Studenci stworzyli autobus na kwas mrówkowy. To może być przełom

Autobus na kwas mrówkowy
źródło: Eindhoven University of Technology

Grupa młodych naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven z dumą ogłosiła swój projekt pierwszego w historii systemu, który pozwala na napędzanie pojazdu kwasem mrówkowym. W jego skład wchodzi elektryczny autobus z małą przyczepką REX (skrót od „range-extender”, czyli „zwiększacz dystansu”), w której to własnie kwas mrówkowy przekształcany jest w elektryczność.

Kwas mrówkowy w naturalnych warunkach występuje w pokrzywach i produkowany jest przez niektóre gatunki mrówek. Jest też wytwarzany w tani i bezpieczny sposób na skalę przemysłową i dodawany jako zakwaszacz do pasz dla bydła. Studenci z zespołu FAST, użyli właśnie takiej, 99-procentowej mieszanki kwasu, aby wytworzyć związek chemiczny zwany hydrazyną. Dwutlenek węgla, który powstaje z jego rozpadu, przekształcany jest w energię elektryczną, a więc cały proces jest kompletnie bezwęglowy.

System jest w stanie wytworzyć 25 kW energii. Trwają ostatnie testy, ale istnieje spora szansa, że w pełni funkcjonalny autobus wyjedzie na drogę już pod koniec tego roku!