Rekordowa edycja konkursu COLORS by Artystyczna Podróż!

Colors by Artystyczna podróż

Trzecia edycja konkursu COLORS by Artystyczna Podróż pod patronatem ERGO Hestii okazała się rekordowa. Zgłoszono ponad 5600 zdjęć! Obrady jury były długie i burzliwe. W rezultacie wybrano 30 finalistów, a najlepsze zdjęcia będzie można obejrzeć podczas wystawy w Domu Handlowym Mysia 3 w Warszawie 24 i 25 listopada.

Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, zważywszy na liczbę i wysoki poziom zgłoszonych prac. Cieszy jednak fakt rosnącej popularności konkursu, co świadczy nie tylko o rosnącym zainteresowaniu fotografią, ale i pokazuje, jak wielu nietuzinkowych twórców istnieje na polskim rynku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były kolory – coś z jednej strony uniwersalnego, z drugiej jednak bardzo trudnego. Temat został zinterpretowany na wiele sposobów, nie zawsze siła koloru opierała się na jego intensywności.

Kolor znajduje się na każdej fotografii, trudno jednak do niego podejść niesztampowo. To udało się wielu, stąd nasze poważne dylematy na etapie wyboru finalistów. Mamy jednak nadzieję, że publiczności prace spodobają się równie mocno, jak nam – mówi Marta Śliwicka, pomysłodawczyni i współprowadząca profil Artystyczna Podróż na Instagramie.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zrobienie zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu i opublikowanie go na Instagramie z hashtagiem #apcolors2018. Czy można zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Z równym powodzeniem można zrobić wiele fatalnych fotografii pięknym, średnioformatowym Hasselbladem. Myślę, że narzędzie, z którego korzystamy to drugorzędna sprawa. Istotne jest to, jak umiemy z niego korzystać, a jeszcze bardziej to, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość. Myślę, że bardzo ważne jest to, aby być obecnym i uważnym. W obszarze fotografii również. – dodaje Weronika Izdebska (ovors), jedna z jurorek.

Laureat, którego nazwisko poznamy w trakcie zamkniętego wernisażu 23 listopada, uda się w artystyczną podróż do Cinque Terre we Włoszech. COLORS to trzecia edycja konkursu organizowanego przez Artystyczną Podróż. Do pierwszej edycji, pod hasłem TERAZ by Artystyczna Podróż, jesienią 2016 roku zostało zgłoszonych prawie 5000 fotografii. W drugiej edycji konkurs powrócił pod hasłem LIGHTS by Artystyczna Podróż, a nadanie konkretnego tematu zawęziło liczbę zgłoszeń do 2700 fotografii. Mecenasem konkursu jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia, które propaguje nie tylko sztukę wysoką, ale również tę dostępną na popularnym Instagramie.

Profil @artystycznapodroz na Instagramie gromadzi pasjonatów fotografii, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. To jedyna w swoim rodzaju społeczność miłośników sztuki, która nie ma żadnych ograniczeń w formie wyrazu i jest jednocześnie osiągalna dla każdego, bowiem do jej tworzenia potrzebny jest jedynie telefon komórkowy. Profil funkcjonuje od 2015 roku i jest prowadzony przez Marię Rosę i Martę Śliwicką. Obserwuje go już ponad 19 tysięcy osób, a hashtagiem #artystycznapodroż zostało oznaczonych już ponad 325 tysięcy zdjęć.

W poprzedniej edycji konkursu LIGHTS by Artystyczna Podróż zwyciężyło zdjęcie Magdaleny Kus. Dodatkowo zostały wyróżnione dwie fotografie Agnieszki Werner i Karoliny Jakubowskiej.

Magdalena Kus - Lights by AP

Magdalena Kus

Agnieszka Werner - LIGHTS by AP

Agnieszka Werner

Karolina Jakubowska - LIGHTS by AP

Karolina Jakubowska