Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem Cannes 2018! Złota Palma dla japońskiej produkcji

Fot. Łukasz Bąk

Wspaniała wiadomość z tegorocznego 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Nagrodę za najlepszą reżyserię odebrał Paweł Pawlikowski za film „Zimna Wojna”. Statuetkę wręczyła mu przewodnicząca jury, Cate Blanchett, a polski reżyser w swojej mowie dziękczynnej podziękował przede wszystkim współautorowi scenariusza do filmu, zmarłemu w zeszłym roku Januszowi Głowackiemu.

Wiele osób liczyło także na Złotą Palmę dla polskiej produkcji. Najważniejsza nagroda festiwalu powędrowała jednak do rąk twórców japońskiego filmu „Nambiki kazoku” (reż. Hirokazu Koreedy). Grand Prix Cannes otrzymał natomaist nowy film Spike’a Lee, „BlacKkKlansman”, a nagrodę Jury film „Capharnaum” Nadine Labaki.

 

Oto pełna lista zwycięzców:

Konkurs główny:

Złota Palma
„Manbiki kazoku”, reż. Hirokazu Koreeda
naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Grand Prix
„BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee
naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Reżyseria
Paweł Pawlikowski – „Zimna wojna”

Aktor
Marcello Fonte – „Dogman

Aktorka
Samal Yeslyamova – „Ayka”

Nagroda Jury
„Capernaum”, reż. Nadine Labaki

Scenariusz (ex aequo)
„Lazzaro Felice”, reż. Alice Rohrwacher

„Se rokh”, reż. Jafar Panahi

Filmy krótkometrażowe:

Złota Palma
„All These Creatures”, reż. Charles Williams

Wyróżnienie
„On The Border”, reż. Wei Shujun

Złota kamera (nagroda za debiut)
„Girl”, reż. Lukas Dhont

Akcja „Zimnej Wojny” rozgrywa się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku na terenie stalinowskiej Polski, a także w Jugosławii, Berlinie i Paryżu. Bohaterami są Zula, młoda solistka zespołu ludowego i akompaniator Wiktor, którzy planują wspólną ucieczkę na Zachód. Według twórców ma być to „film o smutnej miłości w niemożliwych czasach”. W rolach głównych w filmie zobaczymy Joannę Kulig i Tomasza Kota. Na ekranie pojawią się też m.in. Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Woronowicz, Adam Ferency i Adam Szyszkowski. 

Dodaj komentarz