Ogłoszono nominacje do Oscarów 2018. Polski film z szansą na statuetkę

źródło: materiały promocyjne

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. 90. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2017, odbędzie się 4 marca 2018 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Poprowadzi ją, drugi raz z rzędu, komik Jimmy Kimmel.

Nominacje zostały ogłoszone w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills, przez aktorkę Tiffany Haddish oraz aktora i reżysera Andy Serkisa. W krótkich klipach promujących poszczególne kategorie wystąpiły m.in. Gald Gadot, Zoe Saldana Rebel Wilson, Salma Hayek i Michelle Rodriguez. 

Na najwięcej – bo aż 13 Oscarów ma szansę film „Kształt Wody” Guillermo del Toro. Na drugim miejscu uplasowała się „Dunkierka” z 8 nominacjami. Dobrze poradziły sobie mniejsze, bardziej „alternatywne” filmy – „Uciekaj!” i „Lady Bird”, uwielbiane przez krytyków i widzów. Nie zawiedli stale nominowani – rekordzistka Meryl Streep, która właśnie nominowana została 21. raz (!) oraz Denzel Washington – to jego 8. szansa na oscarową wygraną.  Na oscarowej liście jest też polski akcent – nominowany w kategorii najlepszy film animowany eksperymentalny obraz „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana i ze scenariuszem m.in. Jacka Dehnela.

Oto pełna lista nominowanych:

Najlepszy film:

„Tamte dni, tamte noce” 

„Czas Mroku”

„Dunkierka”

„Uciekaj!”

„Lady Bird”

„Nić widmo”

„The Post”

„Kształt wody”

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy reżyser:

„Dunkierka – Christopher Nolan

„Lady Bird” – Greta Gerwig

„Nić widmo”- Paul Thomas Anderson

„Uciekaj!” – Jordan Peele

„Kształt wody” – Guillermo del Toro

Najlepsze zdjęcia:

„Blade Runner 2049”

„Czas Mroku”

„Dunkierka”

„Mudbound” 

„Kształt wody”

Najlepszy film zagraniczny:

„Fantastyczna kobieta – Chile

„The Insult” – Liban

„Niemiłosć” – Rosja

„Dusza i ciało” – Węgry

„The Square” – Szwecja

Najlepszy film animowany:

„Dzieciak rządzi”

„The Breadwinner”

„Coco”

„Fernando”

„Twój Vincent”

Najlepszy aktor:

Timothée Chalamet – „Tamte dni, tamte noce”

Daniel Day-Lewis – „Nić Widmo”

Gary Oldman – „Czas mroku”

Daniel Kaluuya – „Uciekaj!”

Denzel Washington – „Roman J. Izrael, Esq.”

Najlepsza aktorka:

Sally Hawkins – „Kształt wody”

Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Margot Robbie – „I, Tonya”

Saoirse Ronan – „Lady Bird”

Meryl Streep – „The Post”

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Mary J. Blige – „Mudbound”

Allison Janney – „I, Tonya”

Lesley Manville – „Nić Widmo”

Laurie Metcalf – „Lady Bird”

Octavia Spencer – „Kształt wody”

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Willem Dafoe – „Florida Project”

Woody Harrelson -„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins – „Kształt wody”

Christopher Plummer – „Wszystkie pieniądze świata”

Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy scenariusz oryginalny:

„I tak cię kocham”

„Uciekaj!”

„Lady Bird”

„Kształt Wody”

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy scenariusz adaptowany:

„Tamte dni, tamte noce”

„Disaster Artist”

„Gra o wszystko”

„Logan”

„Mudbound”

Najlepszy dokument krótkometrażowy:

„Eddith+Eddie”

„Heaven Is A Traffic Jam On The 405”

„Heroine” 

„Knife Skills”

„Traffic Stop”

Najlepszy dokument:

„Abacus: Small Enough to Jail”

„Visages villages”

„Icarus”

„De sidste mænd i Aleppo”

„Strong Island”

Najlepszy film krótkometrażowy:

„My Nephew Emmet”

„Silent Child”

„DeKalb Elementary”

„The Eleven o’cock”

„Watsu Wote/All of us”

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:

„Dear Basketball”

„Garden Party”

„LOU”

„Negative Space”

„Revolting Rhymes Part One”

Najlepsza ścieżka dźwiękowa:

„Dunkierka” – Hans Zimmer

„Nić widmo” – Jonny Greenwood

„Kształt wody” – Alexandre Desplat

„Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” – John Williams 

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” – Carter Burwell

Najlepsza piosenka:

„Mighty River” – Moudbound – Raphael Saadiq, Mary J. Blige

„The Mystery of love” – „Tamte dni, tamte noce” – Sufjan Stevens

„Remember me” – „Coco” – Kristen Anderson-Lopes, Robert Lopes

„Stand up for something” – „Marshall” – Andra Day, Common

„This is me” – „Król rozrywki” – Benj Pasek, Justin Paul

Najlepszy montaż dźwięku:

„Baby Driver”

„Blade Runner 2049”

„Dunkierka”

„Kształt wody”

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”

Najlepszy dźwięk:

„Baby Driver”

„Blade Runner 2049”

„Dunkierka”

„Kształt wody”

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”

Najlepsza scenografia:

„Piękna i Bestia

„Blade Runner 2049”

„Czas mroku”

„Dunkierka”

„Kształt Wody”

Najlepsza charakteryzacja:

„Czas mroku”

„Powiernik Królowej”

„Cudowny chłopak”

Najlepsze kostiumy:

„Piękna i Bestia”

„Czas mroku”

„Nić Widmo”

„Kształt wody”

„Powiernik królowej”

Najlepszy montaż:

„Dunkierka”

„Baby Driver”

„I, Tonya”

„Kształt wody”

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepsze efekty specjalne:

„Blade Runner 2049”

„Strażnicy Galaktyki vol. 2”

„Kong: Wyspa Czaszki”

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”

„Wojna o Planetę Małp”