Toksyczna prawda o powietrzu, którym oddychamy – BETH GARDINER w BIG BOOK CAFE

Amerykańska dziennikarka i autorka głośnej książki „Uduszeni” poświęconej globalnym problemom ze smogiem spotka się z czytelnikami w centrum literackim przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Będzie to jedyne otwarte spotkanie autorki z publicznością podczas wizyty w Warszawie.

„Uduszeni” to opowieść o toksycznym powietrzu, które wdychają ludzie na całym świecie. Choć jest najbardziej elementarną czynnością naszego życia, oddychanie to dziś także śmiertelne niebezpieczeństwo. Powietrze nas zatruwa, co roku powoduje przedwczesną śmierć aż 7 mln ludzi – więcej niż palenie papierosów, AIDS, cukrzyca i wypadki samochodowe razem wzięte. Tylko w Polsce z jego powodu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.

Co możemy zrobić? O tym Beth Gardiner opowie polskiej publiczności podczas otwartego spotkania organizowanego przez Wydawnictwo Relacja, polskiego wydawcę „Uduszonych” oraz centrum literackie Big Book Cafe w poniedziałek, 3 lutego o godz. 19.00.

EVENT FB

Autorka przylatuje do Polski na konferencję ośrodka analiz Polityka Insight.

Aby w „Uduszonych” opowiedzieć o pladze zatrutego powietrza, Beth Gardiner odbyła dalekie podróże. Oprowadza po waszyngtońskich korytarzach władzy i londyńskich ulicach zanieczyszczonych spalinami ropy. Odwiedza nazywany polską stolicą smogu Kraków, a także 26-milionowe Delhi, będące w czołówce najsilniej zanieczyszczonych metropolii na Ziemi. Spotyka się z kluczowymi naukowcami, którzy udowodnili wpływ zanieczyszczeń na ludzkie organizmy. Obnaża decyzje polityczne i ekonomiczne, które sprawiły, że powietrze w wielu miejscach stanowi zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Nie poprzestaje na diagnozie problemu, prezentuje realistyczne rozwiązania i inspirujące przykłady ludzi walczących o zdrowszą przyszłość. Pokazuje, że ​​mamy moc budowania zdrowszej przyszłości.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 i będzie tłumaczone z języka angielskiego na polski.
Książka „Uduszeni” będzie dostępna w księgarni Big Book Cafe, po spotkaniu autorka będzie podpisywać książki i odbywać rozmowy indywidualne z czytelnikami.

Wstęp jest wolny.

Beth Gardiner pochodzi Z USA, obecnie mieszka w Londynie. Publikuje w „The New York Times”, „The Guardian”, „National Geographic”, „Time” i „The Wall Street Journal”. Zajmuje się zdrowiem, środowiskiem i zrównoważonym rozwojem, pisała także o polityce, edukacji i feminizmie. Przez 10 lat była reporterką Associated Press – tuż po tsunami podróżowała do Aceh w Indonezji, by stamtąd donosić o skutkach tragedii; latała samolotem Tony’ego Blaira, aby pisać o rządowych podróżach do Chin, Indii i Waszyngtonu, przygotowywała też relacje z Bliskiego Wschodu i materiały o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Jest cenioną analityczką goszczącą na antenach BBC, Sky News, ITN i radia LBC, MSNBC czy Al Jazeera. Książkę „Uduszeni” – globalne śledztwo w sprawie przyczyn i sposobów rozwiązania problemów ze smogiem, realizowała m.in. dzięki grantowi The Pulitzer Center on Crisis Reporting oraz Society of Environmental Journalists.

Spotkanie inauguruje w Big Book Cafe nowy cykl! TRUDNE TEMATY to nowa seria wydarzeń w Big Book Cafe poświęcona największym wyzwaniom współczesności. Do rozmów o sprawach, które wydają się nas przytłaczać i przerastać zapraszamy autorów, badaczy i ekspertów. Wspólnie staramy się zrozumieć, wskazać rozwiązania i dodać sobie otuchy.

-->