Startuje cykl HER Docs. Zobacz cały program

Pokaz filmu Varda według Agnès w ramach nowego cyklu filmowego HER Docs w warszawskiej Kinotece.

19 listopada o godz. 20:00 w warszawskiej Kinotece odbędzie się pokaz filmu Vardawedług Agnès w reżyserii Agnès Vardy. Będzie to drugi z kolei pokaz w nowym cyklufilmowym HER Docs , którego organizatorem jest HER Docs Film Festival – pierwszyw Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwal prezentujący filmy dokumentalneautorstwa kobiet. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi gośćmi, ekspertami i ekspertkami oraz twórczyniami filmów.

Agnès Varda, legenda kina, autorka m.in. Cléo od piątej do siódmej , Szczęścia ,  Stworzeń , laureatka Złotego Lwa festiwalu w Wenecji za Bez dachu i praw . Jej Twarze, plaże , pokazywane na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against  Gravity, wypełniały sale po brzegi i były nominowane do Oscara®, a ona sama odebrała złotą statuetkę za całokształt twórczości. Informacja o śmieci w marcu tego roku 90-letniej ikony kina, prekursorki Nowej Fali, zaskoczyła wszystkich. Najnowszy i niestety ostatni film mistrzyni Varda według Agnès ukazuje jej doświadczenia jako reżyserki i jest zaskakującym podsumowaniem jej pracy i stylu, który ewoluował przez dziesięciolecia.

Nie jest to typowy filmowy autoportret. To raczej zbiór kontemplacyjnych komentarzy Vardy do jej życia i pracy jako reżyserki, fotografki, instalatorki, prezentowany w sposób nieciągły, wzbogacony rozmowami ze współpracownikami.
Varda opowiada o inspiracjach, filmach, fotografiach, instalacjach i obrazach, zdradzając kulisy ich powstania. Przedstawia się jako zbieraczka, która kolekcjonuje obrazy otaczającego świata i przetwarza je w nowatorski sposób. Na idei kolażu oparła zresztą swoją karierę artystki wizualnej. Od zawsze fascynowała się realizmem dokumentalnym, a także zestawieniem fikcyjnych obrazów z rzeczywistością. W filmie Varda wspomina też o życiu osobistym, mężu Jacquesu Demym i lękach, jakie jej towarzyszyły przez całe życie. Przyznaje, że jej praca, twórczość filmowa i eksperymentalna, jest pragmatyczna, dynamicznie reagująca na otaczający świat. Uznana za pionierkę  współczesnego kina feministycznego, przez ostatnie lata stała się symbolem idei samorealizacji i aktywności w późnych lata życia.

Pierwsza seria cyklu HER Docs obejmie pięć comiesięcznych pokazów pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które będą odbywać się w warszawskiej Kinotece, we wtorki o godz. 20:00. Po każdym filmie z widzami spotkają
się zaproszeni goście.

W kolejnych odsłonach cyklu HER Docs pokazane zostaną filmy:

● 29 października: Boginie jedzenia Vérane Frédiani,
● 19 listopada: Varda według Agnès Agnès Vardy,
● 10 grudnia: Marek Edelman… i była miłość w Getcie Jolanty Dylewskiej
(współreżyseria Andrzej Wajda) ,
● 21 stycznia: La Chana Luciji Stojevic,
● 18 lutego: Historie rodzinne Sary Polley.

-->