Rok 2018 był dobry czyli przypominamy pozytywne wiadomości!

Myślicie, że mijający rok był zły? Zewsząd otaczają was podsumowania pełne informacji o politycznych sporach, wojnach, zamachach i katastrofach? Tymczasem na świecie i w Polsce działy się też pozytywne rzeczy i my postanowiliśmy przypomnieć Wam kilka wiadomości, które w 2018 roku wywołały uśmiech na naszej twarzy.

1 – Unia Europejska w końcu walczy z plastikiem.

Parlament Europejski, prawie jednogłośnie, przyjął nowe przepisy dotyczące zakazu sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Zakaz ma obejmować między innymi jednorazowe plastikowe talerzyki, sztućce oraz patyczki higieniczne.
Ustawa wejdzie w życie w 2021 roku.

2 – „Zimna Wojna” Pawlikowskiego święci tryumfy.

Fot. Łukasz Bąk

Pawlikowski po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najlepszych reżyserów na świecie. „Zimna Wojna” wywołuje zachwyt na wszystkich imprezach. Od premiery w Cannes i Złotej Palmy za reżyserię po pięć Europejskich Nagród Filmowych. Do tego piękna Joanna Kulig, której uśmiech w tym roku oglądamy na okładkach światowych magazynów i już nie możemy doczekać się oskarowej nocy!

3 – Warszawa rezygnuje z sylwestrowych fajerwerków.

Na taką decyzję czekaliśmy od dawna. Nowy prezydent Warszawy zapowiedział, że miasto zastąpi publiczny sylwestrowy pokaz fajerwerków specjalnym laserowych show. Stolica dała sygnał, na który zareagowały inne miasta. Mamy nadzieję, że za rok w sylwestrową noc w Polsce będą strzelać tylko korki od szampanów.

4 – Książka Olgi Tokarczuk z „The Man Booker International Prize”

źródło: Wikimedia

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek zdobyła prestiżową nagrodę Bookera dla literatury obcojęzycznej. Kapituła nagrodziła książka „Bieguni” w przekładzie Jennifer Croft. W 2018 Olga Tokarczuk otrzymała też nagrodę im. Jana Michalskiego za „Księgi Jakubowe”.

5 – Polscy studenci wykonują zdjęcie ziemi z kosmosu.

fot: PW-Sat2

Satelita PW-Sat2, skonstruowany przez ekipę Politechniki Warszawskiej, wykonał zdjęcie ziemi z kosmosu. Widać na nim Bałtyk oraz część Skandynawii. To pierwsze zdjęcie z kosmosu wykonane przez Polaków od czasu wyprawy na orbitę generał Hermaszewskiego.

6 – Luksemburg legalizuje marihuanę i rezygnuje z opłat za transport publiczny.

Nowy rząd maleńkiego państwa ostro zabrał się do realizacji przedwyborczych obietnic. W ciągu zaledwie kilku tygodni ogłoszono, że Luksemburg będzie pierwszym unijnym krajem, który w 100% zalegalizuje rekreacyjną marihuanę, a także, że już od 2020 roku cały transport publiczny w kraju będzie darmowy.

7 – Kylian Mbappe przekazuje swoją gigantyczną gażę na cele charytatywne.

 

Foto: Francisco Seco

 

Tylko pozazdrościć gestu i pomysłu. Lider drużyny Mistrzów Świata od dawna podkreślał, że gra w kadrze to dla niego honor, a nie praca. Swoją gażę (pół miliona Euro) za sukces w rosyjskim mundialu przekazał w całości na fundację Premiers de Cordee, która zajmuje się organizacją zajęć sportowych dla niepełnosprawnych dzieci.

8 – Banksy. Banksy? Banksy!

Najsłynniejszy streetartowiec świata wciąż zaskakuje i daje do myślenia. W tym roku zasłynął między innymi zniszczeniem jednego ze swoich obrazów (tuż po zakończeniu aukcji), wystawieniem na sprzedaż jednej ze swoich instalacji czy nowym muralem, który celnie komentuje problemy ekologiczne Wielkiej Brytanii.

9 – Zaginione chilijskie piosenki odnalezione w Polsce

 

fot: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie dzięki uprzejmości Ambasady Chile w Warszawie.

To historia prawie jak z filmu. Doktor Laskowska-Otwinowska znalazła w polskich archiwach dwie zaginione piosenki kultowej chilijskiej wokalistki Violety Parra!

10 – W końcu cała Polska wie co to „Dzban”

Wybór młodzieżowego słowa roku chyba nigdy nie wywołał takich emocji jak w roku 2018. Nagrodzenie słowa „Dzban” odbiło się szerokim echem w Internecie, zwracając niektórym uwagę, jak wielki wpływ na rozwój języka polskiego mają jego najmłodsi użytkownicy.

-->