Nowy film Laszlo Nemesza – zobacz zwiastun i plakat

Fot: Gutek Film

Wiosna za oknem to dystrybutorzy filmowi tym bardziej kuszą nowymi propozycjami. Gutek Film wypuścił właśnie trailer nowego filmu Laszlo Nemesza o intrygującym tytule „Schyłek dnia”. Nemesza z pewnością kojarzycie z przejmującego filmu „Syna Szawła”, który w 2016 roku zdobył Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

Najnowszy film Nemesza miał swoją światową premierę podczas zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, skąd wyjechał z nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze.

Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

-->