Powstanie Warszawski Park Centralny? Mieszkańcy stolicy są na tak

wizualizacja: Partycja Stołtny i Michał Sapko

Wizualizacja zazielenionego terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki, autorstwa Patrycji Stołtny i Michała Sapko, która pojawiła się jakiś czas temu w sieci, zdecydowanie przypadła do gustu warszawiakom. Po co budować kolejne wysokościowce, nowoczesne prostopadłościenne bloki muzeów, czy zastanawiać się jak, czy i po co burzyć górując nad miastem symbol komunizmu, skoro wokół Pałacu może powstać piękny zielony teren, przypominający londyński Hyde- czy nowojorski Central Park. 

Teraz pomysł na Warszawski Park Centralny zamienia się w petycję do prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Projekt zakłada stworzenie parku w mniej niż dwa lata, a budżet ma zamknąć się w mniej niż stu milionach złotych. Koszt nasadzeń dużych dorosłych drzew pokrywać mają prywatni fundatorzy i sami mieszkańcy Warszawy. 

Pomysłodawcy kuszą ideą parku. Ma być to zielony teren o powierzchni 20 hektarów, otwarty dla wszystkich mieszkańców i działający jako wspólna przestrzeń do rekreacji i odpoczynku. Chcą, aby stał się nową atrakcją turystyczną stolicy – cichą, pełną śpiewu ptaków, chłodną latem i wypełnioną czystym powietrzem jesienią i zimą. Brzmi trochę utopijnie, ale patrząc na brud, chaos i prowizorkę w tej części miasta, nie trzeba długo zastanawiać się, aby podpisać petycję. 

Więcej informacji o akcji i samą petycję znajdziecie TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *