PŁYŃ – spektakl z muzyką na żywo już wkrótce w Warszawie!

Aktorstwo klasyczne i improwizowane, performens, muzyka i multimedialna scenografia podlegająca transformacji w czasie rzeczywistym. Projekt artystyczny Romy Gąsiorowskiej i Piotra Roguckiego, czyli spektakl, koncert i teledysk na scenie Klubu Stodoła. Premierowe prezentacje już 26 i 27 lutego w Warszawie.

Projekt „PŁYŃ” jest formą sceniczną z muzyką na żywo, łączącą w sobie różne dziedziny sztuki (teatr, muzyka, video-art, kolaż, film i performans). Materiały wideo połączone zostały tu z elementami dramaturgicznymi i treściami znanymi nam z mediów społecznościowych. Projekt „PŁYŃ” jest tekstowo-muzyczną adaptacją albumu „J.P. Śliwa” Piotra Roguckiego. Reżyserią projektu zajęła się Roma Gąsiorowska współpracująca w tej materii z Pią Partum, specjalizującą się w kreowaniu form operowych, a także Wojtkiem Urbańskim, którego klasyczne podejście do pracy z aktorem stanowiło równowagę dla eksperymentalnego mariażu wielopłaszczyznowych działań scenicznych.

Czym jest PŁYŃ?

„PŁYŃ” to otwarta forma i wybuchowa mieszanka temperamentów, osobowości i form artystycznych, w której spotkali się artyści z różnych dziedzin sztuki. Twórcy biorący udział w projekcie przez cały czas mają nieograniczoną swobodę wyrazu – wszyscy są jego pełnoprawnymi współtwórcami.

„PŁYŃ” to także otwarty dialog z publicznością nad zmieniającą się rolą artysty we współczesnym świecie, komentujący aktualne tematy poruszane przez media. Główny bohater, Jan Paweł Śliwa żyje w przeświadczeniu, że ma dokonać rzeczy wielkich. Bezskutecznie próbuje zaistnieć w świadomości tłumu, szuka swojego powołania i sposobu na wyrażenie siebie poprzez sztukę. Charakter nieudacznika i frustrata doprowadza go do aktu terrorystycznego, który traktuje jako dzieło sztuki. Twórcy „PŁYŃ” starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest ważne w świecie, w którym zanikają ideały, wiara i humanitaryzm.

INFO:

Reżyseria: Roma Gąsiorowska, Pia Partum, Wojtek Urbański
Obsada: Tomasz Schuchardt, Piotr Rogucki, Matylda Damięcka, Irena Melcer, Agata Kulesza na video-art oraz zespół muzyków (Ola Rzepka, Adam Marszałkowski, Marcin Kobza, Marcin Ritter)
Scenariusz i teksty: Piotr Rogucki
Scenografia: Roma Gąsiorowska, Michał Bojara, Tomasz Sierotko
Kostiumy: Flora Kamusińska, Roma Gąsiorowska, Paulina Ptasznik
Światło: Tomasz Sierotko

Kiedy?

26 lutego, godz. 20: 30 // PRAPREMIERA
27 lutego, godz. 20:30 // PREMIERA
Bilety od 79 zł do kupienia w kasie Klubu Stodoła oraz w serwisie www.ebilet.pl

Więcej informacji: www.w-arte.pl oraz tutaj 

Twórcy o projekcie. Roma Gąsiorowska, Pia Partum, Wojtek Ubrański, Piotr Rogucki, Adam Marszałkowski, Matylda Damięcka, Irena Melcer i Michał Bojara odpowiadają na pytania, czym jest dla nich projekt „PŁYŃ” oraz jakie stawia przed nimi wyzwania.

ROMA GĄSIOROWSKA – pomysłodawczyni, producentka, reżyserka

Roma Gąsiorowska fot. Kasia Ładczuk

Dla mnie projekt „PŁYŃ” jest przede wszystkim spełnieniem marzenia o tym, aby wypowiedzieć się w pełni jako twórca – jestem pomysłodawczynią, współreżyserką i producentką tego wydarzenia. Praca przy „PŁYŃ” to dla mnie duże wyzwanie i sprawdzian. Cieszę się, że wszystkie osoby biorące udział w tym wydarzeniu zaufały mi, a przede wszystkim Piotrek, który traktuje mnie w sposób partnerski. Razem z nim współtworzymy świat bohaterów inspirując się muzyką i tekstem z albumu „J.P. Śliwa”.
To dla mnie bardzo ważne, aby artyści, których zapraszam do projektów czuli wolność tworzenia. Jednocześnie jestem bardzo wymagająca, bo zależy mi na efekcie będącym rozrywką na najwyższym poziomie. „PŁYŃ” to pierwszy duży projekt W-arte! Open Art Space (Otwartej Przestrzeni Artystycznej), którą stworzyłam. Tym projektem wyznaczam swoją artystyczną ścieżkę, która łączy ze sobą różne dziedziny sztuki. Projekt „PŁYN” przygotowywałam rok, a w tym momencie finalizujemy jego pierwszy etap realizacji. To bardzo gorący czas – dopinam wszystko przed ostatnimi próbami. Mamy intensywne dwa tygodnie, dwa wydarzenia. Czeka nas też trasa koncertowa po Polsce, w którą, mam nadzieję, ruszymy w czerwcu.

PIOTR ROGUCKI – autor scenariusza i muzyki, odgrywający postać Pana Kierownika

Piotr Rogucki, fot. Ładczuk, graf. Tatarczuk i Bober

„PŁYŃ” to koncert performatywny i interdyscyplinarny, który łączy rozmaite środki artystyczne w jednym wydarzeniu scenicznym. To praca kolektywna skonstruowana na poziomie doświadczeń wielu twórców współpracujących ze sobą kilka miesięcy wokół tematów podyktowanych przez tekst „J.P. Śliwa”. Utwór był punktem wyjścia do podjęcia wspólnej pracy.
Z projektem „PŁYŃ” byłem od samego początku – od stworzenia samej koncepcji – jednocześnie będąc świadkiem pracy kolejno pojawiających się twórców z różnych dziedzin artystycznych, ich spotkania i wzajemnej inspiracji. Spędziłem, bez mała, siedem miesięcy z tematem wydarzenia. Jeśli mam być szczery, to sama możliwość spotkania i konfrontacji z ludźmi, ich pomysłami na realizację wydarzenia jest ogromnym doświadczeniem warsztatowym. Cieszę się jednak, że dojdzie do premiery, bo nasza długa praca zostanie uwieńczona swoistym rozwiązaniem. Najpoważniejszym wyzwaniem okazały się względy techniczne. Działaliśmy w tak wielu przestrzeniach, że nie sposób ich zapamiętać. Ostatecznie udało się dzięki pomocy i zaangażowaniu Stodoły. To miejsce nadaje kolejnych odniesień i konotacji do naszej pracy.

MATYLDA DAMIĘCKA – aktorka

Matylda Damięcka, fot. Ładczuk, graf. Tatarczuk i Bober

Myślę, że to, czym jest „PŁYŃ” okaże się po pierwszym spotkaniu z publicznością. Dobrym punktem wyjścia jest nazwanie naszego tworu „koncertem performatywnym”. Dyskutujemy o sztuce współczesnej, o potrzebie skrajnych działań performatywnych. O Artyście i jego poszukiwaniach w redefiniowaniu sztuki. O czasach, w których wszystko już było, w których trzeba stanąć na rzęsach, aby być odkrywcą, wizjonerem… a może, po prostu, być zauważonym.
Jak przy każdym zetknięciu się z nowym zespołem, najciekawsza, a zarazem najtrudniejsza jest konfrontacja z inną wizją świata. W tym przypadku jest nam dana totalna wolność w wyrażaniu swojej własnej wizji, oczywiście poprzez działania na scenie. Z jednej strony anarchia jest bardzo kusząca, a z drugiej przeraża i paradoksalnie blokuje proces twórczy. Jest wiele niebezpieczeństw kryjących się za takim podejściem, ale właśnie dlatego efekt końcowy ma taką samą szansę na bycie czymś wyjątkowym. Byle być czujnym na partnera, by tej okazji nie przegapić, a jesteśmy w domu..