Poznaj 6 nowych artystów festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice

Program tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka bezustannie rośnie! Do grona wykonawców dołączają charyzmatyczna diwa amerykańskiej alternatywy, nowojorski zespół łączący postpunk z muzyką taneczną oraz czołowi przedstawiciele polskiej sceny alternatywnej i elektronicznej. Nowo ogłoszeni goście powiększają lineup do 65 artystów, którzy przez 4 dni wystąpią aż na 8 scenach!    

Charyzmatyczna Cat Power to wokalistka i autorka piosenek obecna na scenie alternatywnej od początku lat 90. Słynie z oryginalnych, minimalistycznych utworów, które wymykają się gatunkowym szufladkom. Karl Lagerfeld stwierdził, że „to jedyna kobieta, której do twarzy z papierosem w dłoni”. Nazywana czasem następczynią Marianne Faithful, albo „pierwszą diwą amerykańskiej alternatywy”, intryguje i przyciąga wizerunkiem i twórczością już trzecią dekadę.

Popularne „wykrzykniki”, jak w Polsce zwykło się określać !!! (chkchkchk), od ponad 20 lat czarują słuchaczy chwytliwymi kompozycjami z pogranicza punku, funku i muzyki klubowej. Pochodzący z Kalifornii, ale rezydujący obecnie w Nowym Jorku zespół to jedni z ikon fali „indie dance” z początku obecnego stulecia i mimo zmieniających się trendów, stale utrzymają status gwiazd. !!! emanują niezrównaną energią i wciąż zaskakującymi pomysłami na styku przeróżnych gatunków. „The One 2”, jeden z singli promujących ich ostatni album „Shake The Shudder”, łączy w zgrabną całość wpływy R&B, rytmikę 2stepu, junglowe breaki i funkowe gitary.

Podobny amalgamat inspiracji prezentuje polska grupa Kroki, która odwołuje się jednocześnie do jazzu, soulu, indie rocka i tanecznej elektroniki. Ich doskonałe występy na żywo zwróciły uwagę wytwórni Kayax. Pod koniec 2016 roku do sklepów trafił debiutancki album zespołu zatytułowany „Stairs”.

Na styku gatunków porusza się również Piernikowski, niegdyś znany z grupy Napszykłat, a obecnie współtworzący duet SYNY. Twórczość Piernikowskiego wymyka się klasyfikacjom, łącząc punk, rap, noise, minimalizm i eksperymentalną elektronikę. Koncert promować będzie wydaną tej wiosny drugą solową płytę artysty, zatytułowaną „No Fun”.

Duet SOTEI zderza ze sobą perkusyjne improwizacje i samplerowe eksperymenty. Znany z zespołów Nosowskiej i Skubasa Wojtek Sobura to jeden z najlepszych bębniarzy w kraju,  wtórujący mu na samplerach Teielte to bardzo płodny producent eksperymentalnych nagrań w stylistyce Brainfeedera.

DEAS/AGIM to kolejny polski duet i starcie dwóch artystycznych osobowości. DEAS to wzięty didżej i producent, kojarzony  klubem Prozak 2.0 w Krakowie. Jego autorskie nagrania zdobywają coraz szerszą popularność zagranicą, a płyty DEASA wydawała m.in. kultowa wytwórnia KMS z Detroit. AGIM to weteran polskiej sceny alternatywnej. Współtwórca grup Őszibarack i Nervy, solowo realizuje melancholijne, elektroniczne nagrania utrzymane w stylistyce niemieckiej wytwórni Kompakt.

Wszyscy wymienieni wyżej artyści wystąpią między 6 a 9 lipca w katowickiej Strefie Kultury, która zamieni się w tętniącą dźwiękiem przestrzeń festiwalową. Na stronie festiwalnowamuzyka.pl cały czas trwa sprzedaż karnetów!

Karnety:

1-dniowy: 150 zł
2-dniowy: 260 zł

UWAGA! Klienci sieci T-Mobile mogą liczyć na dodatkową zniżkę przy zakupie karnetów
2-dniowych za pośrednictwem Ticketpro.pl w wysokości 25%! W celu otrzymania kodu rabatowego wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści „nowa” pod numer 80557.

Promocja trwa do wyczerpania karnetów.

3-dniowy: 300 zł

Bilety na koncert zamknięcia: 40 zł / 70 zł / 90 zł*

Karnety 3-dniowe i bilety na koncert zamknięcia można nabyć TYLKO na Ticketpro.pl oraz w NOSPR, który sprzedaje je również online na stronie bilety24.pl. Warto pospieszyć się z decyzją o zakupie, bo ich liczba również jest ograniczona!

*Cena powiązana jest z miejscem na sali koncertowej NOSPR.

