Startuje Kultura Na Widoku!

Oglądałabym filmy z legalnych źródeł, gdyby były dostępne i gdybym wiedział, gdzie ich szukać… Ten argument stracił ważność. Od trzech lat działa bowem Kultura Na Widoku – multimedialny projekt, dzięki któremu uzyskujemy dostęp do legalnych źródeł kultury. Kolejna edycja startuje już 2 września.

Kultura Na Widoku to zasoby z legalnych źródeł – muzyka, filmy, książki, gry itp., po które możesz sięgnąć w każdej chwili. Nie wchodząc do kina czy księgarni. W parku na ławce. W domu na fotelu. W kawiarni przy filiżance espresso. W samochodzie. W ogrodzie. Na plaży. To także instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych.

legalna kultura

Danuta Stenka

W tym roku pojawią się także citylighty na przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce. Do dyspozycji użytkowników będą tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. Z instalacji, citylightów, plakatów i strony internetowej można pobrać 1100 utworów – filmów, utworów muzycznych, książek i gier z legalnych źródeł. W tym roku nowością są wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt wpisuje się również w promocję czytelnictwa, podkreślając wagę literatury w naszym życiu kulturalnym.

legalna kultura

Zbigniew Wodecki

Łącznie na regałach, plakatach, citylightach i stronie internetowej Kultury Na Widoku będzie można znaleźć w tym roku 265 filmów i spektakli teatralnych, 258 albumów muzycznych, 386 książek, 43 gry komputerowe oraz 96 wirtualnych spacerów po najciekawszych muzeach i galeriach świata.

Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl

fot. Legalna Kultura 581A8954

Gdzie jest Kultura Na Widoku?

– Citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź,
Poznań, Szczecin, Wrocław, Trójmiasto, Górnośląski Okręg Przemysłowy)
– Citylighty na wyższych uczelniach (od października)
– Instalacje w przestrzeni publicznej w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu oraz na
Festiwalu Filmowym w Gdyni

Jak to działa?

Każdy, kto podejdzie do instalacji, plakatu czy citylightu na przystanku, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR może bezpłatnie albo w promocyjnej cenie pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów, nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy wejść na www.kulturanawidoku.pl – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

kultura na widoku, legalna kultura

Po wpisaniu podanego linku w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR, użytkownik, w kilku prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce JAK TO DZIAŁA oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć Wi-Fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop. Akcja trwa do 8 października 2016.

Dodaj komentarz