Rozdano brytyjskie Oscary. Oto laureaci nagród BAFTA 2018

źródło: materiały promocyjne

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, przyznawane co roku nagrody w dziedzinie filmu, zwane często brytyjskimi Oscarami, rozdano dokładnie dwa tygodnie przed Oscarami. 

Choć w tym roku najwięcej nominacji do Złotych Masek, bo aż 12, dostał film Guillermo del Toro „Kształt wody”, jest chyba największym przegranym tego rozdania. W większości liczących się kategorii królowały „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, zgarniając nie tylko tytuł „filmu roku”, ale także „brytyjskiego filmu roku”, co niektórych może dziwić, zważywszy na to, że ten rdzennie amerykański film obsadzony jest hollywoodzkimi aktorami. Mózgiem jednak całego przedsięwzięcia jest Brytyjczyk z krwi i kości – Martin McDonagh.

W wyścigu po BAFTę nie poszło filmom „Tamte dni, tamte noce” (tylko jedna nagroda za scenariusz adaptowany),”Nić widmo” (jedna BAFTA za kostiumy) czy „Lady Bird”, która zaskakująco nie dostała ani jednej Maski. Nie udało się także zdobyć nagrody polskiej produkcji – nominowanemu w kategorii najlepszy film animowany eksperymentalnemu filmowi „Twój Vincent”.

 

Oto tegorocznych lista nominowanych i zwycięzców:

Najlepszy film:

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”)
„Czas mroku” („Darkest Hour”)
„Dunkierka” („Dunkirk”)
„Kształt wody” („The Shape of Water”)

Najlepszy brytyjski film:

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)
„Czas mroku” („Darkest Hour”)
„The Death of Stalin”
„Piękny kraj” („God’s Own Country”)
„Lady M.” („Lady Macbeth”)
„Paddington 2”

Najlepszy brytyjski debiut (scenarzysta, reżyser lub producent)

„Nie jestem czarownicą” („I Am Not a Witch”) – Rungano Nyoni (scenarzysta/reżyser), Emily Morgan (producentka)
„The Ghoul” – Gareth Tunley (scenarzysta/reżyser/producent), Jack Healy Guttman i Tom Meeten (producenci)
„Jawbone” – Johnny Harris (scenarzysta/producent), Thomas Napper (reżyser)
„Nasze królestwo” („Kingdom of Us”) – Lucy Cohen (reżyserka)
„Lady M.” („Lady Macbeth”) – Alice Birch (scenarzystka), William Oldroyd (reżyser), Fodhla Cronin O’Reilly (producentka)

Film zagraniczny:

„Służąca”  („Ah-ga-ssi”)
„Elle” 
„Najpierw zabili twojego ojca”  („First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers”)
„Niemilość” („Loveless”)
„Klient” („The Salesman”)

Dokument:

„Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”)
„Miasto duchów” („City of Ghosts”)
„Ikar” („Icarus”)
„Niewygodna prawda 2” („An Inconvenient Sequel”)
„Jane” 

Film animowany:

„Coco”
„Twój Vincent” („Loving Vincent”)
„Nazywam się Cukinia” („My Life as a Zucchini”)

Reżyseria:

„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Guillermo del Toro
„Blade Runner 2049”  – Denis Villeneuve
„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) – Luca Guadagnino
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Christopher Nolan
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Martin McDonagh

Scenariusz oryginalny:

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Martin McDonagh
„Uciekaj!” („Get Out”) – Jordan Peele
„Ja, Tonya” („I, Tonya”) – Steven Rogers
„Lady Bird”  – Greta Gerwig
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Scenariusz adaptowany:

„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) – James Ivory
„The Death of Stalin” – Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
„Film Stars Don’t Die in Liverpool” – Matt Greenhalgh
„Gra o wszystko” („Molly’s Game”) – Aaron Sorkin
„Paddington 2” – Simon Farnaby, Paul King

Najlepsza aktorka:

Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)
Annette Bening – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Margot Robbie – „Ja, Tonya” („I, Tonya”)
Sally Hawkins – „Kształt wody” („The Shape of Water”)
Saoirse Ronan – „Lady Bird”

Najlepszy aktor:

Gary Oldman – „Czas mroku” („Darkest Hour”)
Daniel Day-Lewis – „Nić widmo” („Phantom Thread”)
Daniel Kaluuya – „Uciekaj!” („Get Out”)
Jamie Bell – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Timothee Chalamet – „Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Allison Janney – „Ja, Tonya” („I, Tonya”)
Kristin Scott Thomas – „Czas mroku” („Darkest Hour”)
Laurie Metcalf – „Lady Bird”
Lesley Manville – „Nić widmo” (Phantom Thread”)
Octavia Spencer – „Kształt wody” („The Shape of Water”)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)
Christopher Plummer – „Wszystkie pieniądze świata” („All the Money in the World”)
Hugh Grant – „Paddington 2”
Willem Dafoe – „The Florida Project”
Woody Harrelson – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)

Muzyka:

„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Alexandre Desplat
„Blade Runner 2049” – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
„Darkest Hour” – Dario Marianelli
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Hans Zimmer
„Nić widmo” („Phantom Thread”) – Jonny Greenwood

Zdjęcia:

„Blade Runner 2049” – Roger Deakins
„Czas mroku” („Darkest Hour”) – Bruno Delbonnel
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Hoyte van Hoytema
„Kształt wody” („The Shape of Water” – Dan Laustsen
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Ben Davis

Montaż:

„Baby Driver” – Jonathan Amos, Paul Machliss
„Blade Runner 2049” – Joe Walker
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Le Smith
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Sidney Wolinsky
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Jon Gregory

Scenografia:

„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau
„Piękna i Bestia” („Beauty and the Beast) – Sarah Greenwood, Katie Spencer
„Blade Runner 2049” – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
„Czas mroku” („Darkest Hour”) – Sarah Greenwood, Katie Spencer
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Nathan Crowley, Gary Fettis

Kostiumy:

„Nić widmo” („Phantom Thread”) – Mark Bridges
„Piękna i Bestia” („Beauty and the Beast”) – Jacqueline Durran
„Czas mroku” („Darkest Hour”) – Jacqueline Durran
„Ja, Tonya” („I, Tonya”) – Jennifer Johnson
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Luis Sequeira

Charakteryzacja:

„Czas mroku” („Darkest Hour”) – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
„Blade Runner 2049” – Donald Mowat, Kerry Warn
„Ja, Tonya” („I, Tonya”) – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
„Powiernik królowej” („Victoria And Abdul”) – Daniel Phillips
„Wonder” („Cudowny chłopak”) – Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

Dźwięk:

„Dunkierka” („Dunkirk”) – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
„Baby Driver” – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
„Blade Runner 2049” – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” („Star Wars: The Last Jedi”) – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Efekty specjalne:

„Blade Runner 2049” – Gerd Nefzer, John Nelson
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Scott Fisher, Andrew Jackson
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” („Star Wars: The Last Jedi”)
„Wojna o planetę małp” („War for the Planet of the Apes”)

Najlepszy brytyjski animowany film krótkometrażowy:

„Poles Apart” – Paloma Baeza, Ser En Low
„Have Heart” – Will Anderson
„Mamoon” – Ben Steer

Najlepszy brytyjski film krótkometrażowy:

„Cowboy Dave” –  Colin O’Toole, Jonas Mortensen
„Aamir” – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
„A Drowning Man” –  Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
„Work” –  Aneil Karia, Scott O’Donnell
„Wren Boys” – Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

Wschodząca gwiazda EE (nagroda publiczności):

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothee Chalamet 

 

ZOBACZ TEŻ: Rozdano Złote Globy 2018 – zobacz listę nagrodzonych

Dodaj komentarz