Nowe słowo: hygge

Siedzisz na ławce, patrzysz na złote korony drzew, przez które przebija delikatne, jesienne słońce. W dłoni trzymasz kubek gorącej herbaty, która rozgrzewa twoje ciało, na uszach, oprócz czapki, masz słuchawki, z których płynie ulubiona płyta. Czujesz szczęście. Czujesz hygge.

Ostatnio to nowe dla Polaków słowo stało się jednym z częściej wpisywanych terminów w wyszukiwarkę Google. Dla nas – egzotyczne, dla Duńczyków – esencja życia. Bez hygge nie ma Danii.

hyge

Ekonomiści z University of British Columbia opracowali Światowy Raport Szczęścia (2013 r.), z którego wynikało, że najszczęśliwszym krajem na świecie jest Dania. Co ma na to największy wpływ? Oczywiście, czynników jest wiele. Należy do nich z pewnością doskonale rozwinięta służba zdrowia, urlop dla dwójki świeżo upieczonych rodziców, darmowe żłobki, polityka równościowa… Sami Duńczycy, odpowiadając na pytanie „Co czyni cię szczęśliwym?” zwracają uwagę na – dobre ścieżki rowerowe, czas spędzony z rodziną, zimowe noce spędzone w domu, w którym tlą się świeczki. I to właśnie te drobne przyjemności, atmosfera intymności i ciepła tworzą hygge – szczęście w czystej postaci.

Według definicji:

hygge to termin funkcjonujący w duńskiej kulturze, oznaczający sztukę tworzenia przytulnej atmosfery ogniska domowego, braterstwa, wspólnoty, intymności. Symbolem hygge są licznie zapalane przez mieszkańców Danii świece.

Hygge to koncept, który narodził się w XIX wieku, kiedy powstawały państwa narodowe i ścierały się ze sobą. Dania postanowiła zająć się własnym państwem, odciąć się od wielkiej polityki. Obecnie, hygge nie polega na zamykaniu się w strefie komfortu – jest także otwarciem na inne kultury i narodowości.

Autorka głośnej książki „Hygge – duńska sztuka szczęścia” – Marie Tourell Soderberg – stara się przybliżyć całemu światu pojęcie, jednocześnie podkreślając, że jest ono opozycją do konsumpcjonizmu i życia w pośpiechu. Jest czerpaniem przyjemności z drobnych aktywności, hygge to ulubione miejsce w domu, hyggeling mogą być podróże, hyggeling może być gotowanie, czytanie ulubionej książki, bądź przytulanie się do partnera. Gdy zdamy sobie sprawę z tego, jak wiele drobnych rzeczy nas cieszy, będziemy zdolni tego szczęścia szukać we wszystkim, co robimy.

hygg

W czasach, gdy konsumpcjonizm powoli zaczyna nas pożerać całkowicie, a wszystko, co robimy musi zostać zdefiniowane, jedna definicja może naprawdę pomóc nam się zatrzymać i odnaleźć szczęście. Zadanie na dziś? Znajdźcie swoje hygge. I praktykujcie!

Dodaj komentarz