Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie już nie obowiązuje. Wraca pierwotna nazwa

Ze stołecznej nomenklatury znika ulica Lecha Kaczyńskiego, która istniała zaledwie pół roku. Pojawiła się 9 listopada, ku zaskoczeniu wielu osób, zastępując istniejącą od lat 70. aleję Armii Ludowej (część jednej z głównych arterii Warszawy, Trasy Łazienkowskiej).

Odpowiedzialny za jej powstanie był wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera, który wydał zarządzenie zastępcze, powołując się na ustawę o „zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki”. W międzyczasie Rada Miasta Stołecznego Warszawy wniosła skargę na zarządzenie, ulica przez chwilę stała się „Trasą Łazienkowską”, ale wkrótce znów wróciła do nowej nazwy. W międzyczasie powstały tabliczki i nowe oznaczenia.  

Nie tylko ulica upamiętniająca tragicznie zmarłego w 2010 roku prezydenta RP musi wrócić do pierwotnego nazewnictwa. Łącznie takich ulic jest 12. Decyzję wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę dotyczącą decyzji wojewody. W swoim oświadczeniu sędzia mówił o „naruszeniu przepisów”, „niedopełnieniu obowiązków” i „lakonicznych opiniach uzasadniających zmiany”. Za wymianę tablic informacyjnych oraz nazw przystanków zapłaci miasto, a więc tak naprawdę sami warszawiacy.

Dodaj komentarz