Poznajcie jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie

Księgarnia, w której czas na chwilę zatrzymuje się, a ty chcesz spędzić w niej jak najwięcej czasu… Al Ateneo Grand Splendid – ulokowana w dawnym teatrze, to prawdziwe marzenie dla każdego bibliofila. Gruba kurtyna, loże, złote barierki i żyrandole… Nic dziwnego, że odwiedza ją milion osób rocznie.

el ateneo grand, księgarnia najpiękniejsza

Oszałamiający budynek został zaprojektowany przez architektów Pero i Torres Armengol w 1860 roku i otwarty jako teatr Teatro Gran Splendid w roku 1919. Budynek mógł pomieścić 1050 widzów i odbyło się w nim wiele przedstawień i występów takich sław jak Carlos Gardel, Francisco Canaro, Roberto Firpo, czy Ignacio Corsini.

księgarnia argentyna

Pod koniec lat 20 został przekształcony w kino, a w roku 1929 miał tu miejsce premierowy pokaz filmowy z wykorzystaniem dźwięku.
Piękny budynek został wynajęty przez właścieli wydawnictwa Al Ateneo w 2005 roku. Podczas odnawiania, usunięto niepasujące do eleganckiego wnętrza siedzenia kinowe, zainstalowano stylowe półki na książki i ocieplono wnętrze światłem. Architekt czuwający nad pracami – Fernando Manzone – pozostawił prawie wszystkie elementy, przypominające o teatralnej przeszłości budynku.

księgarnia, argentyna

Maastricht

Księgarnia prędko stała się argentyńską ikoną, jedną z największych atrakcji turystycznych Buenos Aires. Według niezależnych rankingów BBC Culture i The Guardian jest drugą najpiękniejszą biblioteką na całym świecie. Ogromny czterokondygnacyjny teatr – ze sceną, światłami, pluszowymi czerwonymi zasłonami, ruchomymi schodami i stropem ozdobionym freskami, szczelnie wypełniony regałami z książkami – co roku przyciąga ponad milion turystów. W 2007 roku to właśnie El Ateneo Grand Splendid było najczęściej odwiedzaną księgarnią w Argentynie.

77 komentarzy

Dodaj komentarz