Pierwsza wystawa dzieł Fridy Kahlo i Diego Rivery w Polsce. Już niebawem w Poznaniu!

Jedni mówią o niej, jako o ikonie feminizmu, drudzy nazywają ją komunistką, dla każdego jest niepowtarzalną artystką z tragicznym życiorysem. Najsłynniejsza meksykańska malarka – Frida Kahlo – już niebawem będzie miała swoją wystawę w Poznaniu. „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów.

Maluję siebie, bo jestem samotna. Jestem tematem, który znam najlepiej

Przez całe życie malowała w zasadzie to samo ujęcie – swoją własną twarz pozbawioną uśmiechu, smutne spojrzenie i zrośnięte brwi, które stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Tytułowy kontekst poznańskiej wystawy tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (Bernice Kolko i Fanny Rabel), z drugiej, obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 września 2017 roku w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” podzielona zostanie na kilka części. W głównej, najważniejszej części zaprezentowane zostaną dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman z Meksyku. Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. W wieku 22 lat Kahlo poślubiła sławnego meksykańskiego malarza, Diego Riverę. W 1953 roku, podczas pierwszej wystawy indywidualnej Fridy Kahlo w Meksyku, jeden z krytyków napisał: „Nie sposób oddzielić życia i twórczości tej niezwykłej osoby. Jej obrazy są jej biografią″. W Centrum Kultury Zamek będzie można zobaczyć powszechnie znane, wręcz ikoniczne prace Fridy Kahlo, takie jak m.in. „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI”. W sumie pokazanych zostanie ok. 40 dzieł Kahlo i Rivery oraz słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40.

Ekspozycji będą towarzyszyć lekcje muzealne, wykłady, zwiedzania i warsztaty twórcze.

Co? Gdzie? Kiedy?

„Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”
Wystawa trwa od 28.09.2017 do 21.01.2018
Kuratorka: dr Helga Prignitz-Poda
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

źródło: materiały prasowe, rynekisztuka.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz