Redukcja totalna. Wywiad z Pantha du Prince

źródło: Pantha du Prince

Z Hendrikiem Weberem, tworzącym się pod pseudonimem Pantha du Prince, porozmawialiśmy na kilka dni przed jego niedawnym występem w Warszawie w klubie Smolna. Podczas niemalże godzinnej rozmowy poruszyliśmy wiele ciekawych tematów, a sam muzyk był niesamowicie oczytanym, ciepłym i wyrozumiałym rozmówcą.

 

W dobie dominującej digitalizacji, zdecydowałeś stanąć w opozycji. Twoja muzyka brzmi bardzo analogowo, wręcz organicznie.

Pantha du Prince: Nie chciałem być otoczonym przez mury, których nie mogę w żaden sposób przebić. W stosunku do mojej muzyki, użyłbym alegorii rosnącego drzewa – jego korony i rozrastających się gałęzi. To artystyczna zasada i szczery stosunek do sztuki – nie wykonywać jej w sposób przewidywalny i oczywisty dla odbiorcy. Pracować metodą nie kojarzącą się z maszynami. Współczesna muzyka elektroniczna często wydaje mi się zimna, odhumanizowana i oparta jedynie na bicie. Nie rozumiem, dlaczego niektórzy decydują się wyłącznie na bitowy trzon, którego zadaniem jest wprowadzenie słuchacza w taniec. Nie ma innej, ukrytej warstwy, a mnie właśnie te warstwy najbardziej interesują. Tchnięcie życia w muzykę, zrobienie czegoś więcej, niż tylko uruchomienie lokomocyjnych reakcji, co moim zdaniem, może być destrukcyjne. Co więcej, poprzez określoną estetykę, chciałem zapobiec pewnym ideologiom. U mnie łączy się ona bezpośrednio z organizmem, z ludzkością i jest bardzo odległa od sztuczności i fałszu.

Ciężko się nie zgodzić – wielu producentów stawia na proste rozwiązania i gra surowe techno. Twoje kompozycje posiadają jednak wiele upiększających ornamentów.

Zgadzam się. Mój styl wynika z bycia otwartym na różne doświadczenia. Obecnie, planuję powrócić do bardziej zredukowanego set-upu. Myślę, że minimalizm i organiczność nie są przeciwieństwami, wręcz przeciwnie – mogą ze sobą koegzystować. Przykładowo, na This Bliss czy Black Noise znajduje się sporo ornamentów i ładnych dźwięków, przy jednoczesnym, bardzo minimalistycznym podejściu w budowaniu kompozycji, opartym na niemalże maksymalnej redukcji. The Triad jest już pełniejszym albumem, bardziej otwartym. Pewnie to powód, dlaczego dotarł do większego grona słuchaczy.

No właśnie, od twojego debiutu Diamond Diaze minęło już 13 lat, od sofomora This Bliss równo dekada. Czujesz, że te albumy były swoistymi game changerami swoich czasów w kategorii minimal techno?

Przyznam, że z perspektywy czasu, można tak powiedzieć. Korzystałem głównie z basu, drum-maszyny i maksymalnie dwóch-trzech tonów. Myślę, że wielu producentów powtarza swoje nawyki, stając się ich więźniem. Kiedy wracam do swoich płyt, to słyszę, że to było coś innowacyjnego. Pozornie to samo rozwiązanie, repetytywność, ale podana w zupełnie innym wymiarze. This Bliss było czymś nowatorskim, wręcz zaskakującym. Pracowałem na ściśle określonych parametrach i jednocześnie na zatraciłem klimatu płyty, skupiając się jedynie na techno. Powiedziałbym, że nie brakuje na niej instrumentarium i miejscami wręcz popowego podejścia, bez wytracania jakości. Nagrywając This Bliss korzystałem tylko z komputera, taniego kontrolera, Abletona i słuchawek. W przeciwieństwie do The Triad, na którym użyłem kilkunastu, może kilkudziesięciu set-upów, syntezatorów i maszyn.

Minimalizm w najczystszej formie.

Tak, redukcja totalna. Czasami musisz uświadomić sobie, że wcale nie jest konieczne ciągłe korzystanie z wielkiej ilości sprzętu. Traci się na tym ogrom energii, patrząc także pod kątem naszej planety i środowiska w jakim żyjemy. Mogę sobie wyobrazić, że nagrywam teraz płytę tylko z jedną perkusją i fortepianem. I wiesz co, myślę że ja to zrobię. I tobie mówię to pierwszemu (śmiech).

Później zdecydowałeś się na mniej minimalistyczne formy – liczne marimby, dzwoneczki – przykładowo na Elements of Light. Dlaczego poszedłeś w tę stronę?

Jestem osobą, która nieustannie potrzebuje nowych bodźców i wyzwań. Nie jestem typem człowieka, który osiada w miejscu. Stagnacja w sztuce jest zwyczajnie niezdrowa. Jestem świadom tego, że się starzeję i może nie powinienem stawiać radykalnych kroków – ale z drugiej strony, dlaczego nie? Uważam, że potrafiłbym przeprogramować swoje myślenie, jeśli tylko poznałbym odpowiednie ścieżki rozwoju. Czasem bywam drastyczny w swoich dokonaniach, pozwalam muzyce płynąć, wsłuchuję się w detale, w jej strukturę. Wtedy mogą się wydarzyć rzeczy niebywałe i niespodziewane.

źródło: Pantha du Prince

Improwizacja?

Nie, zdecydowanie nie. Użyłbym raczej określenia swoboda. Improwizacja kojarzy mi się z jazzem. Nie jestem solowym instrumentalistą, nie ćwiczę swoich umiejętności na konkretnym instrumencie. Gimnastykuję cały umysł, staram się utrzymywać go otwartym na każdy rodzaj pomysłów oraz na wymianę wiedzy, która znajduje się ponad werbalną komunikacją.

Brzmi to trochę new-age’owo – brak muzycznych czy artystycznych granic – nie sądzisz?

(śmiech) o nie, nie. Nie mówię, że jestem otwarty na wszelkie gatunki muzyki. To zresztą największy problem New Age’u – brak konkretnej estetyzacji. Znajdujemy się na polu sztuki, nie duchowej tradycji. Tacy ludzie jak John Coltrane, John Cage czy – pozwolę sobie na taki skok w przeszłość – nawet Bach – byli bardzo, ale to bardzo spirytualistycznymi muzykami. Co dzieje się w New Age’u, to fakt, że twórcy zbyt luźno puszczają artystyczne wodze, nie kontrolując ich wcale i tracąc skupienie na tym, co chcieliby osiągnąć. Moja twórczość również jest duchowa, ale bazuje na muzyce, nie na wątpliwych doświadczeniach. Mój trip jest wypadkową filozofii i nauki oraz wysoce estetycznych zwyczajów. Czy Eric Satie to New Age? A Terry Riley i Steve Reich? Oczywiście, że nie. Wszyscy są bardzo głęboko zakorzenieni w hinduskiej muzyce, tamtejszej repetytywnej formie. Trzeba sobie zadać pytanie, czy New Age to próba osiągnięcia pewnego stanu świadomości. Świadomość jest efektem wiedzy o tysiącletnich tradycjach i dzięki muzyce, możemy na chwilę poczuć kontakt z tym źródłem. Istnieje niezwykle cienka linia pomiędzy kiczem a precyzją. Podobnie z ciekawą, piękną melodią – poziom odbioru jest niezwykle delikatny. Muzyka zawsze stawia fundamentalne pytanie – jakie jest środowisko, które pragniesz wykreować. Posiadam ogromną motywację do stworzenia takiego środowiska, które jest wysoce rozwinięte i myślę, że jest to wykonalne. Dlatego wkładam w to sporo energii, poświęcam czas i interesuję się szerokim spektrum – literatura, muzyka, nauka czy filozofia. Przeprowadzam solidną selekcję zainteresowań i staram się unikać negatywnych dystraktorów, które mogłyby zaburzyć tę relację. Czytam wiele czasopism i książek o nowych technologiach. Przykładowo, obecnie niezwykle interesującym tematem są badania o grawitacji, często bazujące na podstawowej matematyce, która opisuje nasz świat.

Ludzie stoją obecnie przed ogromnym wyzwaniem – jak działać, żebyśmy mieli czystsze umysły, które mogą dostrzegać więcej i być bardziej skupionymi na otaczającej nas rzeczywistości. Albo całkowicie to zignorujemy i zaczniemy żyć w konsumpcjonizmie, tracić większość czasu na social media, zamykać się we własnym mieszkaniu, skupiać jedynie na materializmie, po prostu konsumować. Druga opcja – zdecydujemy się na życie poza miastem, w zgodzie z naturą, ciszą, odłączając się od digitalnej rzeczywistości. Myślę, że powinniśmy przestać krytykować innych za to, że żyją w inny sposób niż my. Jeśli są szczęśliwi, to niech tak pozostanie. Nie niszczmy naszego społeczeństwa.

Myślę, że to bardzo trudne zadanie w czasach, w jakich żyjemy.

To wcale nie jest trudne. W każdym momencie swojego życia możesz zdecydować, jakimi wartościami się kierujesz, co jest dla ciebie najistotniejsze. W jaki sposób się komunikujesz i dlaczego. Wystarczy się zastanowić. To tylko kwestia wewnętrznej zmiany.

Zastanawiam się jedynie, jak można zmienić podejście innych ludzi, którzy niekoniecznie żyją w dobry sposób.

Będą musieli się zmienić. Nasz świat ich do tego zmusi. Zawsze znajdą się ludzie, którzy zmienią swoje podejście z łatwością i tacy, którym nie przyjdzie to w tak prosty sposób. To jest wewnętrzna ekonomia, nie dostaniemy tego z zewnątrz – decyzja należy do nas. To, jak ty żyjesz, jak zachowują się twoi bliscy, twoi przyjaciele – to wszystko ma duży wpływ na całe społeczeństwo, to są naczynia połączone. To samo z muzyką – sposób w jaki tańczysz, w jaki sposób słuchasz i odbierasz muzykę, to wszystko jest efektem zmian, twoich decyzji. Mogę równie dobrze napisać manifest, tylko po co? Każdy ma umysł, potrafi myśleć, posiada zdolność do przyswajania informacji i zmieniania się. Najbardziej denerwuje mnie ignorancja i samouwielbienie, które są mocno widoczne w świecie muzyki elektronicznej. Różne destrukcyjne zachowania, bardzo cyniczne i obsceniczne. To straszne, bo czuję to wewnątrz bardzo wyraźnie, ale niezwykle ciężko to opisać słowami.

W klubowym środowisku wina leży po stronie producentów czy odbiorców, a może po obu?

Obie strony muszą być świadome, co się dzieje na sali. Muszą się określić – czy robią to z miłości, czy robią to dla ucieczki od swoich problemów? Taniec jest piękny, tym bardziej w tłumie, z grupą ludzi, to szansa na wyzwolenie wielu emocji. To podstawowa ludzka potrzeba – wychodzenie na imprezy i spędzanie czasu ze znajomymi. Kiedy sam będziesz pełen radości, to będziesz jej więcej czerpał od życia. To może wydawać się mocno abstrakcyjne, wiem o tym, ale tak po prostu jest.

Sporo zależy od stosunku do innych. Nie można dusić w sobie złych uczuć.

Zdecydowanie. Są też ludzie, którzy potrzebują atencji, skupiają uwagę na sobie – w złym tego słowa znaczeniu. Ludzie głodni uwagi, ale też i narkotyków, alkoholu, seksu. Muzyka elektroniczna to wzmacnia, można to wykorzystać zarówno w złym, jak i w dobrym kierunku. Uwielbiam historię undergroundowej muzyki i uważam, że są w niej zawarte konkretne zasady, określona etyka, których nie należy naginać.

Twoja muzyka wydaje się mocno powiązana z naturą, budzi skojarzenia z kierunkiem twórczości Gas czy Biosphere, zresztą wydałeś w tym roku ambientową wersję ostatniego albumu The Triad.

Myślę, że każdy kompozytor, który chce uchwycić coś w muzyce, musi mieć konkretne źródło. Dla mnie natura zawsze była fundamentem. Przebywanie samemu w lesie, w górach, nawet w ogrodzie, jest niepodrabialnym uczuciem. Esencja, która daje mi radość, energię i motywację do wszystkiego, co robię. Jednocześnie, nie chciałbym redukować mojej muzyki tylko do natury, bo jest ona bardzo społeczna. Jestem swego rodzaju reformatorem, próbuję zmienić świat. Mam ideę stworzenia nowej formy cywilizacji, która jest oparta w dużym stopniu na solidnych etycznych filarach. W muzyce znajdziesz refleksje na temat tego, jak uczynić naszą rzeczywistość lepszą, chcę być tego częścią, zaczynając od zmiany mojego zachowania. To bardzo eteryczny poziom, bo potem przekazuję te emocje moim słuchaczom i również chcę w nich tę ideę zaszczepiać. Dlatego też nie nazywam się Robin Schulz (śmiech). Idea stojąca za jego twórczością jest odmienna – bardziej rozrywkowa, przeznaczona do zabawy. Nie chcę go oceniać, ale to po prostu zupełnie inna bajka. Podstawą jest zatem system wierzeń, który stoi za twórczością. Ten cały system opiera się również na tym, jak zbudowany jest mózg, w jaki sposób myślimy i jak przepisujemy to na język sztuki.

Brzmi to bardzo filozoficznie. Czyja filozofia jest ci najbliższa?

Myślę, że metafizyczne poglądy Alberta Northa Whiteheada. Nawet, jeśli ciężko jest mi zrozumieć wszystko, o czym pisał. Bez wątpienia jest to filozof, z którym jest mi najbliżej i do którego myśli mogę się odnosić.

Sporo też podróżujesz – myślisz, że to jeden ze sposobów na poszerzanie ludzkiej świadomości i co za tym idzie – zmieniania świata na lepsze?

Podróże są ważne, ale nie tak ważne, jak je traktujemy. Dlaczego? Niektóre grupy potrzebują konfrontacji z nowymi kulturami, odmiennymi od tych, w których żyją na co dzień. Szczególnie w zachodnich cywilizacjach, ludzie są odcięci od normalnego życia, egzystują w internecie, są zamknięci w swoich domach, jak w pudełkach. Oczywiście, posiadają pewne relacje, które są dla nich dobre, ale nie chcą wychodzić dalej, poznawać ludzi, odkrywać świat. Podróże nie są już dla mnie tak ważne, jak kiedyś, ale chcę je kontynuować. Uważam, że ludzie potrzebują swojego miejsca na ziemi, do którego zawsze dobrze jest wrócić, szczególnie jeśli spędzają na podróżach miesiące. To esencja – posiadanie swoich korzeni. Bardzo cenię sobie tubylców, to oni tworzą dane środowisko, czy jest to Mongolia czy kraje południowej Ameryki lub tereny lasów deszczowych. To niesamowite, że część z nich nigdy nie doświadczyła cywilizowanego świata. I myślę, że my również do tego etapu wrócimy, bo w pewnym momencie świat “eksploduje”. Musimy zmienić tok myślenia, zostaniemy do tego zmuszeni. Tak jak już wspominałem, wszystko zaczyna się w nas samych.

Czuję, że zbliża się katastrofa, o której nikt tak naprawdę nie mówi. Nie chcę zabrzmieć moralizatorsko, ale to, co się dzieje na świecie, sprowadza się do takiej sytuacji. Konsumpcjonizm, który pozornie przynosi szczęście, tak naprawdę sprawia ludziom więcej bólu. Musisz więcej pracować i zużywać więcej zasobów. Ludzie tego nie rozumieją. Myślę, że istnieją lepsze drogi do szczęścia, niż posiadanie co raz większego bogactwa. Oczywiście, radość z pracy to bardzo ważna rzecz i należy to pielęgnować – trzeba zadać sobie tylko pytanie, jaki jest tego powód.

Łatwo się w tym wszystkim zatracić.

Problem leży w etyce. I myślę, że nowy system wiary – nie religia – będzie odgrywał sporą rolę w nadchodzących przemianach. Mamy niepowtarzalną możliwość do rozwoju, jeszcze nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w nauce, w odkrywaniu nowych rzeczy. Jeśli wrócimy do czasów Alberta Einsteina czy Wernera Heisenberga i spojrzymy na to, co robią obecni naukowcy – to wygląda to imponująco. Czytam sporo amerykańskiej i niemieckiej prasy na ten temat. Połączenie czystej nauki i wiary może dać wiele odpowiedzi na to, co się dzieje na świecie. Ludzie muszą porzucić przebrzmiałe systemy wierzeń, otworzyć swoje umysłowe granice.

Czyli uważasz, że obecny problem uchodźców, jest jednym z takich sygnałów?

Jest to część zmiany, Europejczycy są skonfrontowani z nowym systemem wiary. To dla nas prawdziwy dar, że nagle znaleźli się w naszym społeczeństwie. Nie możemy czuć zagrożenia.

Niestety, wiele ludzi jest nastawionych bardzo negatywnie, wręcz wrogo.

To są właśnie ci ludzie, o których mówiłem, że muszą się kategorycznie zmienić.

Myślisz, że to kwestia kilku lat?

Nie wiem, ciężko to powiedzieć. Obserwuję skrajnie prawicowy ruch, który siedział sobie w zaciszu i nagle, ci ludzie stali się znowu bardzo widoczni i oddziałują na pozostałych. Niestety, to też oznacza, że ktoś im tę przestrzeń udostępnił, zezwolił na ich prezencję. Paradoksalnie, dopiero teraz możemy się z nimi konfrontować, bo wcześniej po prostu nie byli widoczni.

Z tymi ludźmi trudno jest prowadzić jakąkolwiek dyskusję.

Myślę, że nie zawsze możemy mówić o dyskusji. Powinniśmy po prostu żyć własnym życiem, lecz nie ignorować tych ludzi. Powinniśmy dać im miłość, sprawić, by czuli, że się o nich martwimy.

Okej, ale ich usposobienie jest często agresywne.

Tak, ale jest sporo dróg, żeby sobie z tym radzić. Przykładowo – mieszkam obecnie na prowincji i często spotykam się z prostymi ludźmi, widzę, co mogą o mnie, jako artyście, sądzić. I staram się być dla nich uprzejmym. Bycie kulturalnym jest proste. Należy pokazać im inne sposoby myślenia, zachęcić do tego. Zgadzam się jednak, że to zabiera sporo czasu i energii.

11 listopada obchodziliśmy w Polsce Święto Niepodległości, którego najważniejszym punktem był marsz. W tym roku, brało w nim udział niepokojąco dużo nacjonalistów i ludzi związanych ze skrajnie prawicowymi organizacjami. Nie uciekło to uwadze zagranicznych mediów, które były mocno zaniepokojone tym stanem sytuacji.

źródło: Pantha du Prince

Nie można być przestraszonym, bo w tym momencie daje się pożywkę tym ludziom. Oni tylko na to czekają, bo żywią się strachem i nienawiścią. Ciężko z nimi walczyć, możesz jedynie racjonalnie się konfrontować. Emocjonalne podejście to zguba, trzeba się go wyzbyć. Musimy być bardzo precyzyjni w kontaktach z nimi. Mówić, że to, jakimi ideami się kierują, jest błędne, mieć na to solidne argumenty i dowody. To według mnie jedyny sposób na jakikolwiek kontakt z ludźmi o takich poglądach.

Tylko jak możemy ich przekonać, że ich idee – które wręcz fanatycznie wyznają – są błędne?

Ludzie po tamtej stronie mają ogromne kompleksy, żyją w egzystencjalnym bólu i strachu. Może to będzie kontrowersyjne, ale uważam, że trzeba do nich podchodzić, jak do niepełnosprawnych ludzi, potrzebujących wytężonej pomocy i opieki. To jest sposób, w jaki ja działam, zadaję im pytanie – jak mogę ci pomóc, jak rozwiązać twoje problemy? Kategorycznie nie możemy zwalczać agresji agresją. Spójrzmy na filozofię Gandhiego, on działał takimi metodami. Mam nadzieję, że w pewnym momencie dotrze do nich, że obrali złą drogę.

Znam jedną osobę, która ma radykalnie prawicowe poglądy, jest to znajomy moich przyjaciół. Jest świadomy tego, kim jestem i zdarza się, że moi przyjaciele przekazują mu pewne idee, którymi się kieruję. I to już jest coś, powolne zaszczepianie, rozmowa z takimi ludźmi. Unikajmy emocjonalności, bądźmy rezolutni i nie okazujmy nienawiści, bo tylko na to czekają.

To skomplikowany i długi proces.

Zdecydowanie – czasochłonny i pracochłonny. Starajmy się nie wytykać ich palcami, nie marginalizować. Spróbujmy żyć z nimi – pić kawę w tej samej kawiarni, uśmiechać się, rozmawiać. W Niemczech mamy ten sam problem, jak wy w Polsce. Nie jestem aktywistą, staram się przekazać dobre emocje za pomocą muzyki. Potrzebujemy społeczników, edukatorów zaszczepiających od małego dobre wartości.

I również od rządu.

Oczywiście. To ważne zadanie dla rządzących i również dla Kościoła, szkół czy bibliotek.

W Polsce mamy zatem potrójny problem, bo zarówno rząd, spora część Kościoła, jak i społeczeństwa popiera te rasistowskie, nacjonalistyczne zachowania.

Myślę, że to kwestia czasu. Ludzie w końcu obudzą się z tego amoku.

Miejmy nadzieję. Na sam koniec zapytam cię o przyszłość Pantha du Prince – tę artystyczną.

W lutym planuję nową instalację w Meksyku, potem marcowa trasa po USA. Również w marcu ukaże się premierowy utwór zatytułowany Space Time, który będzie mówił o grawitacji i będzie 18-minutową kompozycją, bazującą na naukowych doświadczeniach. Jak widać, mam całkiem sporo planów na przyszły rok.

Rozmawiał: Lech Podhalicz

źródło: Smolna

80 komentarzy

 • try this web-site napisał(a):

  I just want to mention I am just newbie to blogs and definitely savored you’re web page. More than likely I’m likely to bookmark your blog . You certainly come with outstanding stories. Thank you for revealing your blog.

 • This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almostHaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • strategy games napisał(a):

  Its such as you read my thoughts! You appear to know a lot about this, like you wrote the e book in it or something. I feel that you just can do with a few to pressure the message home a little bit, however other than that, that is wonderful blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 • Anthony Stelmach napisał(a):

  I want it simple to change design template colors; a gallery area; calendar and lastly the blogging area must be easy to manage/update. Names and links will be greatly appreciated..

 • Winnifred Galvez napisał(a):

  HiHello there, I foundI discovered your blogwebsiteweb sitesite by means ofviaby the use ofby way of Google at the same time aswhilsteven aswhile searching forlooking for a similarcomparablerelated topicmattersubject, your siteweb sitewebsite got herecame up, it looksappearsseemsseems to beappears to be like goodgreat. I haveI’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • Enoch Radeke napisał(a):

  This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

 • Harold Alsobrook napisał(a):

  constantly i used to read smaller content which also clear their motive, and that is alsohappening with this article which I am reading here.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 • Health and Fitness napisał(a):

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I simply wanted to thank you so much again. I am not sure what I could possibly have created in the absence of the smart ideas revealed by you directly on my field. It had become the terrifying issue for me personally, nevertheless witnessing the very expert style you managed it made me to jump over joy. I am happy for this assistance and in addition expect you are aware of an amazing job you are always accomplishing instructing most people via your site. I know that you have never got to know any of us.

 • Health and Fitness napisał(a):

  hi!,I love your writing so much! share we communicate more approximately your article on AOL? I need a specialist in this house to solve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to look you.

 • Health and Fitness napisał(a):

  you are in reality a good webmaster. The site loading velocity is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a fantastic process on this matter!

 • Health and Fitness napisał(a):

  I’m still learning from you, while I’m trying to achieve my goals. I certainly love reading everything that is written on your site.Keep the posts coming. I loved it!

 • Health and Fitness napisał(a):

  Hello. impressive job. I did not imagine this. This is a remarkable story. Thanks!

 • Health and Fitness napisał(a):

  I delight in, lead to I discovered just what I was taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • Health and Fitness napisał(a):

  Normally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 • konsultasi komputer napisał(a):

  you’re really a excellent webmaster. The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a great job in this matter!

 • Health and Fitness napisał(a):

  My husband and i ended up being really comfortable when Ervin could round up his studies through the ideas he discovered from your own web page. It’s not at all simplistic to just find yourself giving for free tips and hints that many many people could have been making money from. We really consider we have the blog owner to give thanks to for this. Those explanations you have made, the simple website menu, the friendships you make it possible to foster – it’s most astounding, and it’s really facilitating our son and the family imagine that the matter is awesome, which is certainly wonderfully important. Many thanks for everything!

 • Health and Fitness napisał(a):

  Hi, Neat post. There is a problem together with your site in web explorer, may test this… IE nonetheless is the market chief and a good component of folks will omit your magnificent writing due to this problem.

 • Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Enjoyed looking at this, very good stuff, regards . „Success doesn’t come to you…you go to it.” by Marva Collins.

 • Health and Fitness napisał(a):

  You are my inhalation , I possess few blogs and very sporadically run out from to brand.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I am continually invstigating online for articles that can benefit me. Thank you!

 • Health and Fitness napisał(a):

  Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 • Rets Pro Reviews napisał(a):

  RETS PRO reviews and details are usually easily available within our sites. RETSPRO serves an important network of developers and real estate professionals who require the ultimate flexibility within their IDX output. RETS PRO wordpress real estate plugin is the most effective software system available for any real estate website developer. RETSPRO was built with regard to web developers to provide them with the resources to truly customize a website for their real estate industry clients.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :)

 • Health and Fitness napisał(a):

  Great write-up, I’m regular visitor of one’s website, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Simply wanna comment on few general things, The website layout is perfect, the content material is really superb. „To establish oneself in the world, one has to do all one can to appear established.” by Francois de La Rochefoucauld.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my site =). We may have a hyperlink exchange agreement between us!

 • Health and Fitness napisał(a):

  I got what you intend, thanks for posting .Woh I am glad to find this website through google. „Being intelligent is not a felony, but most societies evaluate it as at least a misdemeanor.” by Lazarus Long.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I was reading some of your articles on this internet site and I believe this website is rattling instructive! Keep on putting up.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I simply could not go away your site before suggesting that I actually loved the standard information a person supply in your visitors? Is gonna be again steadily in order to inspect new posts

 • Health and Fitness napisał(a):

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 • Health and Fitness napisał(a):

  You are my inhalation , I own few web logs and occasionally run out from to post .I believe this site has got some very fantastic information for everyone. „Philosophy triumphs easily over past evils and future evils but present evils triumph over it.” by La Rochefoucauld.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I dugg some of you post as I thought they were very useful very useful

 • Health and Fitness napisał(a):

  I believe you have remarked some very interesting points , thankyou for the post.

 • Health and Fitness napisał(a):

  You are my breathing in, I have few blogs and often run out from to brand.I believe this internet site holds some very excellent info for everyone. „The foundation of every state is the education of its youth.” by Diogenes.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You’re amazing! Thanks!

 • Health and Fitness napisał(a):

  Utterly pent subject matter, thanks for entropy.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I will immediately grasp your rss as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 • Neal Hassanein napisał(a):

  MarvelousWonderfulExcellentFabulousSuperb, what a blogweblogwebpagewebsiteweb site it is! This blogweblogwebpagewebsiteweb site providesgivespresents usefulhelpfulvaluable datainformationfacts to us, keep it up.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Great write-up, I am regular visitor of one¡¦s blog, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect site.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply great and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 • Health and Fitness napisał(a):

  You are my intake , I own few blogs and rarely run out from to post .I believe this web site holds some rattling wonderful info for everyone. „In this world second thoughts, it seems, are best.” by Euripides.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I like this post, enjoyed this one thankyou for putting up.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I do consider all the ideas you have introduced in your post. They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. Could you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Great post and straight to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to hire some professional writers? Thank you :)

 • Health and Fitness napisał(a):

  Hello there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 • Health and Fitness napisał(a):

  It’s in reality a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • Francesco Glassco napisał(a):

  I do accept as true withagree withbelieveconsidertrust all theall of the ideasconceptsideas you haveyou’ve presentedintroducedoffered for youron yourin yourto your post. They areThey’re veryreally convincing and willand can definitelycertainly work. StillNonetheless, the posts are toovery briefquickshort for newbiesbeginnersnovicesstarters. May justMayCould you please extendprolonglengthen them a bita little from nextsubsequent time? Thank youThanks for the post.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou . „It is in justice that the ordering of society is centered.” by Aristotle.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Some really great information, Sword lily I found this. „Ready tears are a sign of treachery, not of grief.” by Publilius Syrus.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • Health and Fitness napisał(a):

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 • Health and Fitness napisał(a):

  I believe you have observed some very interesting points , thanks for the post.

 • Health and Fitness napisał(a):

  hello!,I like your writing very so much! proportion we keep in touch extra about your post on AOL? I require an expert on this space to resolve my problem. Maybe that is you! Looking forward to peer you.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Just want to say your article is as astounding. The clearness in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I went over this internet site and I think you have a lot of good information, saved to my bookmarks (:.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I like this post, enjoyed this one thanks for putting up.

 • Health and Fitness napisał(a):

  As I web site possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Merely wanna admit that this is invaluable , Thanks for taking your time to write this.

 • Health and Fitness napisał(a):

  You completed a number of nice points there. I did a search on the topic and found a good number of folks will go along with with your blog.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I like this web site so much, saved to bookmarks. „Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I do accept as true with all the ideas you have offered on your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.

 • Health and Fitness napisał(a):

  I simply had to appreciate you once more. I’m not certain what I could possibly have handled in the absence of the tips contributed by you about such a subject. It was before a real frightful situation in my position, however , considering your expert strategy you dealt with it made me to weep for happiness. I am just thankful for your help and even trust you really know what a great job you are always putting in training many others using your web site. Probably you have never got to know any of us.

 • Health and Fitness napisał(a):

  My spouse and i ended up being absolutely satisfied when Jordan could conclude his research with the ideas he grabbed while using the blog. It is now and again perplexing to just possibly be giving out thoughts people have been selling. And we all do know we have got the blog owner to thank for this. All of the illustrations you’ve made, the straightforward blog navigation, the friendships your site make it easier to create – it’s many astonishing, and it’s facilitating our son and the family imagine that that issue is enjoyable, and that is wonderfully vital. Thank you for all!

 • Health and Fitness napisał(a):

  I’ve recently started a site, the info you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. „‚Tis our true policy to steer clear of permanent alliances with any portion of the foreign world.” by George Washington.

 • Health and Fitness napisał(a):

  You are a very capable person!

 • Health and Fitness napisał(a):

  I would like to express my thanks to the writer just for rescuing me from this setting. After surfing through the search engines and getting proposals which are not beneficial, I believed my entire life was done. Living without the answers to the difficulties you have resolved as a result of your entire guide is a serious case, and the kind that would have badly damaged my career if I had not noticed the website. Your personal competence and kindness in taking care of a lot of stuff was important. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come across such a solution like this. It’s possible to now relish my future. Thanks a lot so much for your reliable and result oriented help. I will not hesitate to endorse your web sites to any person who wants and needs recommendations about this subject matter.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Very interesting subject, appreciate it for posting.

 • Health and Fitness napisał(a):

  My husband and i were quite contented that Jordan managed to conclude his homework because of the precious recommendations he discovered when using the web site. It is now and again perplexing to simply find yourself giving away guides that many people may have been selling. And we do understand we have got you to give thanks to for this. The specific explanations you made, the simple website menu, the relationships your site help to engender – it’s got many sensational, and it is letting our son and us reckon that this matter is interesting, which is certainly unbelievably essential. Thank you for everything!

 • Greta Leakes napisał(a):

  heyhello there and thank you for your informationinfo – I’veI have definitelycertainly picked up anythingsomething new from right here. I did however expertise somea fewseveral technical issuespoints using this web sitesitewebsite, sinceas I experienced to reload the siteweb sitewebsite manya lot oflots of times previous to I could get it to load properlycorrectly. I had been wondering if your hostingweb hostingweb host is OK? Not that I amI’m complaining, but sluggishslow loading instances times will very frequentlyoftensometimes affect your placement in google and cancould damage your high qualityqualityhigh-quality score if advertisingads and marketing with Adwords. AnywayWell I’mI am adding this RSS to my e-mailemail and cancould look out for a lotmuch more of your respective intriguingfascinatinginterestingexciting content. Make sureEnsure that you update this again soonvery soon.

 • Health and Fitness napisał(a):

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *