„Psychoza” – koprodukcja Teatru Żeromskiego w Kielcach i Teatru Nowego w Warszawie

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wraz z Teatrem Nowym w Warszawie przygotowują się do realizacji koprodukcji pt. „Psychoza” Magdy Kupryjanowicz w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego. Prapremiera odbędzie się 27 i 28 kwietnia w Kielcach oraz 8 maja w Warszawie.

Spektakl bazuje na opisach ekstremalnych stanów psychicznego rozpadu – na autentycznych dziennikach psychotyków. Tropi powtarzające się w nich motywy oraz formy gatunkowe. Przenosząc je na scenę w postaci powiastki filozoficznej usiłuje oswoić lęk, jaki pojawia się w każdym z nas, gdy otaczający go świat jawi się jako niezrozumiały i zagrażający.

fot. Bartłomiej Górniak

Tomasz Węgorzewski -studiował reżyserię i etnologię. Asystował Krystianowi Lupie i Michałowi Borczuchowi. Reżyser m.in. „Poszerzenia pola walki” wg prozy Michela Houellebecqa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Projektu „Kaliban” wg “Morza i zwierciadła” W. H. Audena w ramach festiwalu “Walka Czarnucha z Europą” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Origami na podstawie “Oziminy” Wacława Berenta w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, „Króla Olch” w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Współautor scenariusza i II reżyser filmu dokumentalnego „Spełnia się” o postaci krakowskiego performera Jerzego Beresia. Jego ostatnim spektaklem jest „Wampir. Trauerspiel” na podstawie powieści Władysława Reymonta zrealizowany w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

fot. Bartłomiej Górniak

Obok kieleckich aktorów na scenie wystąpi Anna Kłos – absolwentka wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Debiutowała na scenie Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Związana  z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Współpracuje m.in. z Pawłem Miśkiewiczem, Michałem Borczuchem, Moniką Strzępką czy Maciejem Podstawnym. Zagrała m.in. w spektaklu  Śmierć i dziewczyna. Dramaty Księżniczek Elfriede Jelinekw reżyserii Suse Wächter, Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, Marii Kwiecień oraz Małgosi Głuchowskiej. Za rolę Kobiety bez twarzy w Kretach i Rajskich Ptakach otrzymała nominacje do Feliksów Warszawskich.