Znamy wszystkich nominowanych do Oscarów

Jest „Ida”. Jest też „Lewiatan”. Ogólnie są ci, którzy mieli je dostać. I z jakiegoś powodu nadal ludzie chcą nagradzać „Teorię Wszystkiego” czyli najpopularniejszy melodramat ostatnich lat. Jeśli Eddie Redmayne wygra Oscara za najlepszego aktora za to, że przez 90 minut uśmiechał się na wózku to wybuchnę.

Oprócz „Idy” mamy jeszcze dwóch polskich kandydatów do Oscarów – „Joanna” Anety Kopacz i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego dostały nominacje w kategorii krótkometrażowe dokumenty.

Najlepszy Film

American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Najlepszy Aktor

Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, The Theory of Everything
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper

Najlepsza Aktorka

Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Patricia Arquette, Boyhood
Laura Dern, Wild
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods
Keira Knightley, The Imitation Game

Najlepszy aktor drugoplanowy

Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
JK Simmons, Whiplash

Best Documentary Feature

Citizenfour
Last Days in Vietnam
Virunga
Finding Vivian Maier
The Salt of the Earth

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Ida
Leviathan
Tangerines
Timbuktu
Wild Tales

Najlepszy scenariusz adaptowany

American Sniper
Imitation Game
Inherent Vice
Theory of Everything
Whiplash

Najlepszy scenariusz oryginalny

Boyhood
Birdman
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Nightcrawler

Best Original Song

Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley, and Nick Southwood, “Lost Stars” (Begin Again)
John Legend and Common, “Glory” (Selma)
Shawn Patterson, Joshua Bartholomew, Lisa Harriton, and the Lonely Island, “Everything Is Awesome” (The Lego Movie)
The-Dream, “Grateful” (Beyond the Lights)
Glen Campbell, “I’m Not Gonna Miss You” (Glen Campbell…I’ll Be Me)

Best Animated Feature

Big Hero 6
Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya

Najlepsze efekty specjalne

Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X:Men: Days of Future Past

Film Editing

American Sniper
Boyhood
Grand Budapest Hotel
Imitation Game
Whiplash

Sound Mixing

American Sniper
Birdman
Unbroken
Interstellar
Whiplash

Makeup and Hairstyling

Guardians of the Galaxy
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel

Short Film, Live Action

Oded Binnun and Mihal Brezis, Aya (Chasis Films)
Michael Lennox, director, and Ronan Blaney, Boogaloo and Graham (Out of Orbit)
Hu Wei and Julien Féret, Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak) (AMA Productions)
Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger, Parvaneh (Zurich University of Arts)
Mat Kirkby, director and James Lucas, The Phone Call (RSA Films)

Short Film, Animated

Daisy Jacobs and Christopher Hees, The Bigger Picture (National Film and Television School)
Robert Kondo and Dice Tsutsumi, The Dam Keeper (Tonko House)
Patrick Osborne and Kristina Reed, Feast (Walt Disney Animation Studios)
Torill Kove, Me and My Moulton (Mikrofilm in co-production with the National Film Board of Canada)
Joris Oprins, A Single Life (Job, Joris & Marieke)