przesadna ekspresja frontamana pogrążyła zespół na samo dno, a my musieliśmy zacisnąć zęby żeby doczekać do gwiazdy wieczoru.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/uIf0oXB2e-I” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Francuzi przyjechali do Warszawy by promować swój najnowszy album #Shelter, którego stylistyczną woltę podkreśla okładka, z której wyglądają oślepiające promienie słońca. To gwałtowne ocieplenie klimatu było bardzo widoczne na scenie. Do mieszanki post-rocka i black metalu, Neige z kolegami dorzucili dream-popowe i shoegaze’owe elementy i ten, pozornie niestrawny, koktajl sprawdził się doskonale. Przeważał wprawdzie bardziej wygładzony materiał (Neige growlował w zaledwie dwóch numerach), ale w kulminacyjnych momentach panowie wyciskali z siebie sto procent, a potęgę tego brzmienia wspomagało wyjątkowo dobrze ustawione tego wieczoru nagłośnienie. Biorąc pod uwagę niezwykle gorące przyjęcie, na powtórkę nie będziemy musieli zapewne długo czekać.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/85c-P9hbmBg” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Dodaj komentarz