SUPERSAM +1 – SZÁBOLCS ESZTÉNYI & ANNA JĘDRZEJEWSKA

supersam +1

MÓZG WARSZAWA we współpracy z klubem DZiK zaprasza na cykl wystąpień mistrzowskich „SUPERSAM +1”. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki. Jednak pojawiać się będą również inne formy wyrazu, takie jak: performance, multimedia, monodram. Podczas „SUPERSAM + 1” prezentowani są uznani polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne.

Do czego odnosi się nazwa projektu? „SUPER” oznacza, że program budowany będzie w oparciu o uznanych artystów, mistrzów. „SAM” mówi z jednej strony o występie solowym, z drugiej – o twórczym osamotnieniu. „+ 1” z kolei to informacja, że każdy wieczór uwieńczony będzie występem w duecie. W większości przypadków artyści występujący w projekcie jako due spotykają się na scenie po raz pierwszy.

25 października w ramach projektu na scenie Dzika wystąpią Szábolcs Esztényi oraz Anna Jędrzejewska.

SZÁBOLCS ESZTÉNYI
Kompozytor, pianista, improwizator i pedagog pochodzenia węgierskiego mieszkający od 1969 roku w Polsce. Studiował grę na fortepianie w klasie Margerity Trombini-Kazuro i kompozycję u Witolda Rudzińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Jako kompozytor i solista występował w kraju oraz za granicą na wielu festiwalach (m.in. na Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Biennale Zagreb, Budapesti Zenei Hetek, Donaueschinger Musiktage i wielu innych. Współpracował z wybitnymi artystami, m.in. Jerzym Artyszem, Andrzejem Hiolskim, Heinzem Holligerem, Romanem Jabłońskim, Jadwigą Kotnowską, Kwartetem Wilanów, Haliną Łukomską, Olgą Pasiecznik, Jadwigą Rappé, Warsztatem Muzycznym Zygmunta Krauzego, Jerzym Witkowskim, Iwoną Mironiuk (z którą od 1999 występuje w duecie fortepianowym). Dokonał wielu prawykonań dzieł polskich kompozytorów oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Od lat współpracuje również z Ferencem Lantosem i Márią Apagyi, twórcami kreatywnej pedagogiki muzyczno-wizualnej i założycielami Wolnej Szkoły Artystycznej w Pécs na Węgrzech. Od 1972 pracuje jako pedagog improwizacji fortepianowej w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademiach Muzycznych w Warszawie i Łodzi. Regularnie jest zapraszany przez krajowe ośrodki akademickie w celu wygłoszenia ilustrowanych wykładów na temat kreatywnej pedagogiki i nauczania improwizacji.

ANNA JĘDRZEJEWSKA
Kompozytorka, reżyser, autorka projektów multimedialnych, instalacji, widowisk multimedialnych („Jaszczurka” według Castanedy, „Pamięci Kantora”, „Video score”). Jędrzejewska łączy improwizację i współczesne zdobycze technik kompozytorskich. Jest autorką „Mindful Improvisation” – ćwiczenie muzyki intuicyjnej łączące muzykę i psychologię, badające obszary percepcji, koncentracji i intuicji. Współpracuje z Teatrem Performer, z Robertem Jędrzejewskim tworzy duet improwizujących kompozytorów – Saluluekip. Zespół kreuje multimedialne projekty (Video Score1, Video Score 2 – w ramach stypendium Ministra Kultury, Rezonans energetyczny 1, Rezonans energetyczny – opera improwizowana) łączące video, elektronikę i improwizację.

Mózg w Dziku, ul. Belwederska 44A, Warszawa
Czwartek, 25 października 2018 godz. 20:00

Dodaj komentarz