Patent na teledysk

Daria Zawiałow „Malinowy Chruśniak”, reż. Dorota Piskor. Fot. Katarzyna Średnicka

Gdyby odsłuchiwać raz za razem utwór „Nie, nie” warszawskiego rapera Otsochodzi 53 miliony razy – tyle, ile w momencie pisania tekstu ma odsłon na YouTubie – to zajęłoby to ponad 322 lata. Oglądalność popularnych polskich klipów coraz częściej mierzy się w milionach, a niektóre teledyski długo nie schodzą z zakładki „najpopularniejsze” na polskim YouTubie. Ale przecież nie tylko liczby się liczą – gdyby nie pomysł na teledysk i jakość jego wykonania, klipy rodzimych twórców nie trafiałyby na międzynarodowe festiwale, na których są wyświetlane w jednym rzędzie z teledyskami Beyoncé, Run the Jewels, Dizzee Rascala czy Micka Jaggera. Żeby zrozumieć, z czym się je teledysk, porozmawialiśmy z tymi, którzy wiedzą to najlepiej.

– Przede wszystkim nawet kilkaset razy słucham utworu, który mam zobrazować. Kiedy już wpadam na pomysł, bez przerwy go podważam i pytam sam siebie, dlaczego akurat chcę nakręcić scenę w taki, a nie inny sposób. No i bardzo ważni są odpowiednio dobrani współtwórcy, bo ich zaangażowanie i pasja to towar pożądany – przedstawia receptę na dobry teledysk Grajper, który jako reżyser ma na koncie kilka bardzo popularnych klipów – m.in. do „Odporności” Tego Typa Mesa, „Tamagotchi” duetu Taconafide i „Nowego Koloru” Otsochodzi. Zaznacza, że teledyski to dla niego najważniejsza część twórczości, chociaż na co dzień realizuje też inne projekty, m.in. spoty reklamowe i etiudy. – Ale żadna etiuda nie dotrze do tylu ludzi, co teledysk. Poza tym artyści zwykle zostawiają reżyserom klipów dużą dowolność w działaniu, co pozwala twórczo się spełnić – mówi Grajper. Praca nad teledyskiem zaczyna się w momencie, w którym do reżysera zgłasza się artysta z utworem. Reżyser przedstawia swój pomysł artyście i jeśli obie strony są zadowolone, ruszają proces produkcyjny i kompletowanie ekipy – potrzebni są m.in. operator, scenograf, kostiumograf, montażysta i oświetleniowiec. Na początku jednak trzeba mieć pomysł. Podczas wymyślania Grajper posiłkuje się referencjami, które zbiera na co dzień – sam nazywa się dzieckiem internetu, więc spędza w nim mnóstwo czasu, oglądając filmy, słuchając muzyki i szukając inspiracji. Kluczowe znaczenie podczas szukania pomysłu ma też lokacja, czyli miejsce, w którym odbędą się zdjęcia. Im bardziej nieoczywista, tym lepiej. 

– W komputerze mam swój katalog z lokacjami i nikomu go nie pokazuję. Ciekawe miejsca w Polsce, w których można filmować, powoli się kończą, więc coraz częściej szukam ich za granicą – mówi. Tak było przy teledysku, który realizował dla polskiego producenta Duita – ekipa pojechała wtedy nagrywać teledysk do kopalni marmuru we Włoszech. – To było jedno z najciekawszych przeżyć w moim życiu. Chyba wtedy po raz pierwszy poczułem się jak filmowiec – wspomina Grajper. Co czuje, kiedy ogląda zmontowany teledysk? – Na tym etapie najbardziej stresujące dni – preprodukcja i kręcenie są już za mną. Ale staram się za bardzo nie ekscytować, dopóki nie skończę pracy nad teledyskiem. Kiedy ktoś pyta mnie po zdjęciach, jak poszło, odpowiadam, że nie wiem – tłumaczy.

ŻYCIE W GŁOWIE

– W robieniu teledysków fajne jest to, że szybko widzisz efekt swojej pracy – mówi Gabriel Wołoszyn, który w duecie z reżyserem Piotrkiem Matejkowskim wymyślił klipy dla PRO8L3Mu, Vienia czy Żabsona. – A to świetne uczucie, kiedy widzisz, że to, co przeniosłeś ze swojej głowy na papier, zostało sfilmowane, że ktoś to ogląda i się tym jara – dodaje. Piotrek i Gabriel chętnie czytają komentarze pod swoimi klipami na YouTubie, ale przyznają, że przed premierą klipu w sieci pojawia się stres wynikający z niepewności – trudno przewidzieć, jak klip zostanie przyjęty. – Zastanawiasz się, czy ludzie skumali, o co ci chodziło. Zdarza się, że niektórzy nadinterpretują teledyski i szukają w nich czegoś, czego po prostu tam nie ma – mówi Gabriel. Piotrek dodaje: – Robiłem kilka lat temu teledysk do „Molly” PRO8L3Mu. Na jego końcu bohaterowie wpatrują się w siebie nad ogniskiem, nad którym lewituje niezdefiniowany, dziwny, geometryczny kształt. Długo zastanawialiśmy się z Bartkiem (Walczukiem, z którym Piotrek realizował teledysk – przyp. red.), co by mogło nim być. W końcu wziąłem kartkę i narysowałem dziwną figurę, coś podobnego do trójkąta Penrose’a. Ludzie szukali ukrytych znaczeń, a to po prostu miało być coś dziwnego i niezdefiniowanego. Ale cieszę się, że ludzie rozkminiają nasze teledyski, bo dzięki temu żyją nie tylko w internecie, ale też w ich głowach – podsumowuje. Gabriel dodaje, że zdarza mu się robić screenshoty co ciekawszych komentarzy – np. kiedy fani artystów tworzą teorie dotyczące chronologii albo niedopowiedzeń w ich klipach. W rozmowach z twórcami teledysków często powraca wątek finansów. Teledyski zwykle nie są wysokobudżetowymi produkcjami. Jak często trzeba iść na kompromisy, bo w budżecie nie starcza pieniędzy na realizację pomysłów twórców? – Po prostu nie wymyślasz rzeczy, na które nie ma kasy. Ale traktujemy to jak ciekawe wyzwanie: żeby zmieścić się w niewielkim budżecie, a jednocześnie sprawić, żeby ludzie oglądali to, co zrobisz – mówi Gabriel.

Foto: Kasia Średnicka

NIE PORA NA DRZEMKĘ

– Życie na patencie. Kombinujesz, co możesz zrobić, żeby w ograniczonym budżecie zrealizować jak najlepszy teledysk. Musisz wspomagać się pomysłowością i wyobraźnią – mówi Dorota Piskor, reżyserka klipów m.in. dla Dawida Podsiadło, zespołu BOKKA czy Mroza. Dla widza liczy się tylko to, co widać na ekranie: aktorzy, spektakularne lokacje, scenografia, kostiumy czy efektowne oświetlenie. Dlatego jeśli nie ma różnicy, czy odbijasz światło od blendy czy od pudełka po pizzy, można zdecydować się na to drugie. Dorota razem z Tomkiem Ślesickim współtworzą duet reżysersko-operatorski PSYCHOKINO. Decydują się na współpracę tylko z artystami, których muzyka jest im bliska. – Są artyści, którzy lubią, kiedy w teledysku atrakcyjne panie falują biustem i bujają pośladkami w rytmie bitu, a są też tacy, którzy wolą coś z fabułą wymagającą większego zaangażowania ze strony widza. Tak się składa, że do nas najczęściej przychodzą ci drudzy – śmieje się Dorota. Dlatego w teledysku do utworu Mroza „Nieśmiertelni”, matka porywa córkę z rąk ojca i ucieka przed oddziałem antyterrorystycznym, a „Town of Strangers” BOKKI to bajkowa opowieść o chłopcu, który chce się wyrwać ze swojej codzienności. Dorota ze swoją ekipą wykonują dużą część pracy jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. W stworzeniu spójnej opowieści pomaga dokładna lista ujęć, storyboardy, czyli wskazówki w formie szkiców, i koncepcja plastyczna. – Wiemy, po co wchodzimy na plan. Jeśli wszyscy dokładnie wiedzą, co akurat się na nim dzieje, mogą lepiej robić to, co do nich należy. Na przykład kiedy plan to zimowy plener, a kostiumograf wie, że realizujemy bliskie ujęcie na twarz bohatera, aktor może mieć na sobie spodnie snowboardowe. Przynajmniej od pasa w dół nie marznie – opowiada Dorota. Czasem jednak można się przygotowywać, a plany i tak trzeba zweryfikować. Stare powiedzenie filmowców mówi, że jeśli coś ma się zepsuć, to na pewno zepsuje się w dniu zdjęć. Na jednym z planów teledysku Dorota ze swoją ekipą musiała przerwać zdjęcia, bo tego samego dnia cztery samochody ekipy odmówiły posłuszeństwa – bus ze sprzętem i dwa auta osobowe się zepsuły, a trzecia osobówka miała stłuczkę. – Albo wynajmujesz tresera zwierząt i psa, który ma być w klipie bardzo agresywny. A opiekun nakarmi go kiełbasą i pies zadowolony idzie spać. Ekipa czekała na planie, a nie mogliśmy pracować, bo pies ucinał sobie drzemkę – wspomina Dorota.

SZKOŁA Z NETU

Łukaszowi Partyce do zrobienia teledysku raczej niepotrzebny agresywny pies, a jeśli nawet staje się niezbędny, Łukasz sam go animuje. Teledyski, przy których pracował – m.in. dla Fisza, Taco Hemingwaya, Żabsona czy Otsochodzi, w dużej mierze oparte są na połączeniu wideo z animacjami czy efektami. Dlatego w teledysku „DMT” Żabson gra w koszykówkę w kosmosie i steruje kolosalnym robotem, który wisi na Pałacu Kultury, a w „Nie, Nie” Otsochodzi raper lawiruje wokół pojawiających się na ekranie wersów piosenki. Wyreżyserował też i przygotował teledysk-animację do utworu „Kan-terstrajk” Fisza. Bohater wspomina w nim zmarłego ojca i wspólne chwile spędzane z nim przed konsolą. – Zainspirowała mnie podobna historia, którą przeczytałem w internecie. Chłopak napisał na jednym z forów, że zdarza mu się grać w grę RPG postacią zmarłego przedwcześnie brata. Kierując stworzonym przez niego wirtualnym bohaterem, ożywiał wspomnienia. – mówi Łukasz. Droga od pomysłu do publikacji teledysku-animacji jest bardzo długa. – Na początku muszę dokładnie przelać pomysł na papier – sprawdzić, czy w ogóle trzyma się kupy, policzyć sceny i oszacować, ile czasu zajmie mi jego przygotowanie czy nakręcenie. Ograniczeniem jest sprzęt – przykładowy utwór ma 180-240 sekund, każda sekunda to 25 klatek animacji, każdą z tych klatek komputer musi „przeliczyć”, co potrafi zająć nawet pół godziny. A czasu zawsze jest za mało i zawsze jest coś, co chciałbyś poprawić. Łukasz nauczył się animacji za pośrednictwem YouTube’a, zresztą większość teledyskowych patentów podpatrzył w internecie czy na Instagramie. – Trzeba siedzieć przed komputerem i oglądać właściwe rzeczy. W sieci są miejsca, w których najlepsi ludzie z branży filmowej i animacyjnej opowiadają o swojej pracy i o sprzęcie czy oprogramowaniu, z którego korzystają – zachwala Łukasz, chociaż dodaje, że trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo nauka robienia teledysków przez internet wymaga czasu.

NIEWIDOCZNY

– Nie obchodzi mnie, ile osób zobaczy moją pracę. To, że teledysk ma 20 milionów wyświetleń wcale nie znaczy, że jest dobry. Ważne są dla mnie opinie tych, z którymi się liczę. Wystarczy, że trzech kolegów z branży napisze, że im się podoba, i czuję się dowartościowany – mówi Kajetan Plis, operator, który zrealizował teledyski m.in. dla Marii Peszek, Baascha, zespołu Kamp!, Dawida Podsiadło, PRO8L3Mu czy Pauliny Przybysz. Przed planem zdjęciowym zwykle operator spotyka się z reżyserem, żeby porozmawiać o pomyśle i wymienić się energią. – Trzeba się przekonać, czy chodzi nam o to samo. Czy w momencie, kiedy ja wyobrażam sobie ujęcie w dany sposób, to reżyser wyobraża je sobie tak samo. Budujemy język wizualny za pomocą referencji, kadrów, miejsc czy skojarzeń – mówi Kajetan. W swoim teledyskowym dorobku ma nie tylko klipy dla najpopularniejszych polskich artystów, które obejrzały miliony osób, ale też mniejsze realizacje, często nagrywane np. na taśmie analogowej, które mają po kilka tysięcy odtworzeń. Kajetan przedkłada scenariusz nad zdjęcia. W miarę poszerzania swojego portfolio nauczył się, że nie wszystkie piękne ujęcia, które zrobił na planie, trafią do finalnej wersji teledysku. Ważniejsze jest dla niego opowiedzenie historii w taki sposób, żeby widz mógł wejść w świat opowieści. – Jednak jeśli teledysk ma słabą fabułę, to nawet zdjęcia, z których jestem bardzo zadowolony niewiele zmieniają. Nie ma czegoś takiego jak dobre zdjęcia w słabym filmie. Albo wszystko ze sobą współgra, albo nic – mówi Kajetan. Teledysk jest dla niego dobry, kiedy jako widz nie zastanawia się nad tym, jak i przez kogo został zrobiony. Musi go chłonąć i nie myśleć o tym, jakiego użyto obiektywu i gdzie rozstawiono światło. – Uważam, że mojej pracy nie powinno być widać. Wśród operatorów dominują dwie szkoły: jedni twierdzą, że operator powinien mieć swój własny, charakterystyczny styl, a inni, że powinien dopasowywać się do historii i do tego, co reżyser chce opowiedzieć. Mnie największą radość w tej pracy sprawia to, że mogę być uniwersalny – mówi.

PRO8L3M „Flary”, reż. Piotrek Matejkowski

EXCEL TO ZA MAŁO

Przygotowanie teledysku to logistyczne wyzwanie. Bywa, że ekipa filmowa liczy nawet kilkadziesiąt osób. Kluczowe w całym procesie produkcyjnym jest samo dobranie odpowiednich ludzi i przekonanie ich do zaangażowania w projekt. Potem trzeba skoordynować ich terminy, formalnie załatwić dostęp do lokacji, zadbać o sprzęt i o drobniejsze rzeczy, np. jedzenie dla ekipy. Producent nadzoruje wszystkie etapy powstawania teledysku – od pracy nad scenariuszem aż po ostatni szlif w montażu. – Spinam. I jestem świetna w namawianiu – mówi Ola Pudło, producentka Papaya Films, która odpowiadała za realizację teledysków m.in. in. Flirtini, Natalii Nykiel, Tego Typa Mesa czy Taco Hemingwaya. Na co dzień zajmuje się też produkcjami komercyjnymi, w których łatwiej wszystko wycenić, bo zależność jest prosta: wynajęcie sprzętu, miejsca do kręcenia czy dniówka członka ekipy to konkretne stawki. W przypadku produkcji teledysku sprawa wygląda inaczej. – Często trzeba prosić, negocjować, stawać na rzęsach i wykorzystywać relacje z poprzednich planów, żeby udało się wszystko ze sobą skleić – mówi. Dlatego Ola zaczyna pracę od sprawdzenia, czy wizja reżysera jest realna przy założonym wcześniej budżecie. – Przy pracy nad teledyskami klasyczne wyliczenia w Excelu nie wystarczą – mówi. Do jej niełatwych zadań należy m.in. przekonanie ludzi niezwiązanych z branżą filmową, żeby wpuścili ekipę do zamkniętej przestrzeni – swojego magazynu, zajezdni autobusowej, kwiaciarni czy nawet (jak ostatnio) do Pałacu Kultury. – Przy teledyskach rzadko pracują ludzie, którzy lubią się dopytywać, o której będzie przerwa, albo liczyć sobie nadgodziny. Prędzej zrzucą się na paliwo, żeby pojechać nad morze w poszukiwaniu lokacji. Zaangażowanie ekipy, z którą pracujesz, to dla mnie najlepszy aspekt tego typu produkcji – mówi Ola, ale dodaje, że praca nad teledyskiem może doprowadzić do wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. – Przyznam, że zdarzało mi się podczas niektórych produkcji obiecywać samej sobie, że już nigdy nie zrobię żadnego teledysku, że mam dość. Ale po kilku tygodniach od skończenia zdjęć odbierałam telefon, dostawałam kolejną propozycję – reżyser był zdolny, zarys fabuły ciekawy, a kawałek wpadał w ucho – i znowu nie potrafiłam sobie odmówić – mówi Ola.

122 komentarze

 • Thank you for your article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 • fraps windows 10 napisał(a):

  Well I really liked studying it. This information procured by you is very constructive for proper planning.

 • poweriso download napisał(a):

  Just wanna tell that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

 • google napisał(a):

  Only wanna remark that you have a very nice site, I love the design and style it really stands out.

 • google napisał(a):

  The Birch of the Shadow I think there may possibly be a number of duplicates, but an exceedingly useful list! I have tweeted this. Lots of thanks for sharing!

 • You need to be a part of a contest for one of the most useful sites online. I am going to recommend this blog!

 • Really enjoyed this blog article. Really Great.

 • This particular blog is really entertaining and also amusing. I have chosen many interesting stuff out of it. I ad love to visit it every once in a while. Cheers!

 • Well along with your permission allow me to grasp your RSS

 • This excellent website really has all the info I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 • Thank you for another informative website. The place else could I get that type of info written in such a

 • There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made various nice points in features also.

 • This blog is definitely interesting and also diverting. I have chosen a lot of useful things out of this source. I ad love to come back again soon. Thanks a bunch!

 • you ave got an awesome weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 • 闺房独自乐 napisał(a):

  炎热的夏天,看到这样的博客瞬间清凉了许多!

 • building services napisał(a):

  I went over this site and I believe you have a lot of wonderful information, saved to favorites (:.

 • precio viagra generico napisał(a):

  It as not that I want to copy your web page, but I really like the design. Could you tell me which design are you using? Or was it custom made?

 • precio viagra napisał(a):

  It as not that I want to duplicate your web-site, but I really like the style. Could you let me know which design are you using? Or was it especially designed?

 • comprar viagra online napisał(a):

  Your personal stuffs outstanding. At all times

 • comprar viagra online napisał(a):

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 • I really liked your article post.Really looking forward to read more. Cool.

 • acheter viagra en lign napisał(a):

  It is in reality a great and useful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful tidbit with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • buy agomelatine napisał(a):

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through content from other authors and practice something from their web sites.

 • buy valdoxan napisał(a):

  That is a really very good go through for me, Should admit that you just are one particular of the best bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative write-up.

 • ambien online napisał(a):

  The style and design look great though! Hope you get the issue fixed soon.

 • generic ambien napisał(a):

  There is visibly a bunch to know about this. I think you made some good points in features also.

 • Usually I don at read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 • I value the article.Really thank you! Cool.

 • Katliam napisał(a):

  thanks for katliam

 • customwritings review napisał(a):

  MARC BY MARC JACOBS ????? Drop Protesting and complaining And Commence your own personal men Project Alternatively

 • What kind of digicam did you use? That is certainly a decent premium quality.

 • What information technologies could we use to make it easier to keep track of when new blog posts were made a?

 • trusted cvv shops napisał(a):

  Since the admin of this web page is working,

 • honeymoney24cc review napisał(a):

  in the daylight, as i enjoy to find out more and more.

 • flyttfirma stockholm napisał(a):

  It as nearly impossible to find educated people for this topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 • flyttfirma i stockholm napisał(a):

  Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this blog.

 • Wolverine, in the midst of a mid-life crisis, pays a visit to an old comrade in Japan and finds himself in the midst of a power struggle.

 • fifa55 napisał(a):

  Thanks so much for the blog post.Really thank you! Really Great.

 • fruitautomaten napisał(a):

  Your style is unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 • fruitautomaten napisał(a):

  to be capable of get these phones add alone is usually to pay for

 • Im grateful for the post.Really thank you! Fantastic.

 • I added a new list. As you’ll see it’s bigger than most of them. I hope you all have had a great week!

 • cathleenprecious napisał(a):

  It’s been a busy week for you. What’s the best way to get rid of the stress of a busy week? The best and only way is by spending some time with the beauties over at http://www.camgirl.pw These are the girls who know how to treat a man right.

 • amberlaray napisał(a):

  A good time is what you’ll have with the girls at http://www.camgirl.pw. This is by far the most exciting site on the entire internet. Don’t think twice about visiting this site. Not if you’re in the mood to have a little kinky fun.

 • ryannabanks napisał(a):

  Are you searching for a little fun? If you are, then http://www.camgirl.pw is the best site for just that. You’ll find plenty of hot babes there who love to get down and dirty. That’s exactly what you’re looking for right this very second.

 • Hello there, Well put together article kumpulan youtube terfavorit. Likely to concern along with your site in i . e ., could possibly go here? For instance even so may be the marketplace leading and also a huge ingredient of men and women will omit the amazing creating for this problem.

 • lizrose90 napisał(a):

  Take a good look at http://www.camgirl.pw This is the one site where you can have a lot of fun. The fun you can have here is exactly what you’re looking for. Enjoy yourself and meet some sexy ladies in the process.

 • Are you looking for love in all the wrong places? There’s just one site where you can meet all kinds of local singles. There’s never a shortage of girls at this site. By far the best part is, you can go on a date tonight. Hook up here https://t.irtyc.com/awx9mr337k?aff_id=29696&offer_id=3788&nopop=1 and start the day off right. Before you know it, you’ll be in love and hearing the birds sing once again.

 • sexyassistant_ napisał(a):

  The weekend is fast approaching. Why not spend it with a sexy cam girl? There’s plenty of them over at http://www.camgirl.pw All of these girls are wanting to have a good time. That’s exactly what you’re looking for too. The most fun you’ll ever have online is right here. Have yourself a good time and meet someone new. That’s what this site is all about.

 • Best dating site napisał(a):

  Are you searching for a date? If so, there’s just one place where you should go. https://t.irtyc.com/vb8tffw9ts?aff_id=29696&offer_id=3785&nopop=1 has more horny singles than any other place online. You can go there and hook up immediately. These are the type of singles who like to have some fun in the sack. Get laid today and put a big smile on your face tonight.

 • Gama napisał(a):

  I’m sure that is just about the most critical data in my opinion. Exactly what pleased mastering a person’s document.. koleksi youtube terbaik Although desire to statement for couple of prevalent difficulties, The internet site design and style is right, this reports is actuality great : N. Great hobby, many thanks

 • Just imagine for a second if you could get into the mind of a millionaire. Think of all the things that you could learn. Well, you actually can do just that. A millionaire is giving away all of his secret right on the internet. You don’t even need to leave the house to learn what made him rich. All it takes is visiting http://e31a67zd-ccr7u13el2cflqp0d.hop.clickbank.net He will literally teach you all of the secrets to making money. Don’t you think it’s time that you earned the living that you deserve? Change your life today by simply following the link above. Do it for yourself and everyone that you care about.

 • Did you know that people make their entire income promoting ClickBank? You too could be one of the many who have quit their job. Affiliate marketing is as old as the internet. It’s not going to go away any time soon. You too can get your piece of the pie. Why shouldn’t you? Do you really like working the job you have? Are you going to be able to do it until you retire? If you’re job requires physical labor, then you know the answer to that question. There’s no way you’re going to be able to do that when you get older. That’s just the truth and no one needs to tell it to you. Right now you could be making money online. Does it require work? You better believe it does. No honest person is ever going to tell you that it’s possible to become a millionaire online without doing any work whatsoever. It’s not possible. That doesn’t mean there isn’t money to be made. There’s plenty of money out there to be made by people just like yourself. Now you know there’s going to be a pitch for a product. You’re right about that. Click on the link http://64efd6-lz41s3rcelbr7s2xl7x.hop.clickbank.net/ and check it out. There’s a video you can watch that will explain everything. It will tell you how to make money using ClickBank. Watch the video and see what you think. You too can be one of the many who earn a living promoting ClickBank. Some people earn a good living and there’s no reason why you can’t.

 • Are you the type who likes to hangout on social media? Have you ever thought about making it a career? You can help promote their business using social media. This means you can do what you already love doing and make money at it. Does this sound like something you’d like to do? If so, then check out http://d526fc0l5b3nfyfg3bx3sfpbkq.hop.clickbank.net/ You can help people and make some money in the process. You already hang out at social media sites. Why not make a few bucks doing it?

 • Best anal sex site napisał(a):

  Are you the kind of guy who loves to watch sexy girls get fucked in the ass? If so, then you need to check out this site https://t.frtyt.com/brwbcvyrr4?aff_id=29696&offer_id=5425&nopop=1 This is the one place where anal sex lovers can get their fix. You’ve never seen asses this tight fucked by cocks this big. Each asshole is super tight and it gets fucked by a huge cock. It’s impossible not to beat off while watching these beauties getting ass fucked.

 • php seo napisał(a):

  PHP SEO: Search Engine Optimization
  php seo uzmanı olarak şirketimiz php seo hizmeti vermektedir günümüz ortamında site sahiplerinin php bilgisi nekadar iyi olsada php seo metotları arama motorlarında optimize edilmesi gereken hususlardan bir tanesi web siteniz nekadar iyi olsada arama motorlarına duyarlı olmasına özen gösterin. php seo uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

 • ankara deha nakliyat napisał(a):

  ankara deha nakliyat firmansı. ankara evden eve nakliyat ev ofis taşımacılığı, şehiriçi şehirler arası nakliyat, eşya depolana hizmetlerini kusursuz olarak uzman kadromuzla 7/24 hizmetimizdeyiz ankara deha nakliyat firması…

 • Find a fuck buddy napisał(a):

  You’re looking to get laid. All you want to do is fuck right this very second. You can do just that at this dating site. You won’t be looking through hundreds of profiles of prudes. These are the kind of girls that you can get your dick wet into. Don’t jerk off to porn. Instead, visit https://t.hrtye.com/lw2c5cw328?aff_id=29696&offer_id=5604&nopop=1 and get laid. Fuck that pretty princess you’ve always been dreaming about. You’ll bust your nut in no time flat after joining this site.

 • I’ve been surfing on-line a lot more than Three hours recently, nevertheless My spouse and i never ever found out virtually any exciting document including your own property. It is actually attractive truly worth ample for me personally. Individually, in the event just about all web owners in addition to web owners created just right material while you did, websites might be a great deal more helpful than any other time kumpulan youtube terbaru.

 • samyboom009 napisał(a):

  You’ve worked hard this week. Now it’s time to let your hair down and have a little fun. You can do just that at http://www.camgirl.pw There’s a whole lot of sexy cam girls there. You’ll be amazed by how many there are. Not only that, but these girls are super dirty. This is by far the hottest cam site on the internet. You’ll fully understand that the very second your eyeballs are laid upon these beauties.

 • Your article on Patent na teledysk » Aktivist is awesome. I hope you can continue delivering many more blog in the future. Be prosperous aktivist.pl

 • antalya transfer clk napisał(a):

  Antalya havaalanı transfer, alanında hizmet veren Antalya Transfer CLK Firması transfer servis araçlarıyla konforlu ve güvenli yolculuğu hesaplı fiyat politikasıyla beraber müşterilerine en iyi şekilde sunmaktadır.

  Araç filomuza kattığımız hem VIP hemde STANDART servis araçlarımızla misafirlerimizi Antalya havalimanından alarak istedikleriyle lokasyona transferlerinde hizmetinizdeyiz. Antalya havalimanı transferinde saat ve zaman önemli olduğu için misafirlerimiz asla beklemezler ve randevularına geç kalmazlar.
  Antalya Transfer CLK Firması olarak mutlu tatiller dileriz

 • Ambrose Forsmark napisał(a):

  Appreciate this post. Will try it out.

 • I’ve been having issues with my Windows hosting. It has set me back quite a bit while making the next list. This is the current list that I have. I should add another list in less than a week. I’ll let you all know when the next list is ready. Thank you for your patience.

 • wallet napisał(a):

  ok i read

 • Brain Arnstein napisał(a):

  one of the great articals .great work.

 • redporn napisał(a):

  Really nice post. Thanks for sharing with us..

 • Olene napisał(a):

  Denzil Servir et ne dire mot, Trenney

 • Hong Sosa gay cam napisał(a):

  Mega good! Interesting article over this site. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. I could not resist commenting. I have spent 1 hour looking for such tips. I will also share it with some friends interested in it. I’ve just bookmarked this web. Now with the work done, I will watch some online gay webcams. Thank you!! Greetings from Florida!

 • redporn napisał(a):

  Hi, thanks for such informative article. You cover all the aspects of the backlinks and present it in a very organized manner. The article is really informative and helpful

 • backlinks website napisał(a):

  I can’t seem to find a way on how to start as a blogger. I could use some help on how to start blog .

 • Your blog on Patent na teledysk » Aktivist is very good. I hope u can continue delivering many more blog in the future. Long live aktivist.pl

 • wantclip napisał(a):

  I as well as my friends happened to be examining the nice information and facts on your web blog then unexpectedly came up with a terrible suspicion I never thanked the blog owner for those techniques. The young men were definitely certainly glad to study them and now have truly been tapping into these things. We appreciate you actually being well accommodating and also for picking out these kinds of quality subject areas millions of individuals are really desperate to be aware of. My sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 • Wonderful article! I wish I had your insight on this topic and could write as well as you. I hope many people get the opportunity to enjoy this great content.

 • wantclip napisał(a):

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best

 • wantclip napisał(a):

  You should participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will suggest this site!

 • MD Omar Makki napisał(a):

  I cannot thank you enough for the article post.Really looking forward to read more. Really Cool. MD Omar Makki – Website Developer & Designer | Digital Marketing | SEO | SMM | Makki Brothers LTD.

 • paykasa napisał(a):

  Paykasa, 16 haneli pin kodundan oluşan, daha önce çok yaygın olarak kullanılan bir ön ödemeli kart türüne benzeyen, içerisinde euro bakiyesi olan bir ön ödemeli sanal karttır. İçerisindeki bakiyeler özel olarak üretilemediği için standart kart bakiyeleri 10, 20, 50, 100, 150, 250 tek kart bakiyesi olarak satılmaktadırlar. Tek kullanımlık bir kart olan paykasa kart, kullanılan sitede kartın bakiyesini girmenize gerek kalmadan sadece 16 haneli tek kullanımlık koduyla işlem yapmanıza olanak sağlamaktadır.

 • seemybed napisał(a):

  Thank you for another great article. Where else could anybody get that kind of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.

 • Likehorny napisał(a):

  It is really a great and useful piece of info. I’m glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 • SeeMyBeD napisał(a):

  Undeniably imagine that that you said. Your favorite reason seemed to be at the internet the easiest thing to take into accout of. I say to you, I certainly get annoyed while other people think about issues that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the entire thing with no need side-effects , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • Wisdom Michael napisał(a):

  I am loving this!

 • Janyce Schepper napisał(a):

  ok so how to do it?. . i have seen people getting their blog posts published on their facebook fan page. pls help . thanks.

 • Hello, i have faith that my spouse and i found anyone stopped at my own site so i personally came to return back the favour? . My . aplikasi rekomendasi saham terkinibusiness is looking to find what you should increase my website! I guess the ample make use of most of ones aspects!

 • eskişehir escort napisał(a):

  I’m sorry it has taken me so long to make a new list. There were some problems making this list. I also was away from the computer for awhile. I hope you all have had a good month. It’s been almost a month since the last update. The next list won’t take that long to make. At least I hope it won’t.

 • Rebbeca Beam napisał(a):

  Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos. I would like to see more posts like this.

 • FirstClassPlaY napisał(a):

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 • porno film napisał(a):

  Really informative post.Thanks Again. Want more.

 • ClubWarp napisał(a):

  I found your blog website on google and verify just a few of your early posts. Proceed to keep up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for ahead to reading extra from you later on!…

 • Your article on Patent na teledysk » Aktivist is awesome. I hope u can continue delivering many lot blog soon. Be prosperous aktivist.pl

 • porno napisał(a):

  Woah this blog is wonderful i really like studying your articles. Keep up the good work! You understand, a lot of individuals are searching around for this info, you could aid them greatly.

 • JAV napisał(a):

  Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, nice written and come with approximately all significant infos. I’d like to look extra posts like this.

 • Enjoy Complete Online Security. Remain Anonymous & Protected! 5 multi logins. All device compatible. 24/7 Live Support. Unlimited data. Custom Softwares & Apps. 99.99% Uptime. Servers in 140+ countries.

 • PURE VPN napisał(a):

  Enjoy Complete Online Security. Remain Anonymous & Protected! 5 multi logins. All device compatible. 24/7 Live Support. Unlimited data. Custom Softwares & Apps. 99.99% Uptime. Servers in 140+ countries.

 • Firstclassplay napisał(a):

  I’ve learn some excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to create any such magnificent informative site.

 • Heyzo napisał(a):

  But a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding design and style .

 • sa napisał(a):

  thank you admin. nice article

 • hotclip napisał(a):

  You are my intake, I own few blogs and very sporadically run out from post :). „Follow your inclinations with due regard to the policeman round the corner.” by W. Somerset Maugham.

 • Maudie Monson napisał(a):

  There is visibly a bunch to realize about this. I consider you made certain good points in features also.

 • Keesha Zellers napisał(a):

  I have recently started a blog, the information you offer on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 • paykasa al napisał(a):

  Paykasa yüzbinlerce platformda alışverişlerde kullanabileceğiniz ön ödemeli bir karttır.
  Paykasa kart kullanıcıları basit işlem yapmak ve güvenli alışveriş için online alışverişlerde paykasa kartı tercih etmektedirler. paykasa al firması olarak bizlerden güvenli bir şekilde satın alanilirsiniz.

 • Nakita Loach napisał(a):

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • Ben Laursen napisał(a):

  I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • Tommie Wojtowicz napisał(a):

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • Rodger Alesci napisał(a):

  Great blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • Evonne Figert napisał(a):

  thank you admin.

 • Lance Campain napisał(a):

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 • Florencio Jovich napisał(a):

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 • porno napisał(a):

  thank you admin.

 • Vincent Williama napisał(a):

  Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also.

 • Kendra Rubal napisał(a):

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • Britni Pooler napisał(a):

  We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with helpful info to work on. You have done an impressive activity and our entire neighborhood will be thankful to you.

 • Antone Ortega gay cam napisał(a):

  Simple and easy!! Interesting tips over this website. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before. I could not resist commenting. I ‚ve spent 3 hours searching for such article. I’ll also share it with a couple of friends interested in it. I have just bookmarked this web. Done with the job done, I will find some model gay cams. Thank you very much!! Greetings from Seattle!

 • Bernard Salama gay cam napisał(a):

  Cool info! Interesting information over this website. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. I couldn’t refrain from commenting. I ‚ve spent some time searching for such tips. I will also share it with a couple of friends interested in it. I’ve just bookmarked this website. Done with the task done, I’ll enjoy some online gay Webcams. Gracias!!! Greetings from San Francisco!

 • obuwie napisał(a):

  Somewhere during my son’s newbie I discovered the „natural movement” and rid the
  house of 98% of the plastic toys (there is still some plastic,
  the wheels around the wooden trains, etc. The tree-fern Dicksonia can be a popular garden plant, it makes an amazing center
  point in a flora display, so no dinosaur playmat could be complete without having a handful
  of these bizarre looking plants. If kids also have regular experience with Lego then the 16+ age recommendation won’t hold much weight.

 • Alonso Krawitz gay cam napisał(a):

  I like it! Interesting information over here. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. I could not resist commenting. I have spent some hours looking for such article. I’ll also share it with a couple of friends interested in it. I’ve just bookmarked this web. Finished with the work done, I going to watch some model homo cams. Gracias!!! Greetings from Boston!

 • Nonie napisał(a):

  Shop Wowww.us for Every Day Best Prices.Online shopping from the earth’s biggest selection of books, magazines, music, DVDs, videos, electronics, computers, software, apparel & accessories, shoes, jewelry, tools & hardware, housewares, furniture, sporting goods, beauty & personal care, broadband & dsl, gourmet food & just about anything else.

 • Marlana Zenner napisał(a):

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 • Roseann Moceri napisał(a):

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • Travel Guide napisał(a):

  I like your blog/website very much.

 • Click here napisał(a):

  I like your blog/website very much.

 • seo uzmanı napisał(a):

  seo uzmanı olarak şirketimiz php seo hizmeti vermektedir günümüz ortamında site sahiplerinin php bilgisi nekadar iyi olsada php seo metotları arama motorlarında optimize edilmesi gereken hususlardan bir tanesi web siteniz nekadar iyi olsada arama motorlarına duyarlı olmasına özen gösterin. php seo uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz sitenizi aramotorlarına duyarlı hale geçirelim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *