Prawie 3 tys. archiwalnych numerów „Przekroju” za darmo w Internecie

źródło: Przekrój

Aż 2797 archiwalnych wydań Przekroju z lat 1945 – 2000 można teraz bez problemu znaleźć na stronie przekroj.pl. To nie lada gratka – założony przez Mariana Eilego tygodnik (od zeszłego roku wznowiony jako kwartalnik), w którym udzielały się takie nazwiska, jak Jan Brzechwa, Leopold Tyrmand, Maria Dąbrowska, Stanisław Mrożek, Leopold Staff czy Stanisław Lem, to bez wątpienia jeden z najbardziej opiniotwórczych tytułów w historii polskiej prasy, do którego wraca się z przyjemnością.

Archiwum „Przekroju” to m.in. źródło wiedzy o obyczajach, stylu życia i sposobie myślenia w powojennej Polsce. Myślę, że archiwum znajdzie również wielu fanów ze względu na jego legendarny charakter. Bez końca bowiem można przeczesywać w nim kultowe rubryki, przyjrzeć się modzie minionego półwiecza i odkrywać perły, takie jak skandalizująca opowieść z lat 50. o spotkaniu Witolda Gombrowicza z Izabelą „Czajką” Stachowicz –  twierdzi sekretarz redakcji, Katarzyna Tyszkiewicz-Borawska.

Na archiwum, przygotowane we współpracy ze studiem Huncwot, składają się ze skanowane w całości numery „Przekroju”. Znalezienie interesujących treści ułatwia dobrze dopracowana wyszukiwarka, przeczesująca prawie 130 tysięcy artykułów po słowach kluczowych oraz nazwiskach twórców. Zawartość bazy ma być systematycznie uzupełniana o kolejne numery.