Rokia Traoré, Mulatu Astatke, King Ayisoba i Nneka już wkrótce na scenie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Od 16 do 22 września podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w namiocie festiwalowym przy Pałacu Kultury i Nauki, po raz czternasty wystąpią wybitni artyści gatunku world beat. Rokia Traoré, Mulatu Astatke, King Ayisoba, Waldemar Bastos, Orchestra Baobab i Nneka – w line-upie nie sposób nie zauważyć Afryki.

To jednak nie wszyscy artyści, którzy odwiedzą tegoroczną edycję festiwalu, która upłynie pod hasłem Historie dźwięków i słów. Przez siedem dni wystąpi ich aż trzynastu, a w ramach bloków Sounds Like Poland i Kolektyw Europa jak zwykle zaplanowano muzyczne projekty specjalne. 

Jako pierwszy na otwarciu festiwalu wystąpi Waldemar Bastos (Angola), który podkreśla, że siłą i myślą przewodnią jego muzyki są wartości uniwersalne: nadzieja, pojednanie i harmonia pomiędzy ludźmi. Światowej publiczności stał się znany w 1997 roku dzięki płycie Pretaluz, New York Times określił ją nawet jako „jedno z najlepszych nagrań World Music tej dekady”. W jego nastrojowych piosenkach odnaleźć można elementy muzyki z różnych krajów: afrykański afro-pop, portugalskie fado, brazylijską sambę i jej poprzedniczkę, angolską sembę.

Król kologo, soulowe brzmienia i współczesna interpretacja hipnotycznego tunezyjskiego rytuału Banga, to propozycja na piątkowy i wyjątkowo taneczny wieczór festiwalu, który zakończy klubowy DJ set. Jako pierwszy wystąpi King Ayisoba (Ghana) – charyzmatyczny „król” muzyki kologo, który w zaskakujący sposób opowiadający o tożsamości i problemach współczesnych Ghańczyków. Artysta znakomicie łączy tradycję ze współczesnością – grając na tradycyjnej, dwustrunowej lutni kologo, śpiewając sugestywne teksty w kilku językach stał się jednym z najbardziej popularnych w Ghanie artystów. 

Kolejną na scenie zobaczymy Nnekę (Nigeria), młodą wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów. Jej autorska muzyka łączy elementy soulu, popu, r’n’b, afro beat i reggae. Międzynarodową popularność zdobyła w 2008 roku przebojem „Heartbeat”, który długo utrzymywał się na listach przebojów w wielu krajach. Jako swoje podstawowe źródło inspiracji podkreśla hip-hop, a także Felę Kutiego, Boba Marleya i Lauryn Hill. Swój talent odkryła przebywając na studiach w Hamburgu, początkowo śpiewała z gitarą w barach i klubach, a z biegiem lat zaczęła zwracać się coraz bardziej ku nigeryjskim korzeniom. Dziś jest uznawana za jedną z najpopularniejszych artystek w Nigerii.

Na koniec wystąpi Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja). Repertuar zespołu to mieszanka pierwotnej formy rytualnej muzyki Banga z tunezyjskiej pustyni Djerid spleciona z dźwiękami przesterowanej elektrycznej gitary, basu i post-industrialnej elektroniki. 

Sobotni wieczór rozpocznie Tiganá Santana (Brazylia) –  młody wokalista, gitarzysta i poeta z Salvador de la Bahia. Z dumą podkreśla swoje afrykańskie korzenie, wyrażając tym samym sprzeciw dla wciąż pojawiającej się dyskryminacji ludności afro-brazylijskiej. 

Mulatu Astatke (Etiopia), etiopski wizjoner, nazywany „ojcem ethio-jazzu”, zakończy czternastą edycję festiwalu. Jego trwająca od pięciu dekad kariera to również historia muzycznej podróży przez trzy kontynenty oraz wzajemnego przenikania się wielu stylów i gatunków. Charakterystyczne brzmienie wibrafonu, etiopskich skal, elementów muzyki latynoskiej i jazzu stało się wizytówką tego wybitnego artysty. 

Szczegółowy program 14. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur:

W godzinach otwarcia namiotu na gości czekać będzie pokaz teledysków Video-Afryka. O kulinarną odsłonę festiwalu zadba Kuchnia Konfliktu.

16 września (niedziela)

godz. 10:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 11:00 – Małe Skrzyżowanie Kultur: koncert dla dzieci „Rozśpiewany las”, Whistleberries (Irlandia, Polska)
godz. 17:00 – Południk Zero prezentuje: O tym, jak nie zmieniać świata w Afryce. Prowadzenie: Weronika Mliczewska, VEROetNIKA
godz. 19:00 – Koncert inauguracyjny: Waldemar Bastos (Angola), Rokia Traoré (Mali)

17 września (poniedziałek)

godz. 18:00-21:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 18:30 – National Geographic prezentuje: Himalaizm, sport czy sztuka? Paneliści: Krzysztof Wielicki, Maciej Wesołowski, Piotr Trybalski

18 września (wtorek)

godz. 18:00-21:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 18:30 – „Polityka” prezentuje: Afryka wydaje się w Polsce. Paneliści: Piotr Cichocki, Mikołaj Kierski, prowadzenie: Bartek Chaciński

19 września (środa)

godz. 17:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 17:30 – TVP Kultura prezentuje: Szlakiem Kolberga – Natalia Grosiak & Bronisława Chmielowska, wprowadzenie: Grzegorz Jankowski
godz. 19:00 – Sounds Like Poland: WoWaKin Trio, Bester Quartet, When masters meet: Maria Pomianowska i Hossein Alizadeh World Ensemble (Iran)

20 września (czwartek)

godz. 18:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 19:00 – Kolektyw Europa: Agata Siemaszko i Lačhe Lavutara (Polska, Słowacja, Węgry);
Orchestra Baobab (Senegal)

21 września (piątek)

godz. 18:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 19:00 – Dancing Cocktail: King Ayisoba (Ghana), Nneka (Nigeria), Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja)
godz. 22:00 – klubowy DJ set w Kulturalnej

22 września (sobota)

godz. 12:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 14:00-18:00 – Żywa Biblioteka na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur
godz. 19:00: Tiganá Santana (Brazylia), Mulatu Astatke (Etiopia)

ZOBACZ TEŻ: Hipnotyzujące rytmy z nutą tradycji Afryki, czyli Nneka znów w Warszawie

1 komentarz

  • vlogger indonesia napisał(a):

    Woah this blog will be wonderful i like understanding the articles you write vlogger indonesia. Continue the best paintings! You no doubt know, a lot of people are searching rounded for this information and facts, you could help them tremendously.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *