Posłuchaj ponad 50 tysięcy winyli za darmo. Co 10 minut nowa płyta

źródło: domena publiczna

Nowojorskie Archiwum Muzyki Współczesnej (ARC) konserwuje materiały audiowizualne od 1985 roku. Jakiś rok temu, dzięki współpracy z instytucją non-profit Internet Archive, zdecydowało się rozpocząć Project Great 78 i udostępnić go ludziom. W tym momencie liczy on ponad 50 tysięcy zdigitalizowanych płyt winylowych, których posłuchać może każdy. 

Praca przy projekcie trwa w najlepsze – uruchomiono nawet specjalne konto na Twitterze, gdzie widać pojawiające się na bieżąco nowe nagrania. Okazuje się, że co 10 minut do sieci trafia kolejna zdigitalizowana płyta, której można posłuchać. Na obecną chwile planowana jest digitalizacja 200 tysięcy winyli. Często to bardzo stare nagrania, z lat 50., wykonane z szelaku, czyli naturalnej żywicy, pozyskiwanej z wydzieliny owadów. To bardzo kruchy materiał, który w każdym momencie może się rozsypać, a wraz z nim mogą zaginąć unikatowe nagrania.

W projekcie Great 78 na pierwszy ogień idą nagrania rzadkie i skupione na mniej popularnych gatunkach. Na stronie można więc posłuchać wczesnego bluesa, bluegrassu czy unikatowych elektronicznych brzmień z początku lat 40. Sam proces digitalizacji nie jest prosty – sprawa rozbija się nie tylko o czyszczenie brzmienia i ewentualne nakładanie efektów, ale także na prędkość odtwarzania, która kiedyś nie była

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *