Początek Lunarnego Nowego Roku

Rok sympatycznego Ziemnego Psa powoli dobiega końca. 5 lutego, według lunarnego kalendarza, rozpoczyna się nowy Ziemny rok, którego symbolem jest Świnia lub Dzik. W dniu rozpoczęcia tego święta Pięć Smaków, zgodnie z tradycją, zaprasza na wyjątkowy filmowy wieczór. W programie znajdzie się zwycięzca 12. edycji Pięciu Smaków – „Umrzesz jutro” Nawapola Thamrongrattanarita oraz wietnamski przebój festiwalu – „Song Lang” Leona Le.

5 lutego 2019, wtorek, godz. 20:00 – Kino Muranów w Warszawie

Oba tytuły zostały wyjątkowo ciepło przyjęte przez festiwalową publiczność. „Song Lang” to przepięknie zrealizowana opowieść o zderzeniu sztuki z życiem, dziejąca się w Sajgonie lat 80. „Umrzesz jutro” („Die Tomorrow”) to esej filmowy, studium obserwacji nad codziennością i jej niekiedy nagłym końcem, podany w nienachalny i ujmujący sposób. Zapraszamy na wieczór, który będzie okazją do wspólnej celebracji chwili i namysłu nad nieuchronnymi zmianami w nadchodzącym roku.

Song Lang, reż. Leon Le, Wietnam 2018, 90′

„Song Lang” to opowieść zakorzeniona w tradycyjnej kulturze wietnamskiej, ale równocześnie bardzo współczesna i aktualna. Pełna fatalizmu opowieść nawiązuje do klasycznej struktury narracyjnej obecnej w tekstach tradycyjnej opery wietnamskiej – cai luong. Debiut Leona Le dzieje się w Sajgonie lat 80., gdzie życie małomównego i skrytego Dunga – drobnego przestępcy – pewnego dnia zmieni się, dzięki spotkaniu z Linh Phungiem – głównym aktorem w trupie teatralnej. Pomimo początkowej wrogości dwójka bohaterów zrozumie, że łączy ich szczególna więź.

Umrzesz jutro / Die Tomorrow, reż. Nawapol Thamrongrattanarit, Tajlandia 2017, 75′

Grand Prix 12. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Thamrongrattanarit tworzy esej o śmierci daleki od patosu i nadmiernej dramatyzacji, niemal niepostrzeżenie dotykając najgłębszych emocji. Sześć fabularnych epizodów łączy z fragmentami dokumentalnymi, okraszając całość garścią statystycznych informacji: sucha, ogólna wiedza spotyka się dzięki temu z tym, co najbardziej intymne i jednostkowe. Wśród bohaterów filmu są millenialsi, młodzi dorośli i ponad stuletni mężczyzna: równie bezbronni wobec ironii śmierci, równie prozaicznie przeżywający ostatnie chwile życia.

Program:

20:00 „Song Lang”, reż. Leon Le

21:30  poczęstunek przygotowany przez Pho2 i sklep orientalny Azjatka

22:00 „Umrzesz jutro”, reż. Nawapol Thamrongrattanarit

Bilety w cenie 45 zł do kupienia na stronie piecsmakow.pl w kasie kina Muranów oraz w aplikacji Going