Ogłoszono nominacje do nagród BAFTA 2018. Kto dostanie Złotą Maskę?

źródło: bafta.org

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, zwane często brytyjskimi Oscarami, to przyznawane co roku nagrody w dziedzinie filmu. O tym, kto dostanie statuetkę Złotej Maski decyduje Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

W tym roku najwięcej nominacji, bo aż 12 nominacji, dostał film Guillermo del Toro „Kształt wody” („The Shape of Water”). Tuż za nim uplasowały się film biograficzny o Winstonie Churchillu, „Czas mroku” („Darkest Hour”) i „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”), który dostał własnie Złoty Glob 2018 dla najlepszego filmu. Oba dostały po 9 nominacji. Szansę na nagrodę ma też polska produkcja – nominowany w kategorii najlepszy film animowany eksperymentalny film „Twój Vincent”.

Tegoroczna, 71. już ceremonia rozdania BAFTA odbędzie się 18 lutego w Royal Albert Hall w Londynie. Tym razem jednak, jak co roku, nie poprowadzi jej aktor i komik Stephen Fry, który po 12 latach wycofał się z tej funkcji. Zastąpi go brytyjska aktorka i działaczka społeczna, Joanna Lumley.

Oto pełna lista nominacji:

Najlepszy film:

„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”)
„Czas mroku” („Darkest Hour”)
„Dunkierka” („Dunkirk”)
„Kształt wody” („The Shape of Water”)
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)

Najlepszy brytyjski film:

„Czas mroku” („Darkest Hour”)
„The Death of Stalin”
„Piękny kraj” („God’s Own Country”)
„Lady M.” („Lady Macbeth”)
„Paddington 2”
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)

Najlepszy brytyjski debiut (scenarzysta, reżyser lub producent)

„The Ghoul” – Gareth Tunley (scenarzysta/reżyser/producent), Jack Healy Guttman i Tom Meeten (producenci)
„Nie jestem czarownicą” („I Am Not a Witch”) – Rungano Nyoni (scenarzysta/reżyser), Emily Morgan (producentka)
„Jawbone” – Johnny Harris (scenarzysta/producent), Thomas Napper (reżyser)
„Nasze królestwo” („Kingdom of Us”) – Lucy Cohen (reżyserka)
„Lady M.” („Lady Macbeth”) – Alice Birch (scenarzystka), William Oldroyd (reżyser), Fodhla Cronin O’Reilly (producentka)

Film zagraniczny:

„Elle” 
„Najpierw zabili twojego ojca”  („First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers”)
„Służąca”  („Ah-ga-ssi”)
„Niemilość” („Loveless”)
„Klient” („The Salesman”)

Dokument:

„Miasto duchów” („City of Ghosts”)
„Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”)
„Ikar” („Icarus”)
„Niewygodna prawda 2” („An Inconvenient Sequel”)
„Jane” 

Film animowany:

„Coco”
„Twój Vincent” („Loving Vincent”)
„Nazywam się Cukinia” („My Life as a Zucchini”)

Reżyseria:

„Blade Runner 2049”  – Denis Villeneuve
„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) – Luca Guadagnino
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Christopher Nolan
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Guillermo del Toro
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Martin McDonagh

Scenariusz oryginalny:

„Uciekaj!” („Get Out”) – Jordan Peele
„Ja, Tonya” („I, Tonya”) – Steven Rogers
„Lady Bird”  – Greta Gerwig
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Martin McDonagh

Scenariusz adaptowany:

„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) – James Ivory
„The Death of Stalin” – Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
„Film Stars Don’t Die in Liverpool” – Matt Greenhalgh
„Gra o wszystko” („Molly’s Game”) – Aaron Sorkin
„Paddington 2” – Simon Farnaby, Paul King

Najlepsza aktorka:

Annette Bening – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)
Margot Robbie – „Ja, Tonya” („I, Tonya”)
Sally Hawkins – „Kształt wody” („The Shape of Water”)
Saoirse Ronan – „Lady Bird”

Najlepszy aktor:

Daniel Day-Lewis – „Nić widmo” („Phantom Thread”)
Daniel Kaluuya – „Uciekaj!” („Get Out”)
Gary Oldman – „Czas mroku” („Darkest Hour”)
Jamie Bell – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Timothee Chalamet – „Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Allison Janney – „Ja, Tonya” („I, Tonya”)
Kristin Scott Thomas – „Czas mroku” („Darkest Hour”)
Laurie Metcalf – „Lady Bird”
Lesley Manville – „Nić widmo” (Phantom Thread”)
Octavia Spencer – „Kształt wody” („The Shape of Water”)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Christopher Plummer – „Wszystkie pieniądze świata” („All the Money in the World”)
Hugh Grant – „Paddington 2”
Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)
Willem Dafoe – „The Florida Project”
Woody Harrelson – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”)

Muzyka:

„Blade Runner 2049” – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
„Darkest Hour” – Dario Marianelli
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Hans Zimmer
„Nić widmo” („Phantom Thread”) – Jonny Greenwood
„Kształt wody” („The Shape of Water”)

Zdjęcia:

„Blade Runner 2049” – Roger Deakins
„Czas mroku” („Darkest Hour”) – Bruno Delbonnel
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Hoyte van Hoytema
„Kształt wody” („The Shape of Water” – Dan Laustsen
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Ben Davis

Montaż:

„Baby Driver” – Jonathan Amos, Paul Machliss
„Blade Runner 2049” – Joe Walker
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Le Smith
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Sidney Wolinsky
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) – Jon Gregory

Scenografia:

„Piękna i Bestia” („Beauty and the Beast) – Sarah Greenwood, Katie Spencer
„Blade Runner 2049” – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
„Czas mroku” („Darkest Hour”) – Sarah Greenwood, Katie Spencer
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Nathan Crowley, Gary Fettis
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Kostiumy:

„Piękna i Bestia” („Beauty and the Beast”) – Jacqueline Durran
„Czas mroku” („Darkest Hour”) – Jacqueline Durran
„Ja, Tonya” („I, Tonya”) – Jennifer Johnson
„Nić widmo” („Phantom Thread”) – Mark Bridges
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Luis Sequeira

Charakteryzacja:

„Blade Runner 2049” – Donald Mowat, Kerry Warn
„Czas mroku” („Darkest Hour”) – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
„Ja, Tonya” („I, Tonya”) – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
„Powiernik królowej” („Victoria And Abdul”) – Daniel Phillips
„Wonder” („Cudowny chłopak”) – Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

Dźwięk:

„Baby Driver” – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
„Blade Runner 2049” – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” („Star Wars: The Last Jedi”) – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Efekty specjalne:

„Blade Runner 2049” – Gerd Nefzer, John Nelson
„Dunkierka” („Dunkirk”) – Scott Fisher, Andrew Jackson
„Kształt wody” („The Shape of Water”) – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” („Star Wars: The Last Jedi”)
„Wojna o planetę małp” („War for the Planet of the Apes”)

Najlepszy brytyjski animowany film krótkometrażowy:

„Have Heart” – Will Anderson
„Mamoon” – Ben Steer
„Poles Apart” – Paloma Baeza, Ser En Low

Najlepszy brytyjski film krótkometrażowy:

„Aamir” – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
„Cowboy Dave” –  Colin O’Toole, Jonas Mortensen
„A Drowning Man” –  Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
„Work” –  Aneil Karia, Scott O’Donnell
„Wren Boys” – Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

Wschodząca gwiazda EE (nagroda publiczności):

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothee Chalamet

Tagi