Olga Tokarczuk zgarnęła Bookera! Doceniono jej powieść „Bieguni”

źródło: Wikimedia

Pisarka Olga Tokarczuk została nagrodzona jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród. Jej powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft (angielski tytuł to „Flights”) dostała właśnie Man Booker International Prize. Olga Tokarczuk jest pierwszym polskim zdobywcą tej nagrody w historii. 

Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej gali w londyńskim Victoria and Albert Museum. Jury dużo mówiło o oryginalności wydanej w Polsce w 2007 roku powieści, a Tokarczuk nie kryła zaskoczenia, wspominając najpierw o „kolczykach kupionych w Londynie w 1987 roku podczas pracy w hotelu i teraz założonych na szczęście”.

Jestem pierwszą polskojęzyczną pisarką, która wygrywa tę międzynarodową nagrodę. Wierzę jednak, że literatura jest stworzeniem, które rodzi się w jednym języku i może odrodzić się w innym – powiedziała Tokarczuk odbierając nagrodę.

Tokarczuk była lepsza tym samym od 5 innych pozycji – pokonała „Vernon Subtex 1” Francuzki Virginie Despentes, „The White Book” południowokoreańskiej pisarki Han Kang, „The World Goes On” Węgra László Krasznahorkaia, „Like a Fading Shadow” Hiszpana Antonio Muñoz Moliny oraz „Frankenstein in Baghdad” Irakijczyka Ahmeda Saadawiego. Niedawno pisaliśmy o sporych szansach Tokarczuk – także z tego powodu, że dwójka z szóstki nominowanych dostała już wcześniej nagrodę – László Krasznahorkai w 2015 roku i Han Kang w 2016 roku. 

Międzynarodową Nagrodę Bookera ustanowiono w 2005 roku. To alternatywa dla zwykłego Bookera, czyli najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Man Booker International Prize, dostępna jest dla pisarzy z całego świata i przyznawana jest za powieść w języku angielskim. Kwalifikują się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu. Na tej właśnie zasadzie nominowana jest Tokarczuk, a w 2005 roku nominowany był Stanisław Lem. Pierwszym laureatem nagrody był pisarz albański Ismail Kadare. Dostali ją też m.in.  Philip Roth czy Alice Munro.

Nagrodzona literacką „Nike” powieść „Bieguni” skupia się na sytuacji egzystencjalnej człowieka w podróży. Autorka zbiera w nią czytelników, przechodząc przez różne miejsca i czasy. Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *