Rokia Traoré, Mulatu Astatke, King Ayisoba i Nneka już wkrótce na scenie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Od 16 do 22 września podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w namiocie festiwalowym przy Pałacu Kultury i Nauki, po raz czternasty wystąpią wybitni artyści gatunku world beat. Rokia Traoré, Mulatu Astatke, King Ayisoba, Waldemar Bastos, Orchestra Baobab i Nneka – w line-upie nie sposób nie zauważyć Afryki.

To jednak nie wszyscy artyści, którzy odwiedzą tegoroczną edycję festiwalu, która upłynie pod hasłem Historie dźwięków i słów. Przez siedem dni wystąpi ich aż trzynastu, a w ramach bloków Sounds Like Poland i Kolektyw Europa jak zwykle zaplanowano muzyczne projekty specjalne. 

Jako pierwszy na otwarciu festiwalu wystąpi Waldemar Bastos (Angola), który podkreśla, że siłą i myślą przewodnią jego muzyki są wartości uniwersalne: nadzieja, pojednanie i harmonia pomiędzy ludźmi. Światowej publiczności stał się znany w 1997 roku dzięki płycie Pretaluz, New York Times określił ją nawet jako „jedno z najlepszych nagrań World Music tej dekady”. W jego nastrojowych piosenkach odnaleźć można elementy muzyki z różnych krajów: afrykański afro-pop, portugalskie fado, brazylijską sambę i jej poprzedniczkę, angolską sembę.

Król kologo, soulowe brzmienia i współczesna interpretacja hipnotycznego tunezyjskiego rytuału Banga, to propozycja na piątkowy i wyjątkowo taneczny wieczór festiwalu, który zakończy klubowy DJ set. Jako pierwszy wystąpi King Ayisoba (Ghana) – charyzmatyczny „król” muzyki kologo, który w zaskakujący sposób opowiadający o tożsamości i problemach współczesnych Ghańczyków. Artysta znakomicie łączy tradycję ze współczesnością – grając na tradycyjnej, dwustrunowej lutni kologo, śpiewając sugestywne teksty w kilku językach stał się jednym z najbardziej popularnych w Ghanie artystów. 

Kolejną na scenie zobaczymy Nnekę (Nigeria), młodą wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów. Jej autorska muzyka łączy elementy soulu, popu, r’n’b, afro beat i reggae. Międzynarodową popularność zdobyła w 2008 roku przebojem „Heartbeat”, który długo utrzymywał się na listach przebojów w wielu krajach. Jako swoje podstawowe źródło inspiracji podkreśla hip-hop, a także Felę Kutiego, Boba Marleya i Lauryn Hill. Swój talent odkryła przebywając na studiach w Hamburgu, początkowo śpiewała z gitarą w barach i klubach, a z biegiem lat zaczęła zwracać się coraz bardziej ku nigeryjskim korzeniom. Dziś jest uznawana za jedną z najpopularniejszych artystek w Nigerii.

Na koniec wystąpi Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja). Repertuar zespołu to mieszanka pierwotnej formy rytualnej muzyki Banga z tunezyjskiej pustyni Djerid spleciona z dźwiękami przesterowanej elektrycznej gitary, basu i post-industrialnej elektroniki. 

Sobotni wieczór rozpocznie Tiganá Santana (Brazylia) –  młody wokalista, gitarzysta i poeta z Salvador de la Bahia. Z dumą podkreśla swoje afrykańskie korzenie, wyrażając tym samym sprzeciw dla wciąż pojawiającej się dyskryminacji ludności afro-brazylijskiej. 

Mulatu Astatke (Etiopia), etiopski wizjoner, nazywany „ojcem ethio-jazzu”, zakończy czternastą edycję festiwalu. Jego trwająca od pięciu dekad kariera to również historia muzycznej podróży przez trzy kontynenty oraz wzajemnego przenikania się wielu stylów i gatunków. Charakterystyczne brzmienie wibrafonu, etiopskich skal, elementów muzyki latynoskiej i jazzu stało się wizytówką tego wybitnego artysty. 

Szczegółowy program 14. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur:

W godzinach otwarcia namiotu na gości czekać będzie pokaz teledysków Video-Afryka. O kulinarną odsłonę festiwalu zadba Kuchnia Konfliktu.

16 września (niedziela)

godz. 10:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 11:00 – Małe Skrzyżowanie Kultur: koncert dla dzieci „Rozśpiewany las”, Whistleberries (Irlandia, Polska)
godz. 17:00 – Południk Zero prezentuje: O tym, jak nie zmieniać świata w Afryce. Prowadzenie: Weronika Mliczewska, VEROetNIKA
godz. 19:00 – Koncert inauguracyjny: Waldemar Bastos (Angola), Rokia Traoré (Mali)

17 września (poniedziałek)

godz. 18:00-21:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 18:30 – National Geographic prezentuje: Himalaizm, sport czy sztuka? Paneliści: Krzysztof Wielicki, Maciej Wesołowski, Piotr Trybalski

18 września (wtorek)

godz. 18:00-21:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 18:30 – „Polityka” prezentuje: Afryka wydaje się w Polsce. Paneliści: Piotr Cichocki, Mikołaj Kierski, prowadzenie: Bartek Chaciński

19 września (środa)

godz. 17:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 17:30 – TVP Kultura prezentuje: Szlakiem Kolberga – Natalia Grosiak & Bronisława Chmielowska, wprowadzenie: Grzegorz Jankowski
godz. 19:00 – Sounds Like Poland: WoWaKin Trio, Bester Quartet, When masters meet: Maria Pomianowska i Hossein Alizadeh World Ensemble (Iran)

20 września (czwartek)

godz. 18:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 19:00 – Kolektyw Europa: Agata Siemaszko i Lačhe Lavutara (Polska, Słowacja, Węgry);
Orchestra Baobab (Senegal)

21 września (piątek)

godz. 18:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 19:00 – Dancing Cocktail: King Ayisoba (Ghana), Nneka (Nigeria), Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja)
godz. 22:00 – klubowy DJ set w Kulturalnej

22 września (sobota)

godz. 12:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 14:00-18:00 – Żywa Biblioteka na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur
godz. 19:00: Tiganá Santana (Brazylia), Mulatu Astatke (Etiopia)

ZOBACZ TEŻ: Hipnotyzujące rytmy z nutą tradycji Afryki, czyli Nneka znów w Warszawie

Dodaj komentarz