Olga Tokarczuk z szansą na międzynarodową Nagrodę Bookera. Jej powieść „Bieguni” jest na skróconej liście nominowanych

źródło: Wikimedia

Choć Olga Tokarczuk nie może narzekać na przychylne oceny krytyków, a także wiele literackich wyróżnień (dwie Nagrody Literackie „Nike”, Paszport Polityki czy „Nagroda Fundacji im. Kościelskich), ma szansę na być może najbardziej prestiżowe wyróżnienie w karierze. Jej powieść „Bieguni” (w języku angielskim wydana jako „Flights”) trafiła właśnie na skróconą listę Man Booker International Prize. 

Obok powieści Tokarczuk, na liście jest pięć innych pozycji. To „Vernon Subtex 1” Francuzki Virginie Despentes, „The White Book” południowokoreańskiej pisarki Han Kang, „The World Goes On” Węgra László Krasznahorkaia, „Like a Fading Shadow” Hiszpana Antonio Muñoz Moliny oraz „Frankenstein in Baghdad” Irakijczyka Ahmeda Saadawiego. Tokarczuk może mieć szansę także z tego powodu, że dwójka z szóstki nominowanych dostała już wcześniej nagrodę – László Krasznahorkai w 2015 roku i Han Kang w 2016 roku. 

Międzynarodową Nagrodę Bookera ustanowiono w 2005 roku. To alternatywa dla zwykłego Bookera, czyli najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Man Booker International Prize, dostępna jest dla pisarzy z całego świata i przyznawana jest za powieść w języku angielskim. Kwalifikują się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu. Na tej właśnie zasadzie nominowana jest Tokarczuk, a w 2005 roku nominowany był Stanisław Lem. Pierwszym laureatem nagrody był pisarz albański Ismail Kadare. Dostali ją też m.in.  Philip Roth czy Alice Munro.

Nagrodzona literacką „Nike” powieść „Bieguni” skupia się na sytuacji egzystencjalnej człowieka w podróży. Autorka zbiera w nią czytelników, przechodząc przez różne miejsca i czasy. Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów.

Zwycięzca lub zwyciężczyni Man Booker International Prize zostanie ogłoszony 22 maja. 

Dodaj komentarz