Sputnik nad Polską. W listopadzie rusza 11. Festiwal Filmów Rosyjskich

źródło: materiały organizatora

11. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 2 – 12 listopada w warszawskich kinach Luna, Elektronik oraz Iluzjon. W skład festiwalu wchodzą dwa programy konkursowe: filmów fabularnych i dokumentalnych oraz Kalejdoskop Nowego Kina, które w całości zaprezentują najnowsze produkcje rosyjskie.

W konkursie fabularnym zobaczymy w tym roku zdobywcę Grand Prix tegorocznego festiwalu „Kinotawr”, najnowszy film Borisa Chlebnikowa „Arytmia„. Znajdą się tam także dwa rosyjskie filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes – debiut Kantemira Bałagowa „Bliskość” oraz rosyjski kandydat do Oscara – „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa. 

Podczas festiwalu „Sputnik” pokazany zostanie także najnowszy film Karena Gieworkiana, który po 27 latach powrócił za kamerę. „Cała nasza nadzieja” to dramat płynnie i umiejętnie przeplatający sceny fabularne i dokumentalne.

Kolejnym tytułem konkursowym będzie „Jego córka” – debiutancka pełnometrażowa fabuła Tatiany Ewerstowej, nagrodzona m.in. Grand Prix Festiwalu „Okno na Europę”. W Kalejdoskopie Nowego Kina zobaczymy natomiast m.in. dramat Anny Matison „Po Tobie„. 

źródło: Sputnik

Po raz kolejny w ramach imprezy zostaną zaprezentowane sekcje „Okno na Europę: program koprodukcji”, „The best of Sputnik”, który tradycyjnie zgromadzi najbardziej docenione filmy poprzednich edycji oraz „Mały Sputnik”, który wyrósł już niemal na samodzielny, pełnowartościowy projekt kulturalny, prezentujący bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów oraz filmy dla młodzieży. Ale „Sputnik” to nie tylko filmy – organizatorzy zapraszają także na koncerty, wystawy, spektakle i masterclassy.