Rusza budowa nowej siedziby MSN w Warszawie!

Czy to koniec sagi pod tytułem „Lokalizacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”? Wygląda na to, że tak! Instytucja, której los niepewny jest od wielu lat chyba w końcu znajdzie swoja stałą siedzibę!

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezes firmy Warbud Jerzy Werle i dyrektorka MSN Joanna Mytkowska podpisali dziś umowę na zbudowanie stałej siedziby Muzeum. Równocześnie ruszyły pierwsze prace budowlane.

MSN ma już na stałe rozgościć się na Placu Defilad, a (i to także dzisiejsza nowość) obok niego znaleźć ma się miejsce dla TR. Budynki Teatru i Muzeum tworzyć mają kształt litery L. Siedziba MSN zlokalizowana będzie bliżej Marszałkowskiej. Według planów ma to być prosta, jasna, biała bryła. Budynek TR ma stanąć bliżej Pałacu Kultury i Nauki. Według wstępnych planów budynek ma kontrastować z nową siedzibą MSN nie tylko kolorem, ale też formą.

Projekt nowych budynków, które zmienią oblicze centrum Warszawy, wykonał amerykański architekt Thomas Phifer, współpracujący z polskimi architektami z pracowni APA Wojciechowski.

Przypomnijmy, że MSN rezydowało do tej pory z pawilonie Emilii, w pawilonie nad Wisłą, przy Pańskiej oraz w kilku innych nieoczywistych miejscach.

Muzeum ma zostać otwarte w 2022 roku. Budynek ma mieć wielkość 4000 metrów kwadratowych. Znajdą się w nim audytorium, sale edukacyjne, biblioteka, kino, kawiarnia, księgarnia oraz rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.