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Między 6-9 lipca 2017 roku katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Więcej szczegółów na temat nadchodzącej 12. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice można znaleźć na stronie: www.festiwalnowamuzyka.pl/.

Nowi artyści:

CAT POWER (solo) (US)

Wokalistka i autorka piosenek, multiinstrumentalistka obecna na scenie alternatywnej od początku lat 90. Słynie z intrygującego połączenia oszczędnej gry na gitarze i fortepianiei emocjonującego śpiewu, odzwierciedlającego skrajne, intensywne emocje targające autorką. Jej minimalistyczna i niezwykle oryginalna twórczość wymyka się gatunkowym szufladkom. Nazywana czasem następczynią Marianne Faithful, albo „pierwszą diwą amerykańskiej alternatywy”. Karl Lagerfeld powiedział o Cat Power, że to „jedyna kobieta, której do twarzy z papierosem w dłoni”.

https://www.facebook.com/CatPowerSun/
http://www.catpowermusic.com/
https://twitter.com/catpower
https://www.instagram.com/catpowerofficial/

!!! (chkchkchk) (US)

Założony w Kalifornii, ale rezydujący na stałe w Nowym Jorku zespół słynący z jednoczenia punkowego brudu i chaosu z lekkością funku i wpływami muzyki klubowej. Mimo zmian składu, „wykrzykniki” grają nieprzerwanie od 1996 roku. Dzięki smykałce do chwytliwych, ale rozbudowanych kompozycji, stali się jedną z ikon fali „indie dance/dance punk” na początku stulecia. Nagrali wspólnie 7 albumów, w tym tegoroczny „Shake The Shudder”, opublikowany nakładem prestiżowej wytwórni Warp. W pracach nad ostatnią płytą brali udział m.in. didżeje Phil Moffa oraz Joakim.

http://chkchkchk.net/
https://www.facebook.com/chkchkchk/
https://twitter.com/chkchkchk/
https://www.instagram.com/chkchkchk_og/
https://www.youtube.com/user/ChkChkChkVEVO

KROKI  (PL)

Wypadkowa trzech muzycznych światów – jazzu, soulu i indie rocka – okraszonych eksperymentalną elektroniką. Zespół tworzą producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Dzięki doskonale przyjętym występom na żywo zostali dostrzeżeni przez wytwórnię Kayax, która pod koniec 2016 roku opublikowała ich debiutancki album „Stairs”. Wrocławsko-poznańskie trio otrzymało podwójną nominację do Fryderyków 2017
w kategoriach Debiut Roku i Album Roku – Elektronika.

https://www.facebook.com/krokimusic
https://soundcloud.com/krokimusic
http://www.krokimusic.com/
https://www.instagram.com/kroki.music/
https://krokimusic.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/krokimusic1

PIERNIKOWSKI  (PL)

Wokalista, producent, autor tekstów oraz kompozytor muzyki teatralnej. Mieszka i pracuje
w Poznaniu. Niegdyś członek grupy Napszykłat. Obecnie współtworzy doskonale przyjmowany duet SYNY. Wiosną 2017 do sklepów trafił drugi solowy album Piernikowskiego „No Fun”. Twórczość Piernikowskiego wymyka się klasyfikacjom gatunkowym, łącząc punk, rap, noise, minimalizm i eksperymentalną elektronikę.

https://www.facebook.com/robertpiernikowski/
https://robertpiernikowski.bandcamp.com/

SOTEI  (PL)

Wspólny projekt perkusisty Wojtka Sobury (Skubas, Nosowoska) oraz producenta Pawła Strzelczyka, znanego lepiej jako Teielte. Ich wspólne nagrania pełne są gęstych, połamanych rytmów dopełnionych kawalkadami poszatkowanych sampli. W lutym 2017 roku warszawska wytwórnia U Know Me Records opublikowała pozbawiony tytułu, debiutancki album SOTEI. Znakime rozpoznawczym grupy są pełne energii i improwizacji wystepy na żywo.

https://www.facebook.com/soteimusic/
https://uknowme.bandcamp.com/album/sotei-lp

DEAS/AGIM  (PL)

Duet tworzony przez aktywne postaci polskiej muzyki elektronicznej. DEAS to krakowski didżej i producent, związany z klubem Prozak 2.0. Jego solowe nagrania opublikowały m.in. KMS Records z Detroit i brytyjska wytwórnia Bush Records. Rezydujący we Wrocławiu AGIM wchodzi w skład takich zespołów, jak Őszibarack i Nervy, znany jest także z solowwych wydawnictw pod szyldem AGIM oraz remiksów Noviki, Hey, Baascha i produkowania materiału grupy Husky.

https://www.facebook.com/Deasdj/
https://www.facebook.com/AGIMDZE/
http://agim.pl/
http://www.deasdj.com
https://soundcloud.com/deasdj
https://www.residentadvisor.net/dj/deas

Dodaj komentarz