nowOsiecka na płycie

Ta płyta musiała się ukazać. Taki projekt wymagał rozwinięcia. „nowOsiecka” to płyta na której Brodka, Mela Koteluk, L.U.C, Natalia Grosiak, Piotr Rogucki, Natalia Przybysz, The Dumplings, Misia Furtak, Krzysztof Zalewski i Czesław Śpiewa, odkrywali mniej znane dla siebie piosenki Agnieszki Osieckiej. Efekt jest znakomity.

Koncert miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 1800 biletów zniknęło z kasy w ciągu kilku minut, a ci, którzy byli, do dziś pamiętają brawurowe aranżacje i niezwykłą atmosferę tego wydarzenia. – Dzięki współpracy z Fundacją Okularnicy uzyskaliśmy pełny dostęp do bazy tekstów Agnieszki Osieckiej, co stało się inspirującym wyzwaniem dla młodszych muzyków – mówi Krzysztof Krot, pomysłodawca i organizator koncertu.

Jeszcze raz okazało się, że teksty Osieckiej są ponadczasowe i nadal brzmią dobrze, a w wykonaniu artystów, którzy nie poznali autorki osobiście nabierają zupełnie nowych znaczeń. – Dopiero po koncercie uświadomiłem sobie, że Justyna Święs z The Dumplings urodziła się już po śmierci Osieckiej. Ale kto posłucha płyty, od razu zrozumie, że na poziomie artystycznym obie panie rozumiały się znakomicie – dodaje Krot.

Doskonale słychać to na płycie. Mastering albumu nie pozbawił go koncertowego sznytu, ale wydobył ciekawe niuanse, które mogły umknąć części koncertowej publiczności. A muzycznie dzieje się na tym albumie wiele. Młodzi artyści zaaranżowali na nowo kompozycje mistrzów: Grechuty, Komedy, Koniecznego, Sławińskiego czy Satanowskiego. Słyszymy tu też zupełnie nową kompozycję (zespołu Czesław Śpiewa) i bardzo ciekawą wariację na temat oryginału – Kuby Karasia z The Dumplings zainspirowanego muzyką Andrzeja Zielińskiego.

„Było to niebywałe wyzwanie, zaszczyt oraz radość z udziału w takim projekcie. Wystąpić w sali NOSPR i pracować z tekstem Agnieszki Osieckiej to niecodzienne wyzwanie. Praca z orkiestrą mocno nas zainspirowała do dalszych działań w tym kierunku, o czym zapewne wkrótce przekonają się nasi fani”. – opowiada Kuba Karaś (The Dumplings).

Na płycie, oprócz pełnego zapisu utworów znanych z koncertu, obejmującego także instrumentalną wersję piosenki „Wymyśliłem Ciebie” w aranżacji Przemka Borowieckiego i jego zespołu, usłyszymy również obdarzoną wspaniałym głosem, energetyczną Joannę Ewę Zawłocką. Do projektu dołączył także duet Łona i Webber z własną interpretacją jednego z dobrze znanych tekstów Agnieszki.

Ten rok należy do Agnieszki Osieckiej, a to wydawnictwo jest tego dowodem.

Płyta „nowOsiecka” ukaże się w maju nakładem Wydawnictwa Agora. Za stronę graficzną wydawnictwa odpowiada Marta Frank. Mecenat nad wydawnictwem objęło Katowice – MIASTO MUZYKI UNESCO.

Całość wygląda tak:

1. NATALIA GROSIAK- W DZIKĄ JABŁOŃ CIĘ ZAKLĘŁAM
muz. Adam Sławiński
2. BRODKA – KTO TAM U CIEBIE JEST?
muz. Jerzy Satanowski
3. CZESŁAW ŚPIEWA live – OSIECKA x 5
muz. Czesław Mozil
4. PIOTR ROGUCKI – NIE CHCĘ SPAĆ
muz. Krzysztof Komeda
5. MISIA FURTAK – ZABAW SIĘ W MÓJ ŚWIAT
muz. Urszula Sipińska
6. THE DUMPLINGS – ACH NIE MNIE JEDNEJ
muz. Andrzej Zieliński/Kuba Karaś/Justyna Święs
7. KRZYSZTOF ZALEWSKI – CHWALMY PANA
muz. Zygmunt Konieczny
8. L.U.C – RAJSKI DESER
muz. Marek Grechuta
9. MELA KOTELUK – W naszym domu nie ma drzwi
muz. Stanisław Soyka
10. NATALIA PRZYBYSZ & RAPHAEL ROGIŃSKI – URODA
muz. Wanda Warska
11. PRZEMEK BOROWIECKI n0 BAND – WYMYŚLIŁEM CIEBIE (instrumental)
muz. Jerzy Horwath
12. JOANNA EWA ZAWŁOCKA – KARNAWAŁ RAZ W ŻYCIU
muz. Jacek Mikuła
13. ŁONA I WEBBER – OSTATNIA PROSTA
muz. Webber sł. Łona
14. DJ FEEL-X & GUTEK – POLONEZ
muz. Sebastian Dj Feel-X Filiks

Premiera: maj 2017

Producentem oraz pomysłodawcą koncertu producentem wydawnictwa „nowOsiecka” jest agencja DINKS, pomysłodawca i organizator koncertów JIMEK x MIUOSH x NOSPR, uznanych za wydarzenie Roku 2015 przez słuchaczy radiowej Trójki, nominowanych do MocArtów 2015 radia RMF Classic oraz Wydarzenia Roku (Bestsellerów) Empiku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *