Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018 ogłasza 12 kolejnych artystów

Foto: Marlena Bielinska

Do grona gwiazd 13. edycji Festiwalu dołącza jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, mroczny duet z Kanady, rezydent kultowego Salon des Amateurs w Dusseldorfie, młody i rozchwytywany DJ z  Kopenhagi oraz kwiat polskiej alternatywy. Tym samym program tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice wzrasta do 59 wykonawców, którzy pochodzą z 20 krajów świata (w tym Polski). 

Line-up Taurona uzupełnią więc Nosowska, Essaie Pas, TolouseLowTrax, The Dumplings, Bokka, Syny, Denis Horvat, Baasch, Bitamina, Nagrobki, JANKA i Manoid.

Nosowska to artystka, której nie trzeba raczej przedstawiać – laureatka Paszportu Polityki, 21 statuetek „Fryderyków”, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i  z wieloma złotymi płytami na koncie. Wokalistka zespołu Hey (który niedawno zakończył działalność),, jednej z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce nagrywa solowo od 1996 r. Jeszcze w tym roku do sklepów powinna trafić nowa płyta wokalistki, ale jej fragmenty przedpremierowo będzie można usłyszeć na Festiwalu. 

Polski alternatywny pop reprezentować będzie także The Dumplings. Duet z Zabrza, który tworzą Justyna Święs i Kuba Karaś zdobyli popularność dzięki piosenkom publikowanym na YouTube. Debiutancki album grupy „No Bad Days” został uhonorowany Fryderykiem. Druga płyta, „Sea You Later”, ujrzała światło dzienne w 2015 roku 

Mroczniejsze i bardziej osobliwebrzmienia zaserwuje Essaie Pas, elektroniczny duet z Montrealu, w skład którego wchodzą Marie Davidson i Pierre Guerineau. Ich współpraca przebiega pod znakiem ciągnących się brzmień gitar, mamrotania po francusku i minimalistycznej elektroniki. Ich ostatnia płyta „New Path” to fascynujące połączenie estetyki coldwave i techno z postapokaliptycznym science-fiction.

TolouseLowTrax to eksperymentalny DJ i producent z Dusseldorfu, który stanowi trzon djskiej załogi kultowego Salon Des Amateurs, który stał się kuźnią takich talentów, jak Lena Wilikens. Sety TolouseLowTrax to esencja niepowtarzalnego klimatu Salonu. Łączą eksperymenty artystyczne z hipnotycznymirytmami, od ambientu, przez krautrock, po plemienne techno.

Intrygującym DJem i producentem jest również Denis Horvat. Mieszka w Kopenhadze, ale jak wskazuje nazwisko, jego korzeni należy jednak szukać w cieplejszych rejonach na południu Europy. Zestawienie nordyckiego podejścia i chorwackich genów zaowocowało zaskakującą mieszanką muzyczną. Nagrania Horvata, znakomicie łączące techno i house, systematycznie goszczą w setach najlepszych djów na świecie.

Oprócz gości z zagranicy na festiwalu tradycyjnie nie zabraknie solidnej reprezentacji polskiej alternatywy. Tajemnicza Bokka fascynuje wciągającymi, żywiołowymi występami na żywo, z którymi objechała niemal całą Europę. Skład zespołu jest owiany tajemnicą, wiadomo jedynie że tworzy go 5 osób, którzy wykonują zaraźliwy, alternatywny pop.

Kontrowersyjna grupa Syny toduet tworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Znani z niepowtarzalnego klimatu występów na żywo, wielowarstwowej liryki i świeżych, nowatorskich podkładów. Właśnie ukazała się druga płyta grupy zatytułowana „Sen”, z której materiał na pewno usłyszymy podczas 13. edycji festiwalu.

Eksperymenty z hiphopem todomena projektu Bitamina, tworzonego przez trójkę młodych artystów, zafascynowanych „bitami, samplami i słowami sklejonymi emocjami”.Wspólnie wydali 4 doskonale przyjęte albumy, które zachwyciły słuchaczy i krytyków ogromnymi pokładami wrażliwości i szczerości.

Na Festiwalu zaśpiewa również Baasch, który sprawnie porusza się pomiędzy muzyką elektroniczną a synth-popem. Hipnotyzujący, sugestywny wokal, mroczne brzmienia i chwytliwe melodie to kluczowe elementy jego własnego, rozpoznawalnego stylu.

Niebanalne piosenki zaprezentuje także rockowy duet Nagrobki. Zgodnie z nazwą zespołu, ich teksty traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu, zaśmuzyka to mieszanka wielu rozmaitych wpływów – od starego polskiego big beat’u przez gitarowy noise, zimną fale, po wczesny black metal.

Równie bogate inspiracje stoją za projektem JANKA, czyli kooperacją Daniela Drumza i HattiVatti. Łączy ich m.in. miłość do brytyjskiej muzyki basowej, dubu oraz fascynacja latami 90-tymi. JANKA to nie tylko nagrania studyjne, ale również granie na żywo w oparciu  o analogowy sprzęt – syntezatory, samplery i automaty perkusyjne.

Bogate elektroniczne show zapewni również Manoid. Znany z angażujących występów na żywo, grał m.in. na festiwalach w Holandii, Islandii, Korei Południowej, na Litwie i Słowacji. Poza elektroniką sięga po nagrania terenowe, instrumenty akustyczne oraz klasyczny śpiew, wplatając w techniczny rytm melodyjne, pełne emocji motywy.

Pełen harmonogram występów jest już dostępny na: festiwalnowamuzyka.pl

1 komentarz

  • opini saham napisał(a):

    Your blog on Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018 og??asza 12 kolejnych artyst??w » Aktivist is great. I hope you can continue posting many lot article soon. Be prosperous aktivist.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *