Rusza Malta Festival 2018. Podpowiadamy, od czego zacząć i co zobaczyć

Tematem przewodnim tegorocznego Malta Festival Poznań będzie idiom „Skok w wiarę”, a więc ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania, poprzez zarówno zachwyt i piękno, jak i fanatyzm. Za program 28. edycji imprezy, która odbędzie się w dniach 15-24 czerwca, odpowiadają artyści legendarnej belgijskiej grupy Needcompany, którzy zaprezentują wybrane dzieła swojego autorstwa i 10 zaproszonych zagranicznych artystów, którzy odważą się bez lęku skoczyć w nieznane. Oto najciekawsze wydarzenia, z którymi można zapoznać się na festiwalu:

1. Wieża Gargamela

Twórczo, wspólnotowo i wywrotowo – tak rozpocznie się 28. edycja Malta Festival Poznań. 15 czerwca, w pierwszy dzień festiwalu, na placu Wolności stanie 20-metrowa kartonowa replika wieży widokowej Zamku Przemysła II, zwanej wieżą Gargamela. Zbudowana przy współpracy mieszkańców Poznania z francuskim artystą Olivierem Grosetete, w dzień rozpoczęcia festiwalu spektakularnie runie.

2. Concert by a Band Facing the WrongWay

To koncert-spektakl trzyosobowego zespołu pod kierownictwem jednego z kuratorów festiwalu – Maartena Seghersa z belgijskiej grupy Needcompany. Awangardowy występ, który eksploduje dźwiękiem, światłem i gestami. Rozsadzimy ściany teatru, stracimy poczucie orientacji i pójdziemy w kierunku, który najprawdopodobniej okaże się niewłaściwy.

3. Mesjasze

„Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)” to teatralna koprodukcja festiwalu Malta i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Twórcy spektaklu – reżyserka Aneta Groszyńska i dramaturdzy Jan Czapliński i Michał Kącki, zainspirowani powieścią „Mesjasze” GyörgyaSpiró, stworzyli opowieść o Kole Towiańczyków – sekcie, do której należeli m.in. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. To historyczna rozprawa o kondycji polskiej duszy, pytająca o aktualność dziewiętnastowiecznej idei mesjanizmu.

4. Flauta

Dwie sceny muzyczne, a na nich: techno, house, electro, synthwave, post punk, podróże przez wizualizacje i taniec budujący wspólnotę. Flauta to nazwa warszawskiego kolektywu i cyklu imprez benefitowych. 21 czerwca w ramach Malta Festiwal Poznań, w klubie Schron będziemy bawić się w słusznej sprawie. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na pomoc medyczną i leki dla mieszkańców Jemenu.

5. Antygona w Moleenbeck

Gościem specjalnym festiwalu Malta będzie Stefan Hertmans – jeden z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego. W ramach debat Forum na placu odbędzie się spotkanie z pisarzem, które poprowadzi Michał Nogaś. Rozmowie towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie dramatu „Antygona w Molenbeek” w reżyserii Anny Smolar. W poetyckim monologu, inspirowanym tragedią Sofoklesa, Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz ciało swojego brata-terrorysty.

Z program Malta Festival Poznań 2018 można zapoznać się TU

Dodaj komentarz

-->