Powstanie film o The Velvet Underground. Za kamerą Todd Haynes

źródło: Velvet Underground

Film skupi się na wywiadach z żyjącymi członkami i osobami z otoczenia zespołu oraz fanami. Reżyser Tod Haynes, twierdzi, że dokument będzie „intensywnym wizualnym przeżyciem”. Twórca takich muzycznych obrazów, jak „I’m Not There” o Bobie Dylanie czy „Idol”, który opowiada brytyjskiej glamowej scenie lat 70. dodaje, że film o The Velvet Underground będzie po części bazował na eksperymentalnych filmach Andy Warhola. „Taki język filmowy jest na wymarciu i coraz bardziej się od niego oddalamy” – twierdzi Haynes.

Zespół The Velvet Underground istniał w latach 1965–1973. Członkami tej amerykańskiej rockowej grupy, która znana była ze swojej awangardowej i eksperymentalnej twórczości, byli m.in. Lou Reed, John Cale oraz niemiecka niemiecka modelka, aktorka, piosenkarka i muza Andy Warhola, Nico. Sam Warhol, mimo, że nie udzielał się w zespole muzycznie, odegrał ogromną rolę w historii zespołu, włączając The Velvet Underground do swoich projektów, dając rezydenturę w swoim studio Factory, a przede wszystkim projektując słynną okładkę do płyty „The Velvet Underground & Nico„.

Ostatnim filmem Todda Haynesa jest nominowany do 6 Oscarów i 5 Złotych Globów „Carol” z Cate Blanchett i Rooney Marą. Jesienią do kin wejdzie jego „Wunderstruck”, na podstawie bestsellerowej książki Briana Selznicka.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *