Trim „1-800 Dinosaur presents Trim”

Cóż to za maniery?

„Ej, to zaczyna być powoli nudne. Kalinowski od kwartału już chyba za każdym razem, kiedy sięga po rapy, to tylko Brytyjczyków” – mógłby ktoś do nas napisać, gdybyśmy tylko prowadzili rubrykę listów od czytelników. I miałby rację, ale co zrobić, skoro swoje nowe płyty wydaje ostatnimi czasy i wyspiarska mikrofonowa generalicja w osobach Kano czy Skepty, i tak barwni, cudaczni newcomerzy jak Gaika. Co zrobić, kiedy amerykański hiphopowy mainstream zajmuje się głównie pompowaniem reklamowych budżetów, a tamtejszy underground od dłuższego czasu zjada własny ogon. Co zrobić innego niż pisać, kiedy się słyszy, jakie bity Trim dobrał na swój najnowszy album. Bodajże najmniej znany z grime’owych weteranów tym razem nie poszedł na żadne kompromisy. Zakwaszona, psychodeliczna balladka od Bulliona stanowi równie dobry podkład pod jego wersy jak industrialno-etniczny roller Airheada.

Głęboki dubstepowy hymn Happy pozwala mu płynąć równie wartko jak syntezatorowy, soundsystemowy bękart autorstwa… Jamesa Blake’a. Bez względu na to, czy instrumentalna warstwa numeru daje mu oparcie w równych bębnach, czy tylko pozwala się odbić od grubej, basowej podściółki, ten rymujący indywidualista trzyma ją w cuglach i zagania do bitowego kąta. Tam może spokojnie wyłożyć na niej swoje pretensje do zamkniętej w klikach, rozkokoszonej sceny i kurczowo trzymających się schematów rywalizujących ze sobą MCs.

I choć tematy te z odkrywczością nie mają zbyt wiele wspólnego, to sposób, w jaki je traktuje ów potomek jamajskich emigrantów, wywołuje uśmiech i budzi podziw dla jego muzycznej otwartości. Budzi to wszystko, co dźwięki w człowieku budzić powinny, a czego amerykańska scena dostarcza mi aktualnie niezwykle rzadko. Więc ok, obiecuję wam, że to już ostatni angielski rap, przynajmniej na kilka najbliższych miesięcy, ale nie miejcie do mnie pretensji, że piszę to ze skrzyżowanymi palcami. Przecież o dobro muzyki, nie narodowe podziały czy inne Brexity w tym wszystkim chodzi.


Trim
„1-800 Dinosaur presents Trim”
1-800 Dinosaur