Polscy pisarze zaczynają pisać powieści w odcinkach na Facebooku

książka pisana na facebooku

Polscy pisarze też nie dają się koronawirusowi i wpadli na świetny pomysł. Facebookowe książki w odcinkach!

Książka w odcinkach na Facebooku

To niby nic nowego, bo masowa popularność literatury zaczęła się właśnie od powieści w odcinkach. Największe dzieła światowej i polskiej klasyki powstawały właśnie, jako drukowane w odcinkach w gazetach krótkie formy, które łączyły się w większą opowieść. Pierwszą polską powieścią w odcinkach był „Listopad” Henryka Rzewuskiego, drukowany na łamach „Tygodnika Petersburskiego” w połowie XIX wieku. Najsłynniejszą oczywiście „Trylogia” Sienkiewicza.

Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek powieść na Facebooku

Teraz przyszła pora na powrót do korzeni polskiej literatury. Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek postanowili publikować na swoich stronach na Facebooku opowieści w odcinkach. Pierwszy z panów spełnia marzenie o napisaniu westernu, drugi o wielkiej wartości książek. Obaj zastrzegają, że stają przed zadaniem, którego do tej pory się nie podejmowali i proszą o wyrozumiałość.

Pamiętajcie, że to, co tu dostajecie, pisane jest na żywca. To znaczy, że jest pisane bez szczegółowego reaserchu, bez redakcji i bez planu, a jedynie z ogólnym zarysem pomysłu. Bierzcie to proszę pod uwagę przy ocenie, że to mimo wszystko zabawa.” – pisze, na wstępie do pierwszej części swojej historii Ćwiek.

Chmielarz z kolei zachęca swoich czytelników do wzięcia udziału w zabawie i aktywnego komentowania oraz współtworzenia historii:

Plan jest taki, żeby oderwać Państwa myśli od pandemii, postaram się raz na dzień lub raz na dwa dni wrzucać kolejny rozdział pisanej na gorąco powieści. Proszę pamiętać, to jest pewna zabawa. Nie mam planu tej książki, nie zrobiłem żadnego researchu, tekst nie jest sprawdzony przez redaktora. Będą tutaj na pewno błędy, będą nielogiczności, tekst będzie chropowaty. Po prostu, piszę co mi wpada pod palce, na gorąco, rozdział po rozdziale. Państwo czytacie, bawicie się, jeśli chcecie, możecie w komentarzach wrzucać swoje pomysły i sugestie. Zobaczymy, gdzie to nas zaprowadzi

Będziecie czytać?

-->