SUPERSAM +1: Stian Westerhus & Jerzy Przeździecki

SUPERSAM +1 to projekt koncentruje się głównie wokół muzyki. Jednak pojawiać się będą również inne formy wyrazu, takie jak: performance, multimedia, monodram. Podczas „SUPERSAM + 1” prezentowani są uznani polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne.

Do czego odnosi się nazwa projektu? „SUPER” oznacza, że program budowany będzie w oparciu o uznanych artystów, mistrzów. „SAM” mówi z jednej strony o występie solowym, z drugiej – o twórczym osamotnieniu. „+ 1” z kolei to informacja, że każdy wieczór uwieńczony będzie występem w duecie. W większości przypadków artyści występujący w projekcie jako duet spotykają się na scenie po raz pierwszy.

15 listopada w ramach projektu na scenie Dzika wystąpią Stian Westerhus i Jerzy Przeździecki.

Stian Westerhus
urodzony w 1979 roku, już od 10 lat stopniowo przekracza wszelkie granice gry na gitarze. Podchodzi do gry na instrumencie w sposób bardzo intymny, prawie jakby była częścią jego samego. Jego ekspresywne granie burzy ramy gry na instrumencie jakim jest gitara elektryczna i nagina zasady muzyki, zarówno podczas występów solowych jak i w zespole. Jest gitarzystą, który czuje się swobodnie improwizując, a czasem brzmi bardziej jak maszyna niż człowiek. Westerhus łączy ze sobą zniekształcone dźwięki tworząc rytmiczną plątaninę, która zdumiewa i frapuje. Jego poszukiwania nowych dźwięków polegają na odnajdywaniu kolejnych sposobów wyrazu. Kiedy szarpie struny jego instrument śpiewa przeszywając powietrze tak, jak światło księżyca przenika mrok.

Jerzy Przeździecki
to warszawski producent elektroniki, który swoją przygodę rozpoczął w 1983 roku. Zawsze trzyma się z dala od utartych formuł i zaskakuje swoim brzmieniem. Muzyka nie ma dla niego granic. Występował na Warszawskiej Jesieni i na największych festiwalach muzyki elektronicznej. Balansując na styku gatunków od lat szlifuje swój oryginalny, muzyczny język. W jego twórczym procesie zawsze pierwsza jest improwizacja, z której wyłania się esencja muzycznej struktury. Eksperymentuje i nie stroni od pracy z innymi artystami. Grał wspólnie z Krzysztofem Knittlem, Jerzym Mazzollem czy Andrzejem Karałowem, z którym ostatnio nagrał album dla warszawskiej wytwórni Requiem Records. Jest pierwszym polskim artystą, którego utwór został wykorzystany przez Depeche Mode w ich światowym turnee. Jest drugim polskim artystą, który wydał utwory na legendarnej wytwórni Cocoon Records prowadzonej przez Svena Vatha.