Poznajcie bliżej Beth Ditto

Biografia Beth Ditto aż prosi się o wielki epilog. Ale najlepszym wprowadzeniem tak naprawdę jest tekst do „Oo La La” – Two sisters, four brothers/Hard worker, like my mother/Not bitter, so sweet/Strawberry ca-ca-canned peach! Te słowa są kwintesencją albumu „Fake Sugar” – siłę wyniesioną z rodzinnego domu, punkowy brud i bezkompromisowość amerykańskiego południa.

Do współpracy przy swoim solowym materiale Beth Ditto, którą śmiało można już nazwać prawdziwą ikoną współczesnej muzyki, zaangażowała Jennifer Decilveo (Andra Day, Ryn Weaver). Producentce doskonale udało się znaleźć balans między punkowymi wpływami Ditto, a jej naturalnym popowym wyczuciem.

Powiedzieć, że Fake Sugar jest wynikiem przemiany to niedomówienie. „To pewnym sensie rozwód, prawda?” – pyta Beth Ditto. „To jak zerwanie z miłością życia. W końcu Gossip było w pewnym sensie najdłuższym związkiem w moim życiu” – wyznaje artystka. Zerwanie z Gossip zbiegło się w czasie z zawarciem małżeństwa. Piosenkarka poślubiła swoją najlepszą przyjaciółkę, z którą zna się od 18-tego roku życia. Zamiast jednak oddać się domowej sielance nowożeńców, artystka znalazła czas na nagrania m.in. z Blondie, legendą disco Cerrone i DJ-em Netskim. W międzyczasie stała się ulubienicą świata mody zaprojektowała linię ubrań plus size z samym Jean Paul Gaultierem, pozowała do serii portretów Alexandrowi Wangowi, została twarzą kampanii Marca Jacobsa, a Tom Ford zatrudnił ją do swojego ostatniego filmu Nocturnal Animals. „Nigdy nie myślę – to będzie dobre dla mojej kariery. Myślę raczej w kategoriach – będzie ubaw” – wyjaśnia swoje liczne kolaboracje artystka.

Po ponad 17 latach ciągłego grania tanecznej wersji garage-punk z Gossip, zespół zaczął stopniowo tracić do tego serce. Nathan Howdeshell – współzałożyciel Gossip przeprowadził się wreszcie do Arkansas, a Beth Ditto wylądowała w LA, zastanawiając się nad przyszłością. Po wielu spotkaniach z producentami i kompozytorami zdecydowała się na współpracę z Jennifer Decilveo. „Sprzeczałyśmy się całe dnie i to mi się podobało” – mówi o kulisach pracy nad płytą Beth. Na Fake Sugar Ditto porusza temat miłości, straty, roztrząsania przeszłości i patrzenia w przyszłość z właściwą sobie, ujmującą sensualnością, siłą i odpowiednią dozą pikanterii. Muzycznie płyta czerpie z bluesa, popu, rocka i soulu. „Początkowo chciałam, żeby ten album miał więcej brzmienia Południa USA. Ale kiedy jakiś pomysł nie wychodzi, zwykle pojawia się jeszcze lepszy” – podsumowuje Ditto.

Beth Ditto dorastała w małym miasteczku Judsonia w stanie Arkansas. „Ludzie czasem pytają skąd mam w sobie tyle pewności siebie. Odpowiadam wtedy – pogadajcie z moją mamą” – wyjaśnia artystka. Matka Beth Ditto była prawdziwą superwoman – samotnie wychowała 8 dzieci! Ojciec artystki pracował jako dźwiękowiec na lokalnych imprezach country i od czasu do czasu zabierał na nie małą Beth. W wieku 18-lat Ditto wyjechała z rodzinnego miasteczka, by wraz z przyszłymi członkami Gossip zamieszkać w Olympii w stanie Washington. „To była ucieczka przed złą stroną amerykańskiego Południa. Teraz dojrzałam i jestem wdzięczna mojej rodzinie, więc wreszcie mogę w pełni docenić kulturę stron, z których pochodzę” – przyznaje artystka. Teksty na „Fake Sugar”, są pełne aluzji do amerykańskiego południa – od podwórkowych wyliczanek, aż po lokalny slang.

Premiera albumu „Fake sugar” Beth Ditto – 16 czerwca