Technologiczne rzemiosło

W pracowni Grynasz Studio archiwum trójwymiarowych modeli mebli prototypowanych na drukarce 3D stale się powiększa. Założyciele studia, Marta i Dawid, niedawno podjęli współpracę z polską firmą Fam Fara i zdecydowali, że zaczną stosować tę technologię do wytwarzania przedmiotów, które będzie można kupić w sklepach wnętrzarskich. Na rynek właśnie wchodzi biurko ŁAD, którego niektóre elementy powstają właśnie dzięki drukarkom.

Jesienią zeszłego roku na Tokyo Design Week pokazaliście Miodownik – łyżkę do miodu stworzoną za pomocą druku 3D. Czy to był produkt gotowy do wprowadzenia do sprzedaży, czy wczesny prototyp?

Marta Niemywska-Grynasz: W Japonii pokazaliśmy wersję beta. Łyżkę wydrukowaliśmy na specjalnej drukarce 3D i użyliśmy metalu, który może mieć kontakt z żywnością. Drukowanie metalu jest jednak zbyt kosztowne, by na dużą skalę produkować narzędzia kuchenne. Ale osiągnęliśmy swój cel – chcieliśmy się dowiedzieć, co ludzie myślą o naszym projekcie i czy chcieliby takie rzeczy kupić. Komentarze były bardzo pozytywne.

Dawid Grynasz: Druk 3D nadaje się świetnie do robienia prototypów z różnych materiałów: tworzyw sztucznych, metalu, ceramiki, a nawet drewna. Drukarka przestrzenna bardzo ułatwia i przyśpiesza pracę nad projektami, a nawet umożliwia uruchomienie produkcji na niewielką skalę. Gdy mówimy jednak o tysiącach czy dziesiątkach tysięcy sztuk, a w przypadku Miodownika zainteresowanych nie brakuje, trzeba zastosować inne maszyny. Kluczowa jest skala zamówienia – drukarkę 3D można porównać do rzemieślnika, który każdego dnia może wykonać zaledwie kilka metalowych przedmiotów.

 

 

Jednak niektóre elementy biurka ŁAD dla Fam Fary, które również pokazaliście na festiwalu w Tokio, produkujecie na drukarce 3D.

Marta: Drukujemy sześć elementów do zawieszenia na bocznych ściankach biurka i ściennych panelach. To kubek, lampka z obrotową osłoną, wieszak, półka oraz uchwyty do półki i lustra. 

Dawid: Wytwarzamy je z tworzywa sztucznego, to krótkie serie, w dwóch kolorach – przy tych założeniach drukarka 3D ma przewagę nad innymi metodami produkcji, np. formą wtryskową. Druk w tworzywie trwa znacznie krócej niż ten w metalu i jest od niego zdecydowanie tańszy.

Marta: Wydruki pozostawiamy takie, jakie są, czyli z widocznymi z bliska warstwami tworzywa. Nie wygładzamy powierzchni, żeby nie straciły swojego charakteru. Technologiczne rzemiosło jest dla nas piękne. 

 

 

Czy biurko ŁAD powstało w odpowiedzi na rosnącą popularność zdalnej pracy z domu?

Dawid: Biurko z panelami bocznymi i zawieszonymi na nich akcesoriami z drukarki 3D porządkuje miejsce pracy – obojętnie, czy pracujemy w domu, w przestrzeni co-workingowej czy w tradycyjnym biurze.

Marta: Jego poszczególne części mogą też mieć inne zastosowania. W sypialni czy łazience, w roli toaletki, przydadzą się same panele ścienne biurka z lustrem, kubkami, półkami i wieszakami, na które można odłożyć czy odwiesić zegarek, biżuterię i inne drobne przedmioty. Z kolei w przedpokoju sam panel z haczykami może służyć jako wieszak na kurtki, płaszcze i szaliki.

Dawid: Biurko, panele ścienne i wydrukowane akcesoria można zamawiać oddzielnie. To klient decyduje, które przedmioty wybierze do swojego wnętrza.

 

 

Czy osoby potrafiące projektować i obsługiwać drukarki 3D mogą sobie same dodrukować elementy, których potrzebują?

Marta: Oczywiście, każdy użytkownik drukarki 3D może dodać do ŁAD-u własne części. Jednak ani my, jako Grynasz Studio, ani Fam Fara nie sprzedaje cyfrowych modeli przedmiotów gotowych do druku. Chodzi o zagwarantowanie odpowiedniej jakości wydruków.

Dawid: Fam Fara dba o właściwe ustawienia druku – od nich zależy np. wytrzymałość materiałów. Nie można przerzucać odpowiedzialności za jakość wydruku na klienta.

Marta: Technologia druku 3D pozwala nam natychmiastowo reagować na potrzeby użytkowników, bo produkcja jest elastyczna. Jeśli dostaniemy specjalne zamówienie albo wskazówki od użytkowników, które zdecydujemy się wprowadzić, bardzo szybko będziemy mogli sprzedawać ulepszony produkt.

 

Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz

Duet, który pod szyldem Grynasz Studio tworzy projekty wystaw i przedmiotów codziennego użytku. Marta, projektantka po wzornictwie przemysłowym, skupia się na produkcie i małej architekturze. Dawid, z wykształcenia architekt i urbanista, ma rękę do dużej skali. Wspólnie pracują od 2010 r.

 

Tekst: Michał Mazur